Karcinogenní dědictví Davida Ratha? Kdo může za azbest v Milovicích?

Karcinogenní dědictví Davida Ratha? Kdo může za azbest v Milovicích?

Zpráva, že březnová návštěva policie na úřadu Středočeského kraje souvisí s azbestem v Milovicích, vyvolala vlnu obav. Jeho původ není tajemstvím a těžko uvěřit tomu, že by firma najatá na demolici budov, jejichž součástí byl i eternit, o této hrozbě nevěděla. Hangáry, kasárna a další budovy po sovětské armádě měly být zlikvidovány bezpečně tak, aby se při demolici eternitových střech neuvolňoval nebezpečný azbest. Podle informací Seznam zpráv ale policie v případu prošetřuje podezření z podvodu a neoprávněného nakládání s odpadem. V hledáčku má hned několik firem a osob.

Byl to tehdejší hejtman a odsouzený korupčník David Rath (tč. ČSSD), který v roce 2010 podepsal bianco šek společnosti svých přátel Mladá RP. Za částku přesahující dvacet milionů korun si pozemky v části bývalého vojenského areálu pronajala na příštích 40 let. Budovy měla zlikvidovat a s budoucími revitalizovanými pozemky si následně dělala velké plány. Z těch ale sešlo a ze strany Mladá RP nedošlo ani k úplnému vyčištění areálu. Naopak, roztroušená suť ze staveb kontaminovala azbestem nemalou plochu pozemků ve vlastnictví kraje. 

Netransparentní smlouva mezi krajem a firmou byla kritizována už v době svého podpisu a problémová byla celých následujících 11 let, kdy vzduchem létala nařčení z úplatků, zatímco kraj reklamoval pomalý postup demolice a nedodržení termínů a tím i smluvního ujednání. V roce 2016 rada hejtmana Miloše Petery (ČSSD) smlouvu ukončila, čímž započaly další spory, včetně soudních. Ty se podařilo zastavit až za současného vedení na počátku roku 2021, kdy kraj uzavřel s firmou smlouvu o narovnání a vyplatil jí v mimosoudním vyrovnání dle znaleckého posudku 110 milionů Kč za do té doby provedené demoliční práce. Nynější okolnosti však na celý spor vrhají poněkud jiné světlo. 

Průzkum pomocí dronů sice potvrdil, že několik původních hald suti z areálu skutečně zmizelo, v obrovském zalesněném areálu, který je obtížné monitorovat, podle všeho určitá část demoličního odpadu zůstala.

Firma Mladá RP pochybení odmítá a odkazuje se na subdodavatelské firmy, jenž si na demolice, drcení o odvoz stavebního materiálu objednávala. Jednou z nich byla i firma Prestige investment, která se později podílela také na výstavbě cyklostezky mezi Milovicemi a obcí Zbožíčko. Recyklát použitý při jejím zpevnění obsahuje, jak se nyní ukázalo, také kousky materiálu obsahujícího azbest.

Spolu s výše zmíněnými firmami se policie podle novinářů zajímá také o předsedu kontrolního výboru zastupitelstva Středočeského kraje Roberta Bezděka (ANO). Bezděk se v minulém volebním období za hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) coby advokát, a hlavně radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví podílel na smlouvách, které měly spor kraje s Mladou RP vyrovnat.

Po předešlých vedeních kraje v barvách ČSSD a ANO tak zůstává nejen hořká pachuť zpackané investice a promarněné šance, ale i policejní vyšetřování a především možná ekologická katastrofa. 

Kraj bude v následujících měsících provádět měření kvality ovzduší, které případnou míru koncentrace nebezpečných látek vyčíslí. V současnosti se hledá firma, která tato měření bude zajišťovat. Měřit by se mělo na několika místech po delší časový úsek i kvůli plánovaným akcím na letištní ploše. První výsledky měření, které si v místě nechala zpracovat firma Valeo, však ukázaly koncentraci azbestu pod měřitelnou hranicí. Pohyb na tomto území by tak měl být bezpečný. I policie upřesnila, že se jejich šetření dosud týkalo pouze pozemků severně od letiště Milovice - Boží dar. Přírodní rezervace se stády zubrů, praturů a koní ani letiště využívané pro kulturní akce by tak zasaženo být nemělo. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí se následně bude plánovat další postup.

Odpověď na otázku, zda šlo o nedbalost nebo úmysl s cílem ušetřit a kdo je za kontaminaci území odpovědný, přinese až výsledek policejního šetření. Vše zatím nasvědčuje tomu, že jde o nehezké dědictví z doby hejtmanství Davida Ratha. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti na vládě podpoří přijetí Úmluvy o potírání a prevenci násilí

Piráti na vládě podpoří přijetí Úmluvy o potírání a prevenci násilí

Boj proti domácímu a sexuálnímu násilí, posílení prevence i ochrany obětí a zranitelných skupin, jako jsou třeba senioři či lidé se zdravotním postižením. To Piráti dlouhodobě podporují a prosazují. Na dnešním jednání vlády se proto jednoznačně zasadí o ratifikaci Úmluvy o potírání a prevenci násilí na evropské úrovni. Stejně tak podpoří ratifikaci Úmluvy na národní úrovní příští týden, kdy o tom bude kabinet jednat.

Středočeský kraj se podílí na záchraně pstruha obecného potočního, v říčkách je nová násada

Středočeský kraj se podílí na záchraně pstruha obecného potočního, v říčkách je nová násada

Na 11 tisíc malých pstruhů obecných potočních dnes a včera rybáři vypustili do říček na Mnichovohradišťsku, Příbramsku, Mělnicku i Benešovsku. Jde o další plánovanou podporu stávající populace pstruha obecného a její rozvoj v rybářských revírech ve Středočeském kraji. Projekt Českého rybářského svazu podpořili krajští radní loni v září a schválili poskytnutí dotace ve výši 150 000 korun na nákup násady.