Karcinogenní dědictví Davida Ratha? Kdo může za azbest v Milovicích?

Karcinogenní dědictví Davida Ratha? Kdo může za azbest v Milovicích?

Zpráva, že březnová návštěva policie na úřadu Středočeského kraje souvisí s azbestem v Milovicích, vyvolala vlnu obav. Jeho původ není tajemstvím a těžko uvěřit tomu, že by firma najatá na demolici budov, jejichž součástí byl i eternit, o této hrozbě nevěděla. Hangáry, kasárna a další budovy po sovětské armádě měly být zlikvidovány bezpečně tak, aby se při demolici eternitových střech neuvolňoval nebezpečný azbest. Podle informací Seznam zpráv ale policie v případu prošetřuje podezření z podvodu a neoprávněného nakládání s odpadem. V hledáčku má hned několik firem a osob.

Byl to tehdejší hejtman a odsouzený korupčník David Rath (tč. ČSSD), který v roce 2010 podepsal bianco šek společnosti svých přátel Mladá RP. Za částku přesahující dvacet milionů korun si pozemky v části bývalého vojenského areálu pronajala na příštích 40 let. Budovy měla zlikvidovat a s budoucími revitalizovanými pozemky si následně dělala velké plány. Z těch ale sešlo a ze strany Mladá RP nedošlo ani k úplnému vyčištění areálu. Naopak, roztroušená suť ze staveb kontaminovala azbestem nemalou plochu pozemků ve vlastnictví kraje. 

Netransparentní smlouva mezi krajem a firmou byla kritizována už v době svého podpisu a problémová byla celých následujících 11 let, kdy vzduchem létala nařčení z úplatků, zatímco kraj reklamoval pomalý postup demolice a nedodržení termínů a tím i smluvního ujednání. V roce 2016 rada hejtmana Miloše Petery (ČSSD) smlouvu ukončila, čímž započaly další spory, včetně soudních. Ty se podařilo zastavit až za současného vedení na počátku roku 2021, kdy kraj uzavřel s firmou smlouvu o narovnání a vyplatil jí v mimosoudním vyrovnání dle znaleckého posudku 110 milionů Kč za do té doby provedené demoliční práce. Nynější okolnosti však na celý spor vrhají poněkud jiné světlo. 

Průzkum pomocí dronů sice potvrdil, že několik původních hald suti z areálu skutečně zmizelo, v obrovském zalesněném areálu, který je obtížné monitorovat, podle všeho určitá část demoličního odpadu zůstala.

Firma Mladá RP pochybení odmítá a odkazuje se na subdodavatelské firmy, jenž si na demolice, drcení o odvoz stavebního materiálu objednávala. Jednou z nich byla i firma Prestige investment, která se později podílela také na výstavbě cyklostezky mezi Milovicemi a obcí Zbožíčko. Recyklát použitý při jejím zpevnění obsahuje, jak se nyní ukázalo, také kousky materiálu obsahujícího azbest.

Spolu s výše zmíněnými firmami se policie podle novinářů zajímá také o předsedu kontrolního výboru zastupitelstva Středočeského kraje Roberta Bezděka (ANO). Bezděk se v minulém volebním období za hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) coby advokát, a hlavně radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví podílel na smlouvách, které měly spor kraje s Mladou RP vyrovnat.

Po předešlých vedeních kraje v barvách ČSSD a ANO tak zůstává nejen hořká pachuť zpackané investice a promarněné šance, ale i policejní vyšetřování a především možná ekologická katastrofa. 

Kraj bude v následujících měsících provádět měření kvality ovzduší, které případnou míru koncentrace nebezpečných látek vyčíslí. V současnosti se hledá firma, která tato měření bude zajišťovat. Měřit by se mělo na několika místech po delší časový úsek i kvůli plánovaným akcím na letištní ploše. První výsledky měření, které si v místě nechala zpracovat firma Valeo, však ukázaly koncentraci azbestu pod měřitelnou hranicí. Pohyb na tomto území by tak měl být bezpečný. I policie upřesnila, že se jejich šetření dosud týkalo pouze pozemků severně od letiště Milovice - Boží dar. Přírodní rezervace se stády zubrů, praturů a koní ani letiště využívané pro kulturní akce by tak zasaženo být nemělo. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí se následně bude plánovat další postup.

Odpověď na otázku, zda šlo o nedbalost nebo úmysl s cílem ušetřit a kdo je za kontaminaci území odpovědný, přinese až výsledek policejního šetření. Vše zatím nasvědčuje tomu, že jde o nehezké dědictví z doby hejtmanství Davida Ratha. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Veřejnosti byl dnes představen první vlak RegioPanter v barvách PID. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí. Na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky, konkrétně RegioFox anebo RegioSpider.