WhatsApp Image 2024-07-01 at 14.19.52
1. července 2024

Úspěšně digitalizujeme, Středočeský kraj spustil systém Digitální technické mapy

Stejně jako ostatní kraje i ten Středočeský dnes oficiálně spustil informační systém Digitální technické mapy (IS DTM). Novinka se postupně stane pomocníkem nejen měst a obcí, ale i občanů, kteří si budou moci rychle a zdarma ověřit, které inženýrské sítě vedou třeba v blízkosti jejich parcely. Data do DTM navíc budou muset lidé dokládat i při kolaudaci stavby. Součástí IS DTM je například mapová prohlížečka, kde najdou výše zmíněné inženýrské sítě nebo základní prostorovou situaci (ZPS). Výše zmíněné a další informace k DTM kraje lze najít na internetových stránkách společného portálu Hl. M. Prahy a Středočeského kraje (https://portal.dtm-praha-sck.cz/).

G19 (1)
5. dubna 2024

Počet obyvatel Středočeského kraje i nadále poroste

Náměstek Jiří Snížek prezentoval výsledky unikátního průzkumu o demografickému vývoji vývoji v kraji do roku 2050 a současně kapacitám mateřských škol s přihlédnutím k aktuálnímu předpokládanému vývoji obyvatelstva. Nastínil také aktuální scénáře, o kterých se hovoří kvůli posílení motivace metropolitní spolupráce v pražsko-středočeském prostoru. S tím, jak roste počet obyvatel, hodlá kraj předložit i patřičnou úpravu několika zákonů. Setkání se zúčastnili Jiří Snížek, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování anebo, Lenka Holendová, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu KÚSK a Tomáš Soukup, autor demografické studie.

Snímek obrazovky (240)
IMG_0642
10. ledna 2024

Pro malé obce je tu Fond obnovy venkova. Některé z nich však po financích dosud nesáhnuli a čas se krátí

Dotační program vypsaný na období leden 2021 až červen 2024 brzy skončí, alokováno v něm bylo více než půl miliardy korun. Náměstek pro regionální rozvoj Jiří Snížek od svého nástupu do funkce osobně navštívil okolo 250 obcí včetně těch, které jsou hospodářsky a sociálně ohroženy, a přesto z Fondu obnovy venkova dosud nečerpaly.

snizek-skopalikova3
21. listopadu 2023

Zhodnotili jsme tři roky ve vedení kraje a představujeme další plány

Středočeští radní zhodnotili uplynulé tři roky v jeho vedení a představují plány na poslední rok v rámci čtyřletého volebního období.

Lucie Cirkva Chocholová
17. října 2023

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje a čelo kandidátní listiny do krajských voleb

Středočeští Piráti zvolili jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, ve vzdělávání i v sociální oblasti. Na čerstvě navoleném čele najdeme celkem 5 žen a 6 mužů.

vlak-RegioFox
29. července 2023

Od 11. srpna by měli středočeši začít cestovat novými vlakovými soupravami

Cestující na tratích Rakovník – Beroun a také Beroun – Rudná u Prahy – Praha a Beroun – Lochovice budou první na světě, které bude vozit nová motorová jednotka řady 847 RegioFox polského výrobce PESA Bydgoszcz!

posts/2021/2021-12-16-jirka.jpg
11. července 2023

Úprava zásad územního rozvoje otevírá cestu středočeským projektům za miliardy

Zastupitelé schválili 3. aktualizaci Zásad územního rozvoje Středočeského kraje (dále 3. AZÚR SK). Jde v pořadí již o třetí zevrubnou úpravu základního rozvojového dokumentu kraje.

Jiří Snížek
26. června 2023

Náměstek Snížek vyslyšel námitky Velkých Popovic proti železnici, protinávrh však na zastupitelstvu neprošel

Pozměňovací návrh náměstka hejtmanky Středočeského kraje pro územní rozvoj Jiřího Snížka, který by částečně vyhověl námitkám odpůrců železniční tratě, jež má vést přes přírodní park Velkopopovicko, na pondělním zasedání zastupitelstva neprošel. Ruku pro něj kromě Pirátů zvedl pouze jeden zástupce opozice.

posts/2020/dalnice.jpg
19. června 2023

Kraj přichází s koncepcí rozvoje silniční sítě. Splatit dluh na technickém stavu bude nákladné, do budoucna se ale ušetří

Středočeský kraj hledá způsob, jak splatit dluh vzniklý na stavu krajské sítě silnic II. a III. třídy. Rada schválila Koncepční plán optimalizace silniční infrastruktury Středočeského kraje v období let 2023-2042. V podstatě jde o plán oprav a rekonstrukcí středočeských silnic. Dalším úkolem nyní bude najít až 170 miliard, s kterými materiál počítá.

Jiří Snížek
9. června 2023

Jiří Snížek: Další krok v přípravě vysokorychlostních tratí. Radní odsouhlasili 10. Aktualizaci zásad územního rozvoje

Krajští radní na svém zasedání odsouhlasili 10. Aktualizaci zásad územního rozvoje (10. AZÚR) Středočeského kraje, která řeší koridor pro budoucí vysokorychlostní trať z Prahy do Ústí nad Labem a dále do Drážďan. Konečné slovo však budou mít zastupitelé.

vodík
8. června 2023

Jiří Snížek: V Milovicích se bude vyrábět zelená energie a vodík

Středočeský kraj připravuje záměr pronájmu deseti hektarů pozemku v Milovicích. V prostoru by měl působit producent čisté elektrické energie anebo vodíku.

Mereni1
5. června 2023

První měření v Milovicích neprokázalo přítomnost azbestových vláken v ovzduší

Ve vzorcích prvního kontrolního měření ovzduší v milovickém areálu nebyla identifikována žádná azbestová vlákna. Kraj k měření ovzduší v lokalitách, kde docházelo k demolici staveb, přistoupil na základě informací Policie ČR o výskytu eternitových úlomků s obsahem azbestu v okolí.

Rath
25. května 2023

Karcinogenní dědictví Davida Ratha? Kdo může za azbest v Milovicích?

Zpráva, že březnová návštěva policie na úřadu Středočeského kraje souvisí s azbestem v Milovicích, vyvolala vlnu obav. Jeho původ není tajemstvím a těžko uvěřit tomu, že by firma najatá na demolici budov, jejichž součástí byl i eternit, o této hrozbě nevěděla.

obchvat kutné hory
14. dubna 2023

Jiří Snížek zorganizoval setkání se starosty a občany k diskuzi o obchvatu Kutné Hory

O obchvatu Kutné Hory se mluví již několik desítek let. Debatu nedávno rozvířil nový návrh, který severozápadní trasou propojuje silnici 1/2 od Prahy s komunikací 1/38 směrem na Kolín a dále vede od obce Přítoky, kolem Grunty a pod Kaňkem se napojuje na křižovatku na Skalce.

IMG_0731
23. února 2023

Jiří Snížek inicioval prověření železniční trati, která má vést přes Přírodní park Velkopopovicko na Benešovsku

Správa železnic rozšíří studii proveditelnosti k železničnímu uzlu Praha také o oblast Benešovska. Na popud náměstka středočeské hejtmanky pro místní rozvoj Jiřího Snížka (Piráti) bude studie hledat možnosti pro lokaci nového koridoru z Prahy do Benešova. Původní záměr chce totiž trať vést přes Přírodní park Velkopopovicko, což se nelíbí tamním obcím.

IMG_1876
12. ledna 2023

Jiří Snížek: Malé obce mohou využít statisíce z Fondu obnovy venkova. Kraj na jejich rozvoj vyčlenil půl miliardy

Finanční prostředky z středočeského krajského Fondu obnovy venkova – dohromady více než půl miliardy korun – dosud nevyužilo na 755 obcí do dvou tisíc obyvatel. Peníze by přitom posloužily jejich rozvoji. Středočeský kraj proto na obce apeluje, aby využití zmíněného fondu zvážily. Některé navštívil i krajský náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a územní plánování Jiří Snížek.

řeci
16. prosince 2022

Zástupci řeckých měst se přijeli inspirovat, jak na digitalizaci, aneb z Peloponésu až na Krajský úřad Středočeského kraje.

Náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiří Snížek společně s druhým Pirátem, místopředsedou výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomášem Zmudou, představili delegaci starostů a městských zastupitelů z měst na řeckém poloostrově Středočeský platební portál, který umožňuje občanům hradit online drobné platby obcím i jejich organizacím.

solar-4824561_1920
12. prosince 2022

Kraj šetří energie a tím i finance. Opravuje budovy a inovuje

Současná energetická krize odhalila, že snaha o úsporu energií a zapojení obnovitelných zdrojů není jen environmentálním trendem, ale nevyhnutelná nutnost. Středočeský kraj realizuje řadu projektů, které pomohou snížit výdaje na osvětlení, vytápění a další provoz veřejných budov.

snizek-bartos
12. listopadu 2022

V obcích a městech se má nejen hezky bydlet, ale i kvalitně žít. Kraj chystá změny ve výstavbě

Do obcí okolo Prahy se stěhuje čím dál více mladých rodin a Středočeský kraj musí reagovat na kritický nedostatek míst ve školách, školkách a další občanské vybavenosti.