Jiří Snížek inicioval prověření železniční trati, která má vést přes Přírodní park Velkopopovicko na Benešovsku

Jiří Snížek inicioval prověření železniční trati, která má vést přes Přírodní park Velkopopovicko na Benešovsku

Správa železnic rozšíří studii proveditelnosti k železničnímu uzlu Praha také o oblast Benešovska. Na popud náměstka středočeské hejtmanky pro místní rozvoj Jiřího Snížka (Piráti) bude studie hledat možnosti pro lokaci nového koridoru z Prahy do Benešova. Původní záměr chce totiž trať vést přes Přírodní park Velkopopovicko, což se nelíbí tamním obcím.

“Obavy místních chápu. Pokud se ukáže, že existuje lepší alternativa kudy koridor vést, měl by Přírodní park Velkopopovicko zůstat nedotčen. Odpovědět může právě jen studie proveditelnosti. Obrátil jsem se proto na Ministerstvo dopravy a dlouho jednal také se zástupci Správy železnic, kteří mají tuto studii pro železniční uzel Praha na starosti. Výsledkem je její rozšíření o úsek Praha – Benešov. Studie prověří, zda existují dopravně, technicky, ekonomicky a ekologicky přijatelná řešení pro vyvedení tratě mimo Velkopopovicko,” vysvětluje náměstek Jiří Snížek.

Správa železnic původně studii proveditelnosti zadala jen pro pět klíčových oblastí pražského železničního uzlu. Výjezd na Benešov je tak šestou. Proti lokaci nového koridoru se již dříve vymezila starostka Velkých Popovic Václava Zímová, vyjádřila obavy o narušení rázu krajiny i zdrojů podzemní vody. Vedení Středočeského kraje je proto s představiteli dotčených obcí v užším kontaktu.

„Co víme už teď je, že se bez nového železničního koridoru neobejdeme. Stávající trať přes Mnichovice a Strančice je přetížená. A tento region bude populačně velmi růst, takováto udržitelná doprava je tedy stěžejní,” dodává Snížek.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes představila komplexní návrh Pirátů na zvýšení a pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Ta by se měla odvíjet spravedlivě od výše průměrné mzdy, protože právě tu v období péče rodičovský příspěvek nahrazuje. Rodičovský příspěvek se totiž léta nezvyšoval, zatímco ceny potravin či energií letěly nahoru. V souvislosti s podporou rodin spolupracují dále Piráti s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) na novele zákona o dětských skupinách, která zlepší dostupnost předškolní péče. Upozorňují také na to, že pro rodiče je důležitá přímo garance místa pro jejich dítě v předškolním zařízení.

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025.

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Když v roce 2021 kandidovala Středočeská Pirátka Veronika Hažlinská do sněmovny, nesla s sebou téma porodnictví, poporodní péče a kojení. Jedním z bodů programu bylo i prohlášení, že jako Piráti budeme podporovat kojení sjednocenými postupy laktačního poradenství a plošně dostupnou pomocí v průběhu celého období kojení.