Ne znamená ne, i když máš v krvi promile: Piráti svolali kulatý stůl o vlivu užívání alkoholu na případy domácího a sexualizovaného násilí
Alkohol hraje významnou roli v mnoha případech násilí. Pití alkoholu totiž zvyšuje riziko agresivního chování – a to jak verbálních útoků, tak těch fyzických nebo sexuálních. Zároveň ale toto násilí v žádném případě neomlouvá, byť je tímto způsobem někdy zneužíván. Přesto je alkohol veřejnosti běžně dostupný bez upozornění na možná rizika, jsou na něj reklamy, které vídají i malé děti a nadměrné pití je u nás téměř norma. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová a poslankyně Klára Kocmanová proto pod záštitou ministra spravedlnosti Pavla Blažka svolaly kulatý stůl, na kterém spolu s odborníky i veřejností diskutovali o vlivu užívání alkoholu na domácí a sexualizované násilí. Představili také legislativní změny, které jsou klíčové pro efektivní ochranu obětí násilí.
Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí
Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.
Senát zamítl přijetí Istanbulské úmluvy. Piráti budou proti domácímu a sexualizovanému násilí dál bojovat
Boj proti domácímu a sexualizovanému násilí, posílení prevence i ochrany obětí a zranitelných skupin, jako jsou třeba senioři či lidé se zdravotním postižením. To Piráti dlouhodobě podporují a prosazují. Na včerejší schůzi Senátu proto Piráti podpořili ratifikaci Úmluvy o potírání a prevenci násilí, pro schválení se ale bohužel v horní komoře nenašel dostatek hlasů. Úmluvu Česko podepsalo v roce 2016, většina zemí Evropské unie a členů Rady Evropy ji již ratifikovala. K boji proti domácímu a sexualizovanému násilí se zavázala i vláda ve svém programovém prohlášení.
Otevřelo první centrum pro oběti sexualizovaného násilí v Česku. Vznik podpořila i pirátská poslankyně Klára Kocmanová
Oběti sexualizovaného násilí se mohou ode dneška obracet na Centrum PORT na Praze 6, které vzniklo pod patronací organizace proFem a za podpory pirátské poslankyně Kláry Kocmanové. Ta ve spolupráci s proFem spustila sbírku, aby se projekt mohl uskutečnit. Centrum nabídne komplexní podporu a péči obětem sexualizovaného násilí. O to Piráti dlouhodobě usilují.
Ne znamená ne: Vláda schválila nápravu definice znásilnění, za kterou Piráti dlouhodobě bojovali. Přinese lepší ochranu obětí
Vláda dnes schválila změnu definice znásilnění v trestním zákoníku, o což Piráti dlouhodobě usilovali. Znásilnění je v současném právním znění pouze čin, při kterém je použito násilí, pohrůžka násilím nebo zneužití bezbrannosti. To však nepokrývá všechny reálné případy, kdy je oběť například paralyzovaná a aktivně se útoku nebrání.
Poslankyně Kocmanová spouští s organizací proFem sbírku na první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku
Každá druhá žena a každý čtvrtý muž v Česku zažije sexuální násilí nebo obtěžování. Každá desátá žena se stane obětí znásilnění. Přesto v Česku zatím neexistuje žádné specializované a komplexní centrum pro tyto oběti. Přitom většina žen, které zažily znásilnění, sexuální násilí nebo nátlak, by ostatním obětem doporučily služeb takového centra využít.