Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

3. května 2024
Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné
„Mám velkou radost, že jsme se konečně pohnuli z místa a místo nesmyslných zákazů jsme se shodli na systémovém řešení, které bude skutečně prospěšné, racionální a odpovědné. Navíc tímto inovativním zákonem zajistíme tento přístup i vůči všem dalším psychoaktivním látkám, které se třeba do budoucna na trhu objeví. Jsem moc ráda, že jsme se na této rozumné regulaci v koalici shodli a posouváme dnes tento zákon v legislativním procesu dál,” říká k přijetí zákona o psychomodulačních látkách jeho spolupředkladatelka poslankyně Klára Kocmanová.
„Zákon ochrání děti a mladistvé i všechny rizikové skupiny. To je hlavní. Lidé mladší 18 let si je zkrátka nekoupí. Látky navíc budou moct prodávat jen registrovaní prodejci ve specializovaných obchodech, a to v takových obalech, ze kterých je jasné, jaké má látka účinky, možná rizika i doporučené dávkování. A reklama na ně bude moct být jen v daném obchodě. Tedy nikdy ne na internetu nebo ve veřejném prostoru. A rozhodně už nebude možné koupit si lákavé medvídky jen tak v automatech v obchoďácích. To všechno bude děti chránit a zároveň neohrozí svobodu vědomé volby dospělým,” vysvětluje Kocmanová.
„Nové psychoaktivní látky se na trhu objevují dnes a denně. Kromě toho, že zákazy obecně nefungují, nejsou ani schopny na tento vývoj pružně reagovat. Zákon o psychomomdulačních látkách myslí i na toto. Užívání psychomodulačních látek bude díky němu pro dospělé lidi bezpečné, kontrolované a v souladu s nejvyššími standardy ochrany zdraví, a pro děti a mladistvé nedostupné. Je to jasný win-win, ochráníme ty, které je chránit potřeba, aniž bychom museli omezovat svobodu dospělých zodpovědných lidí nebo bránili výzkumu či léčebnému využití. Rozumná regulace je základ. A tu se dnes ve Sněmovně povedlo přijmout,” vysvětluje členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a pirátská expertka na tuto problematiku Jana Michailidu. 

Jedná se o zcela průlomový a inovativní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Proto bude nutné celý proces notifikovat i u Evropské komise. Piráti budou i v Evropském parlamentu prosazovat, aby celý proces proběhl ještě letos a zákon tak finálně nabyl účinnosti od 1.1. 2025. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články