Adelan
20. června 2024

Nominujte na Ústavní Soud více žen, vyzvala senátorka Šípová prezidenta v Senátu

Na Ústavním soudu je i nadále menšina žen. Senátorka a právnička Adéla Šípová (za Piráty) proto při středečním schvalování nominace Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška v Senátu apelovala na prezidenta Petra Pavla, ať v příštím kole nominuje zástupkyni ženského pohlaví. „Je to stále málo, protože jsme v současné době na necelých 29 % zastoupení žen na Ústavním soudu. A já bych chtěla znovu apelovat na vás, abyste nepolevil v předchozím úsilí ženy nominovat,“ uvedla senátorka. Podle informací České justice však Pražský hrad nyní žádnou ženu s nadějí na oficiální nominaci na seznamu, byť se o to snaží.

Adelan
5. února 2024

„Projednejme Istanbulskou úmluvu ve Sněmovně”: Poslanecký klub Pirátů podporuje senátní výzvu adresovanou předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové

Praha, 5. února 2024 – Pirátští poslanci a poslankyně se jednomyslně připojují k apelu, aby Sněmovna projednala Istanbulskou úmluvu. Po těsném nepřijetí ratifikace Senátem pirátská senátorka Adéla Šípová iniciovala sepsání otevřeného dopisu, ve kterém vyzývá předsedkyni Sněmovny, aby pokračovala v projednávání souhlasu s ratifikací Úmluvy ve Sněmovně. „Pokračováním v již započatém projednávání Úmluvy ve Sněmovně máte příležitost ukázat, že je hlas všech obětí trestných činů vyslyšen a že se naše společnost nebojí postavit proti násilí a diskriminaci. Věřím, že v případě schválení Úmluvy v dolní komoře bude existovat důvod pro její opětovné projednání na půdě Senátu po podzimních senátních volbách,” stojí mimo jiné v dopisu, který svým podpisem podpořil celý senátorský klub SEN 21 a Piráti: Adéla Šípová, Lukáš Wagenknecht, Václav Láska, Jan Holásek, Martin Krsek, Přemysl Rabas, i senátoři David Smoljak a Marek Hilšer, který za Piráty kandiduje v nadcházejících senátních volbách.

konference
14. listopadu 2023

Dítě není majetek, ale dar. Konference v Senátu se věnovala trestání dětí

Výchovné násilí na dětech je celospolečenský problém – proto senátor a předseda Stálé komise Senátu pro dohled nad veřejnými prostředky Lukáš Wagenknecht (Piráti) pořádal 13. listopadu 2024 společně se senátorkou a místopředsedkyní senátního Výboru pro záležitosti Evropské unie Adélou Šípovou (Piráti) v Senátu konferenci s názvem „Dopady fyzických a psychických trestů na život a rozvoj dětí“.

Adéla Šípová
18. května 2023

Pirátská senátorka Adéla Šípová prosazuje rozšíření registru vyloučených hráčů o lidi v exekucích

Právě nyní Ministerstvo financí vypořádává připomínky k novele zákona o hazardních hrách, mezi kterými se objevil návrh, aby osoby v exekucích neměly přístup do heren a kasin. Na výherních automatech si již nyní nemohou zahrát osoby, které pobírají dávky v hmotné nouzi, jsou v úpadku či u kterých to například nařídil soud.

adéla
24. ledna 2023

Senátorka Šípová žaluje Kladno: referendum o hazardu bylo zmanipulované

Spolu s prezidentskými volbami proběhlo v největším středočeském městě referendum, ve kterém občané rozhodovali o zákazu heren a hazardu. Za vyvoláním referenda stojí petice iniciativy Kladno bez hazardu, kterou podepsalo 5 336 občanů. Radnice v čele s primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno) od počátku proti referendu otevřeně vystupovala. Podle senátorky Adély Šípové, do jejíhož obvodu spadá i Kladno, město dostatečně nezajistilo, aby referendum proběhlo podle zákona, a rozhodla se proto město žalovat.

52245088810_c65f4b7402_c
11. ledna 2023

Senátorka Adéla Šípová se svým investigativním týmem zmapovala hazard na Kladně – lidé na dávkách a v exekucích byli vpuštěni do heren

Investigativní tým senátorky Adély Šípové provedl dne 7. ledna 2023 průzkum hazardu na Kladně s využitím dvou figurantů – jeden pobírá dávky v hmotné nouzi a druhý čelí 18 exekucím. Zároveň tým shromáždil všechna potřebná data o hazardu, exekucích a míře kriminality a srovnal situaci v Kladně s ostatními městy Středočeského kraje. Závěr je jednoznačný – Kladno nutně potřebuje nulovou toleranci hazardu a tohoto cíle lze dosáhnout jedině díky referendu, které na Kladně proběhne společně s lednovými prezidentskými volbami.

Adéla Šípová
3. listopadu 2022

Jeden dlužník, jeden exekutor. Návrh Adély Šípové míří do druhého čtení v Senátu

Návrh středočeské senátorky zavádí jednoduchý princip 1 dlužník = 1 exekutor, který pomůže lidem s vícečetnými exekucemi dostat se z dluhových pastí. V praxi to znamená zpřehlednění a zjednodušení celého řízení, kdy dlužník komunikuje pouze s jedním exekutorem v místě svého bydliště.

posts/2021/2021-10-19-klara-adela1.jpg
19. října 2021

Máme nejmladší poslankyni i senátorku!

Středočeští Piráti mají po letošních volbách další unikát. Do sněmovny se totiž probojovala naše 28letá kandidátka Klára Kocmanová. Ta nyní patří mezi tři nové poslance mladší 30 let, zároveň se stala nejmladší českou poslankyní. V kategorii "pod 30" je jedinou ženou. Klára Kocmanová pomyslně doplnila právničku Adélu Šípovou, která se před rokem jako první zástupkyně České pirátské strany probojovala do Senátu a stala se nejmladší senátorkou, a to za obvod Kladno.

posts/2021/2021-04-26-adela2.jpg
26. dubna 2021

Adéla Šípová: Podporuji advokáty ve snaze prosadit on-line volbu vedení České advokátní komory

> „Jsem profesí advokátka, a proto své kolegy podporuji v jejich snaze prosadit možnost on-line volby do volebního řádu advokátní komory. Připravila jsem proto i novelu zákona o advokacii, pro kterou se budu nyní snažit získat podporu ostatních senátorů,“ uvedla senátorka Adéla Šípová (nezávislá za Českou pirátskou stranu).

posts/2021/2021-04-23-adela.jpg
23. dubna 2021

Adéla Šípová: Teritorialitu exekutorů považuji za klíčovou

Sněmovna ve 3. čtení smetla pirátský pozměňovací návrh k zákonu o exekucích, který mohl ulevit statisícům lidí v krizi. Šlo o zavedení místní příslušnosti exekutorů, tedy princip jeden dlužník rovná se jeden exekutor v místě bydliště. „Cílem tohoto návrhu bylo přerušení klientelistických vazeb, snížení nesmyslných poplatků pro dlužníky, kteří by tak měli víc prostředků na splácení dluhů. A celkové zjednodušení systému i zefektivnění vymáhání dluhů pro věřitele. Poslanci ANO, ODS a Trikolory ale znovu ukázali, že jim na problémech statisíců lidí v naší zemi nezáleží a řešení dluhových pastí pro ně není prioritou. Pan premiér tak obelhal své voliče, kterým veřejně tvrdil, že teritorialitu podporuje,“ uvedl pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který se tématu exekucí dlouhodobě věnuje. Podle něj ale Piráti budou férovou reformu exekucí prosazovat i nadále, je například součástí programu pro sněmovní volby 2021.