Výbor pro životní prostředí projednal aktuální informace k otravě kyanidem na řece Bečvě

5. listopadu 2020
Výbor pro životní prostředí projednal aktuální informace k otravě kyanidem na řece Bečvě

Sněmovní Výbor pro životní prostředí včera projednal kauzu úniku kyanidu do řeky Bečvy, při níž uhynulo v řece více než 40 tun ryb. Na jednání byli přizváni ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss a ministr životního prostředí Richard Brabec, aby členy výboru informovali o průběhu vyšetřování a vyjasnili nesrovnalosti provázející kauzu. „Bohužel i po dnešním jednání otazníky kolem události zůstávají. Chtěl bych vyzvat původce úniku k převzetí zodpovědnosti,” uvedl po skončení výboru zpravodaj bodu, pirátský poslanec František Elfmark. „Během vyhrocené debaty okolo havárie na Bečvě nám ministr Brabec ani ředitel inspekce Geuss prakticky nic neřekli a ve své úvodní řeči se dokonce oba pokoušeli přenést odpovědnost za šetření havárie na vodoprávní úřad,” komentovala dění pirátka Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.

> „Únik kyanidu, ke kterému došlo v září na řece Bečvě, je obrovskou ekologickou havárií, která nemůže zůstat nevysvětlena. Ministr Brabec i ředitel ČIŽP Geuss dnes však pouze zdůraznili, že vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nemohou věc blíže komentovat a odmítají jakékoli spekulace. Věřím, že viník bude dříve či později vypátrán a získáním úplných informací o příčinách havárie získáme další možnost něčemu podobnému v budoucnu zabránit,” řekl poslanec František Elfmark, který ve své zpravodajské zprávě shrnul celou kauzu i nesrovnalosti, které ji provází.

Piráti považují kromě dopadení viníka za zásadní především to, aby se podobné katastrofy v budoucnu neopakovaly. Prostřednictvím usnesení výboru proto Piráti požádali ministerstvo o provedení opatření k prevenci závažných ekologických havárií. Mezi nimi například snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování pro kyanidy tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami či zjednodušení vyhledávání v „Systému evidence kontaminovaných míst” a doplnění konkrétních údajů o látkách, které z těchto míst mohou unikat do životního prostředí.

> „Ministr Brabec při brífinku 1. října jasně uvedl, že až do předání spisu policii vedla šetření Česká inspekce životního prostředí jakožto správní orgán, který by potom vedl řízení o pokutě. Za postup při šetření příčin a určení viníka havárie v prvních dnech je tedy plně zodpovědná inspekce. V kompetenci vodoprávního úřadu je řízení prací na zneškodnění nebo minimalizaci následků havárie, to je ale něco úplně jiného,” uvedla poslankyně Dana Balcarová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a dalších prvků kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Zastupitelé schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.