posts/2020/sck1.jpg
11. ledna 2021

Středočeští Piráti volí své kandidáty do Sněmovny!

Po úspěšném zvolení lídryně středočeské pirátské kandidátky do Poslanecké Sněmovny Kláry Kocmanové čeká krajské fórum další demokratická volba.

posts/2020/2021-01-09-klara.jpg
9. ledna 2021

Středočeská lídryně Klára Kocmanová se představila na celostátním fóru Pirátů

Nestihli jste dnešní online tiskovou konferenci na celostátním pirátském fóru a představení naší lídryně Kláry Kocmanové do parlamentních voleb? Nevadí, tady je:

posts/2020/12-klara.jpg
22. prosince 2020

Středočeské Piráty povede do parlamentních voleb Klára Kocmanová

Kdo povede středočeské Piráty do parlamentních voleb? Středočeští Piráti mají za sebou druhé kolo volby lídra/lídryně do parlamentních voleb, které proběhnou v příštím roce. Největší podporu v obou kolech získala v demokratickém hlasování Klára Kocmanová.

posts/2020/lidr-psp.jpg
17. prosince 2020

Středočeští Piráti volí krajského lídra do parlamentních voleb

Středočeští Piráti mají za sebou první kolo volby lídra/lídryně do parlamentních voleb v roce 2021.

posts/2020/ivan-bartos-budoucnost.jpg
2. prosince 2020

Piráti si zvolili lídra pro sněmovní volby, stal se jím počtvrté předseda strany Ivan Bartoš

Piráti si po čtyřdenním hlasování zvolili celostátního lídra pro parlamentní volby v roce 2021. Stal se jím opět předseda strany Ivan Bartoš, který získal zhruba 95 procent odevzdaných hlasů (530 z 556). K získání pozice lídra byla třeba podpora více než 50 procent hlasujících. Bartoš povede stranu do sněmovních voleb již počtvrté. Lídr je zároveň nominandem strany na předsedu či místopředsedu vlády i libovolný resort a zároveň bude v čele povolebního vyjednávacího týmu.

posts/2020/bartos-rakusan.jpeg
24. listopadu 2020

Piráti startují jednání o koalici se STAN. Pokud se podaří vyjednat spolupráci, můžeme být vítězi příštích voleb, říká Bartoš

Piráti zahájí jednání o konkrétní podobě koaliční spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí pro volby 2021 a následující volební období. Mandát k přípravě koaliční smlouvy se STAN dostalo pirátské vedení strany od členské základny, pro bylo odevzdáno 81 procent hlasů (695 od 858 hlasujících). Hlasování zaznamenalo rekordní účast, zúčastnilo se téměř 80 procent Pirátek a Pirátů. Předseda strany Ivan Bartoš uvedl, že pokud se podaří vyjednat koaliční smlouvu a pokud ji strana schválí, mohou Piráti a STAN společně bojovat o vítězství v blížících se sněmovních volbách a zvýšit tak možnost prosazovat svůj program v příští vládě.

posts/2020/11-08-kopriva.jpg
8. listopadu 2020

Evropská komise chce prolomit šifrování soukromých konverzací na internetu. Jde o narušení listovního tajemství, namítají Piráti

Výbor pro evropské záležitosti tento týden projednal kontroverzní návrh nařízení, které by provozovatelům komunikačních platforem typu WhatsApp umožňovalo číst obsah soukromé komunikace uživatelů. Poskytovatelé by totiž nově mohli filtrovat obsah, který umělá inteligence vyhodnotí jako závadný s ohledem na boj proti zločinu. Jako Piráti obecně usilujeme o zvýšení bezpečnosti na internetu, tento návrh ale bohužel podle dosavadních zkušeností ke zlepšení situace nepovede. Zločinci budou využívat ještě sofistikovanější metody, zatímco běžní uživatelé ztratí právo na listovní tajemství, které je garantováno Listinou základních práv a svobod.

posts/2020/lenka-kozlova.jpg
16. října 2020

Komentář Lenky Kozlové: Vláda vyslyšela apel Pirátů na rozšíření okruhu příjemců pomoci, chceme znát dlouhodobé podmínky podpory v kultuře

Vláda 14. října schválila prodloužení záchranného balíčku pro kulturu s názvem Covid – Kultura II. Na pomoc státu dlouho čekali všichni provozovatelé a pracovníci kulturních zařízení napříč republikou, nezávislí umělci i producenti. První omezení kulturních akcí přitom platila už od 10. března, další omezení a nařízení, včetně opětovného vyhlášení nouzového stavu, platí dosud a podle veškerých prognóz budou trvat do konce roku 2020. Od července jsme proto dotazovali vládu prostřednictvím interpelací a připomínek. Dnes představený balíček zohlednil naše apely na rozšíření okruhu žadatelů o podporu, nadále však existují obavy, že pomoc bude podléhat složitým byrokratickým procesům, jako tomu bylo u předchozího programu.

posts/2020/kultura-zari.jpg
22. září 2020

Státní pomoc kulturnímu průmyslu během pandemie je v nedohlednu. Piráti žádají nápravu

Kultura je jedním z nejpostiženějších sektorů, kterého se dotkla pandemie koronaviru. Spousta akcí musela být zrušena, další trpí nízkou návštěvností a o vyhlídkách na zlepšení se nedá hovořit.

posts/2020/tresnak.jpg
17. srpna 2020

Komentář Petra Třešňáka: Roušky povinně, bez debat či veřejných dat, tak řídí vláda naši zemi. Dál se nedaří implementovat chytrá a moderní řešení v boji s epidemií

Praha 17. září 2020 - Vláda opět přichází s plošným nošením roušek. Je to asi jediné řešení, které zná. Bez debat, vysvětlení či uveřejnění dat. Znovu se ukazuje, že vláda nezvládne připravit plán ani na víc než 14 dní dopředu. My jsme plán už dávno představili: budoucnostresimeted.cz. A i nadále jsme svědky toho, jak se vládě nedaří implementovat chytrá a moderní řešení.

posts/2020/kozlova2020.jpg
31. července 2020

Ministr kultury odvolal šéfa Národní knihovny, důvodem jsou i podezřelé zakázky. Na problémy Piráti dlouhodobě upozorňují

Ministr kultury Lubomír Zaorálek minulý týden odvolal generálního ředitele Národní knihovny Martina Kocandu. Důvodem byla řada předražených zakázek a nejasností, o kterých se v poslední době v souvislosti s institucí hovořilo a na které poukazovali i pirátští poslanci Lenka Kozlová a Ondřej Profant. Dočasným vedením Národní knihovny byl pověřen předseda Ústřední knihovnické rady Vít Richter. Toto rozhodnutí Piráti kvitují, Richtera sami jako uznávaného odborníka dlouhodobě podporují.

posts/2020/lenka-kozlova3.jpg
29. července 2020

Lenka Kozlová: Státní pomoc kulturním institucím je pomalá a nedostatečná, jejich znovuuzavření by bylo pro většinu likvidační

Na začátku července jsem se po více než dvou měsících, kdy většina kulturních institucí v republice byla uzavřena a čelila silným dopadům pandemie koronaviru, vrátila k respondentům dubnového výzkumu. Opět jsem zjišťovala, jak se vyrovnávají s dopady pandemie. Stejně jako v dubnu jsme použili formu kvalitativního výzkumu na stejném vzorku kulturních institucí po celé České republice. Oslovili jsme 66 nestátních kulturních institucí z různých oblastí kulturního života a ze všech krajů.

posts/2020/lenka-kozlova-2.jpg
11. června 2020

Lenka Kozlová: Stav sbírek nevyřeší inventarizace, ale finanční a personální posílení

Praha, 11. června 2020 – Nedávno zveřejněné výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ve státních kulturních institucích zaměřené na ochranu sbírek muzejní povahy odhalily dlouhodobě neřešené problémy. Zjištění úřadu byla ve veřejném prostoru interpretována poněkud jinak a bez vystižení skutečných problémů. Neprávem je vina přisuzována jednotlivým muzeím a muzejním pracovníkům. Hlavní těžiště problémů totiž leží v zastaralé legislativě a nedostatku financí a s tím souvisejícím personálním podstavem.

posts/2020/lenka-kozlova.jpg
9. května 2020

Pirátka Lenka Kozlová navrhla 5 opatření pro podporu kulturních organizací

Kvůli obzvlášť silným ekonomickým dopadům na celý kulturní sektor před námi stojí úkol, jak nastavit vhodná opatření k minimalizaci škod dopadajících na kulturní instituce i jednotlivé umělce. Pro získání relevantních a konkrétních informací přímo od provozovatelů kulturních institucí jsem použila formu výzkumu na vybraném vzorku kulturních institucí napříč Českou republikou. V následujícím textu je shrnutí jeho výsledků a závěrů. Ve výzkumu jsme oslovili celkem 66 nestátních kulturních institucí, návratnost dotazníku byla téměř 50 %.

posts/2020/lenka-kozlova-2.jpg
5. května 2020

Piráti nesouhlasí s povinnými půjčkami od obecenstva, navrhují bezúročné půjčky na kulturu od státu

Návrh zákona ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zmírnění dopadů v oblasti kulturních akcí je vůbec první legislativní reakcí na aktuální kritické dopady pandemie v tomto sektoru. Zákon má umožnit ponechání peněz zákazníků, kteří si koupili v předprodeji vstupenky na akce před 31. říjnem 2020. Navrhuje, aby pořadatelé místo vrácení peněz vystavili poukázku v hodnotě již zakoupené vstupenky a umožnit ji proměnit do 6 měsíců od vystavení za vstupenku na náhradní akci pořádanou před 31. říjnem 2021. > „Pro zákazníka se jedná o povinnou a nedobrovolnou půjčku pořadatelům, o své peníze nemůže požádat zpět. Nebudeme pro zákon hlasovat, jsme pro pomoc formou bezúročných státních půjček,“ komentovala poslankyně Pirátů Lenka Kozlová.

posts/2020/Ted.jpg
28. dubna 2020

Budoucnost řešíme teď: Piráti přicházejí s plánem, jak vyvést zemi z krize. Řeší ekonomiku, zdravotnictví, vzdělávání i sociální politiku

Praha, 28. dubna 2020 – Piráti představili třífázový plán s názvem Budoucnost řešíme teď. Jeho součástí jsou opatření směřovaná k nastartování ekonomiky, zajištění zdravotnictví či projednání klíčových zákonů. „Náš plán má tři časové horizonty, protože situaci je potřeba řešit nyní, střednědobě do konce roku i s dlouhodobou perspektivou. Tak by měla uvažovat odpovědná vláda,” uvedl předseda strany Ivan Bartoš. Cílem je nejenom zvládnutí současného krizového stavu, ale také nastartování České republiky k budoucímu ekonomickému růstu a strukturálním změnám. Plán Piráti zveřejnili na webu www.budoucnostresimeted.cz.

posts/2020/ivan-bartos.jpg
26. dubna 2020

Ivan Bartoš: Lež, pýcha a arogance - hříchy vlády za miliardy při nákupu zdravotních pomůcek, o nichž se nakonec ve Sněmovně nemluvilo

I díky Pirátům se podařilo rozkrýt podivné kšefty ministerstva zdravotnictví, které po vlastní ose nakupuje za naše peníze zdravotnické pomůcky za miliardy od podivných firem bez známých majitelů, kamarádů hnutí ANO, oficiálních bezdomovců s 18 exekucemi za miliony, nebo za dvacetinásobek aktuální ceny na trhu. Tyto čachry měl na základě naší výzvy vysvětlit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu na zasedání sněmovny poslancům a zejména veřejnosti. Schůze se protáhla a ačkoliv jsme byli připraveni hájit zájmy a zejména peníze našich občanů klidně do rána, došlo k ukončení schůze. O případ se již aktivně zajímá NKÚ.

posts/2020/frantisek-kopriva-1.jpg
16. dubna 2020

Dovolte vstup cizincům, kteří mají v ČR rodinu, apeluje poslanec František Kopřiva

Poté, co vláda uzavřela hranice, se mnoho rodin ocitlo rozdělených. František Kopřiva, místopředseda sněmovního Výboru pro Evropské záležitosti, proto interpeloval ministra vnitra Jana Hamáčka s dotazem, kdy a za jakých okolností vláda umožní vstup cizincům, kteří se v důsledku uzavření hranic ocitli odloučeni od svých rodin v Česku. Momentálně platí výjimka pro vstup na území ČR pouze pro manžele a děti. Nařízení vlády nezohledňuje osoby blízké, jako jsou nesezdané páry, registrovaní partneři a členové širší rodiny.

posts/2020/lenka-kozlova.jpg
10. dubna 2020

Piráti chtějí dostupnější podporu pro malé kulturní projekty z grantů Ministerstva kultury

Opatření proti pandemii koronaviru dopadla i na celý kulturní sektor. Uzavřené provozy kulturních institucí způsobují značné ztráty. Velmi ohroženy jsou také nezávislé subjekty bez vlastního zřizovatele. V této situaci je nutné částečně kulturní vyžití přenést do digitálního prostředí. Ministerstvo kultury proto přišlo s návrhem konkrétních opatření k podpoře kulturních institucí. Piráti jsou proti selektivnímu vybírání organizací, kterým se bude pomáhat a navrhují rozšíření okruhu žadatelů pro čerpání této záchranné pomoci a navýšení pomoci podpory digitálních médií.

posts/2020/ruce.jpg
19. března 2020

Piráti na zdravotním výboru prosadili možnost střídání rodičů během domácího ošetřování

Praha, 18. března 2020 – Poslankyně Olga Richterová dnes prosadila doplnění usnesení Výboru pro zdravotnictví PSP ČR, které zavádí možnost střídání obou rodičů při ošetřování členů rodiny. Během jednání výboru poslanec Petr Třešňák řešil otázku vhodné formy distribuce nově objednaného zdravotnického materiálu. Výbor se též rozhodl pro zvýšení věkové hranice pro ošetřovné na 13 let věku a pro děti se zvláštními potřebami a také rozšíření okruhu pobírajících osob na všechny pracující, což Piráti navrhovali už minulý týden v dopise adresovaném ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové.