Otevřelo první centrum pro oběti sexualizovaného násilí v Česku. Vznik podpořila i pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Otevřelo první centrum pro oběti sexualizovaného násilí v Česku. Vznik podpořila i pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Oběti sexualizovaného násilí se mohou ode dneška obracet na Centrum PORT na Praze 6, které vzniklo pod patronací organizace proFem a za podpory pirátské poslankyně Kláry Kocmanové. Ta ve spolupráci s proFem spustila sbírku, aby se projekt mohl uskutečnit. Centrum nabídne komplexní podporu a péči obětem sexualizovaného násilí. O to Piráti dlouhodobě usilují.

„Jsem moc ráda, že jsem se na otevření centra PORT mohla podílet. Jde o velmi potřebnou iniciativu, která pomůže obětem sexuálního násilí řešit jejich situaci. Centrum bude poskytovat  pomoc v tom, jak se vyrovnat s následky, které na člověku zanechá znásilnění a bude v něm také možnost sexuální násilí rovnou nahlásit a podstoupit zdravotní prohlídku a krizovou pomoc. Pro mnoho žen, které si těmito traumatizujícími zkušenostmi prošly, je velmi náročné vyřizovat všechny tyto věci zvlášť. Věřím, že otevření takového centra může krom samotné pomoci zlepšit i důvěru obětí v systém a v to, že se mají kam obrátit” řekla poslankyně Klára Kocmanová k otevření vůbec prvního centra v České republice, které se touto pomocí obětem komplexně zabývá.
„Snažím se především o systémové změny. Podařilo se nám prosadit nápravu definice znásilnění v trestním zákoníku, která prošla vládou a kterou se zanedlouho budeme zabývat v Poslanecké sněmovně. Stejně tak s ostatními Piráty bojujeme za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. I z toho důvodu jsem vznik centra ráda podpořila – je to revoluce v přístupu služeb, které běžně stojí odděleně. Věřím, že centrum bude ke vzniku jemu podobných inspirovat nejen v dalších městech ČR, ale i v zahraničí. A zatímco se centrum a další neziskové organizace věnují tolik potřebnému řešení následků sexualizovaného násilí, je i na nás, na politicích, abychom ještě posílili jeho prevenci a přispívali ve veřejné debatě ke odstraňování mýtů o obětech násilí. Abychom tak přispěli tomu, že obětí bude výhledově méně,” dodala Kocmanová.

Obětí znásilnění se totiž v současnosti v ČR stane každá desátá žena a každý třicátý muž. A sexuální násilí zasahuje do toho nejintimnějšího soukromí. Současně se stále ⅖ lidí v ČR domnívá, že za znásilnění si oběť může sama.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.