Otevřená města: Partnerství pro moderní samosprávu a zapojení občanů
Představte si města, kde technologie nejen usnadňují správu, ale zároveň otevírají dveře k aktivnímu zapojení občanů, transparentnímu rozhodování a šetření veřejných prostředků. Takovou vizi přináší spolek Otevřená města – a jeho spolupráce se Středočeským krajem je příkladem, jak se vize stává skutečností.
Středočeský platební portál se jako svobodný software šíří do dalších krajů
Tomáš Zmuda, předseda Komise pro ICT a digitalizaci informuje o dalším z jeho úspěchů v digitalizaci na kraji: Chcete platit jednoduše a pohodlně poplatky za komunální odpad, vašeho psa, školné a obědy ve školních jídelnách, poplatek za stavební řízení a další služby? Nemusíte hledat účty jednotlivých organizací, částky a symboly. Dnes vám představím Středočeský platební portál, kde zaplatíte stejně jako v e-shopu.
Středočeští Piráti představili výsledky své práce v oblasti transparentnosti i veřejnou databázi, ve které lze nově nalézt veškeré poskytnuté dotace krajem
Piráti přinášejí do veřejné správy zcela novou úroveň transparentnosti a otevřenosti. Díky zavedení několika opatření a nástrojů, se podařilo zvýšit transparentnost veřejných zakázek, dotací a hospodaření kraje. Krajští zastupitelé Lucie Cirkva Chocholová a Tomáš Zmuda spolu s Michalem Bláhou, zakladatelem Hlídače státu, dnes představili výsledky práce i veřejnou databázi, ve které lze nalézt veškeré poskytnuté dotace krajem. Na praktických případech ukázali možnosti využití dat pro investigativní práci novinářů.
Šetříme čas a peníze: sdílíme software a zkušenosti s ostatními kraji a městy
Tomáš Zmuda, předseda Komise pro ICT a digitalizaci informuje o dalším z jeho úspěchů v digitalizaci na kraji: Jaký je rozdíl mezi slovy bizon a BISON? Jsou Otevřená města otevřená i obcím a krajům? Proč jsem usiloval o členství ve spolcích? Má sdílené know-how a software smysl a pozná to někdo? Spousty otázek, ale pojďme postupně.
Konec zoufalému hledání. Nový krajský web je přehlednější a sexy
Vytvoření nového webu kraje bylo jednou z priorit. Stávající byl po asi 10 letech zastaralý, nebyl dokonce ani responzivní, tedy neuměl se přizpůsobit prohlížení v mobilním telefonu nebo tabletu. Když na kraj přišli Piráti, zakázka na nový web byla téměř hotová a stačilo ji “odmávat”.
Seznamte se, toto je Zdena. Robot, který archivuje dokumenty na úřadě
Šetříme čas, peníze i životní prostředí, díky RPA – robotické automatizaci procesů.
Digitalizace v plném proudu, Středočeský kraj spustil vylepšený portál pro své příspěvkovky
Středočeský kraj, 2. července 2024 – Středočeský kraj zřizuje více než 260 příspěvkových organizací se kterými je nutné pravidelně komunikovat a efektivně zadávat úkoly. K tomu již několik let slouží Portál příspěvkových organizací (portál PO), který kraj získal od kraje Vysočina a postupně jej sám spravoval a rozvíjel. Kraj Vysočina mezitím založil spolek BISON (Spolek pro budování a implementaci sdílených open source nástrojů), který portál PO také rozvíjel pro sebe i pro další kraje.
Úspěšně digitalizujeme, Středočeský kraj spustil systém Digitální technické mapy
Stejně jako ostatní kraje i ten Středočeský dnes oficiálně spustil informační systém Digitální technické mapy (IS DTM). Novinka se postupně stane pomocníkem nejen měst a obcí, ale i občanů, kteří si budou moci rychle a zdarma ověřit, které inženýrské sítě vedou třeba v blízkosti jejich parcely. Data do DTM navíc budou muset lidé dokládat i při kolaudaci stavby. Součástí IS DTM je například mapová prohlížečka, kde najdou výše zmíněné inženýrské sítě nebo základní prostorovou situaci (ZPS). Výše zmíněné a další informace k DTM kraje lze najít na internetových stránkách společného portálu Hl. M. Prahy a Středočeského kraje (https://portal.dtm-praha-sck.cz/).
DIGITALIZUJE SE NEJRYCHLEJI V HISTORII
Volby přinesly zvýšení pozornosti ke slibům politických stran a hlasy mnoha komentátorů, influencerů a mluvících expertních hlav opakovalo floskuli, že „v digitalizaci se nic nestalo”, „piráti digitalizaci neumí” apod. Poslední 2 roky se přitom digitalizuje nejrychleji v historii. Změny jsou systémové, nikoliv náhodné a na efekt. Nevěříte? Tak si to pojďme vysvětlit (jestli máte 5 minut).
Středočeský platební portál překonal milník 500 partnerů a šíří se do dalších krajů.
Chcete platit jednoduše a pohodlně poplatky za komunální odpad, vašeho psa, školné a obědy ve školních jídelnách, poplatek za stavební řízení a další služby? Nemusíte hledat účty jednotlivých organizací, částky a variabilní čísla. Použijte Středočeský platební portál a vyberte si z přehledného menu jako v e-shopu.
Podílíme se na projektu webů pro malé obce. Zapojte se i vy!
Středočeský kraj se spojil s renomovanou organizací Česko.Digital a spolkem Otevřená města, který se zabývá digitalizací obcí a krajů s využitím open source, ve snaze přinést efektivní inovativní řešení pro malé obce, příspěvkové organizace a neziskové organizace. Tato spolupráce se týká projektu CSGOV, první open source platformy určené pro tvorbu webových stránek pro obce a další veřejné subjekty.