Pro malé obce je tu Fond obnovy venkova. Některé z nich však po financích dosud nesáhnuli a čas se krátí

Pro malé obce je tu Fond obnovy venkova. Některé z nich však po financích dosud nesáhnuli a čas se krátí

Dotace jsou jedním ze způsobů, jak mohou obce realizovat větší investiční akce ku prospěchu svých občanů, podpořit tak svůj rozvoj a motivovat místní k tomu, aby neodcházeli. Jenže zhruba 300 středočeských obcí po tomto nástroji z Fondu obnovy venkova zatím nesáhla, přestože jako vesnice do dvou tisíc obyvatel na něj mají nárok. Piráti nedělají politiku od stolu.  

“Navštěvuji obce a mluvím se starosty abych zjistil, kde jsou překážky, proč z fondu nečerpají a případně jim pomohl.  Procesně totiž nejde o složitou věc, je třeba mít předem rozmyšleno, na co obec peníze využije. Pak stačí podat žádost spolu se smlouvou o dílo a položkovým rozpočtem projektu, poslat fotky před zahájením akce včetně závazku, že do roka budou peníze proinvestované,“ popisuje Jiří Snížek. “Vzhledem ke krátící se lhůtě pro podání žádosti znovu na obce a jejich starosty apeluji, ať si tuto příležitost nenechají ujít,” dodává.

I v minulém volební období byl fond otevřen, více než dvě stovky obcí o dotaci ale nepožádaly. Zbylo v něm přes sto milionů korun, které byly nakonec investovány jinak. Přitom při částce 1000 korun na obyvatele může například obec s šesti stovkami obyvatel dostat více než půl milionu korun, což není při jejím rozpočtu okolo osmi milionů rozhodně zanedbatelná položka.

“Snažím se potkávat také s místními akčními skupinami a prosím je, aby o možnosti čerpat dotace informovaly jednotlivé obecní úřady. Problémy obcí těžko poznáte od stolu z Prahy. Zástupce samospráv vyslechnu, předám kontakty a kraj pak dokáže poměrně rychle reagovat,” říká ke svým cestám do regionů Jiří Snížek.

Na Benešovsku patří mezi dosud nečerpající obce například Dunice, Heřmaničky, Hulice, Lštění nebo Rataje. Na Berounsku to jsou Bavoryně, Chlustina, Korno, Málkov, Olešná, Újezd a další. Na Kladensku dosud dotace čekají kromě dalších i na Cvrčovice, Hořešovice, Kmetiněves, Neuměřice, Otvovice, Svárov. V okrese Kutná Hora kromě jiných o dotace nepožádaly například obce Adamov, Brambory, Hraběšín, Potěhy, Schořov. Na Mělnicku příležitost dosud nevyužily obce Čečelice, Dolní Zimoř, Hořín, Kanina, Kozomín, Obříství, Tuhaň a další. V okrese Mladá Boleslav to jsou například obce Březina, Domousnice, Horní Bukovina, Chocnějovice, Koryta, Vinařice. Na Nymbursku obce Čilec, Chroustov, Jiřice, Netřebice, Okřínek, Seletice, Třebestovice a další. V okrese Praha-východ o dotace nepožádaly kromě jiných také obce Babice, Doubek, Hrusice, Klíčany, Pětihosty, nebo Větrušice. V okrese Praha-západ to jsou Číčovice, Kosoř, Lichoceves, Okoř, Svrkyně, Vonoklasy a další. Na Příbramsku pak Bohostice, Drahenice, Kňovice, Narysov, Smolotely, Svojšice a jiné. V okrese Rakovník dotace čekají kromě jiných na Bdín, Hracholusky, Malinová, Nezabudice, Řeřichy a Smilovice.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.