Senátorka Adéla Šípová se svým investigativním týmem zmapovala hazard na Kladně – lidé na dávkách a v exekucích byli vpuštěni do heren

Senátorka Adéla Šípová se svým investigativním týmem zmapovala hazard na Kladně – lidé na dávkách a v exekucích byli vpuštěni do heren

První figurantka jménem Gréta dočasně pobírá dávky v hmotné nouzi a dle zákona o hazardních hrách by neměla mít vůbec přístup do kasin. Gréta na automatech nehraje, nicméně souhlasila s tím, že sehraje roli figurantky. “Došla jsem do herny na Kladně. Paní ode mě vzala občanský průkaz, ani mě nezaregistrovala. Dala mi hned kartu a zašla jsem si zahrát automaty,” popsala svoji zkušenost Gréta. Nutno ovšem dodat, že některé herny Grétu dovnitř nevpustily.

Další figurant Honza čelí 18 exekucím a jedná se o bývalého gamblera. Pamatuje si dny, kdy v kasinech prohrál během jednoho večera celou výplatu. V Kladně měl do kasin zcela volný přístup. Stát totiž doposud nebyl schopen nebo ochoten propojit registr osob v exekucích s registrem vyloučených hráčů, kteří nemají mít do kasin přístup. Senátorka Adéla Šípová se proto obrátila na prezidenta exekutorské komory Jana Mlynarčíka, aby se co nejdřív zasadil o nápravu.

Investigativní tým Adély Šípové mapoval způsob registrace hráčů, počet registrovaných automatů anebo například živou hru, kterou kasina dle zákona musí provozovat jako hlavní činnost. Vypátral, že živá hra se v kasinu často fakticky neprovozuje a určité formy živé hry jsou připravené pouze pro účel kontroly ze strany Celní správy. Dokonce obsluha jednoho z kasin i samotní tamní hráči potvrdili, že ještě nikdy tam nikdo žádnou živou hru nehrál. Historicky poprvé si “kolo štěstí” zahrál až člen investigativnímu týmu Adély Šípové – Janusz Konieczny.

Tento investigativní tým provedl rovněž podrobnou datovou analýzu hazardu v Kladně a srovnal ji s ostatními městy Středočeského kraje. “V Kladně je nejvíce osob čelících exekucím v přepočtu na počet obyvatel ve srovnání s ostatními městy Středočeského kraje s více než 10 tisíci obyvateli. Zatímco v Kolíně, kde je nulová tolerance hazardu, klesl v roce 2022 počet osob s exekucemi oproti roku 2019 o 36,6 %, v Kladně to bylo jen o 13,6 %. Kladno se navíc drží v první desítce nejvíce hazardních měst Středočeského kraje a rovněž v první třetině měst s nejvyšší mírou kriminality mezi městy tohoto kraje,” uvádí analytička Adély Šípové – Zuzana Kolaříková.

“Tvrdý hazard je pro Kladno velkou zátěží, a proto je nutné se během prezidentských voleb zúčastnit referenda a hlasovat pro nulovou toleranci hazardu. Jako advokátka jsem se zabývala případy, kdy návyková hráčka na automatech následně začala krást, a i zástupci policie otevřeně potvrzují, že tvrdý hazard zvyšuje kriminalitu. Navíc poškozuje rovněž věřitele, kdy hráči nezřídka rezignují na legální práci a následně nejsou schopni čelit svým závazkům. Automaty přinášejí velkou zátěž pro společnost a hlavní argument měst, že z hazardu mají peníze, je zcela mylný. Původ těchto peněz je totiž zejména od osob, pro které hazard není zábavou, ale nouzí a závislostí. Gamblerství jde navíc často ruku v ruce s dalšími závislostmi, zejména alkoholismem,” komentuje senátorka zvolená za Kladno Adéla Šípová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Děti v nemocnici potřebují přítomnost rodiče. Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

Děti v nemocnici potřebují přítomnost rodiče. Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

Děti hospitalizované v nemocnicích bez rodičů často zažívají velký stres. V praxi přitom velice často a zbytečně dochází k tomu, že jsou práva rodičů či zákonných zástupců na pobyt s dětmi ve zdravotnických zařízeních omezována. „Zpracovali jsme proto srozumitelný metodický pokyn, který tyto nejasnosti odstraní a pomůže situaci zlepšit jak pro rodiny, tak i zdravotnický personál,” uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová. To je hlavní výstup kulatého stolu s názvem “Děti potřebují své blízké, během hospitalizace zejména. Fakta, zkušenosti a léčebný efekt”, který Olga Richterová dnes ve Sněmovně spolupořádala s Martinou Ochodnickou, poslankyní za TOP 09, místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku a členkou Výboru pro zdravotnictví.

Senátorka Šípová žaluje Kladno: referendum o hazardu bylo zmanipulované

Senátorka Šípová žaluje Kladno: referendum o hazardu bylo zmanipulované

Spolu s prezidentskými volbami proběhlo v největším středočeském městě referendum, ve kterém občané rozhodovali o zákazu heren a hazardu. Za vyvoláním referenda stojí petice iniciativy Kladno bez hazardu, kterou podepsalo 5 336 občanů. Radnice v čele s primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno) od počátku proti referendu otevřeně vystupovala. Podle senátorky Adély Šípové, do jejíhož obvodu spadá i Kladno, město dostatečně nezajistilo, aby referendum proběhlo podle zákona, a rozhodla se proto město žalovat.

Krajskému úřadu Středočeského kraje byl udělen certifikát Zero Waste Hero

Krajskému úřadu Středočeského kraje byl udělen certifikát Zero Waste Hero

Krajský úřad Středočeského kraje dnes získal certifikát Zero Waste Hero. Ten je jedním z výstupů environmentálního auditu, který na podzim provedla agentura Envirostyl. Získání certifikace znamená, že úřad zavádí přístupy vedoucí ke snižování negativního vlivu na životní prostředí. Certifikát převzali ředitel úřadu Jan Louška a radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.