V mokřadu u Jablonné na Příbramsku zas kuňkají žáby

7. května 2021
V mokřadu u Jablonné na Příbramsku zas kuňkají žáby

Středočeský kraj ukončil první z etap stavebních prací v rámci projektu Odbahnění mokřadu Jablonná na Příbramsku. Do mokřadu se vrátily i jeho původní obyvatelky, kuňky obecné. Ještě v roce 2010 byla odhadována jejich početnost na tisíce jedinců, o šest let později se v rámci monitoringu lokality ukázalo, že jich jsou pouhé stovky.

Úbytek kuněk způsobilo několik faktorů: zazemňování mokřadu, které bylo podpořené srážkově chudými roky a masivním zárůstem lokality orobincem širolistým. Pokud by nedošlo k zásahu, tak by podle odborných predikcí cca do 10 let došlo k zániku celé lokality.

> „Jsem ráda, že se díky aktivitě mnoha lidí podařilo zachránit další kousek přírody ve středních Čechách. Podle odborníků by bez zásahu mokřad v Jablonné postupně zanikl. Nyní po obnově této evropsky významné lokality věřím, že se kuňkám bude opět dařit,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

{% asset 'https://a.pirati.cz/stredocesky/img/posts/2021/2021-05-07-zaby.jpg' alt='kuňky obecné' %}

V rámci projektu proběhlo zatím kompletní odbahnění cca dvou hektarů tzv. Velkého mokřadu, došlo k obnově nepropustnosti přírodní hráze, odtokového koryta. Dále bylo vymodelováno dno a litorální zóny a mokřad byl z většiny naplněn vodou.

Žabky v lokalitě nezůstaly, protože vlivem stavebních prací přišly o možnost přirozeně zazimovat a rozmnožovat se. Ani vedlejší tzv. Malý mokřad, který v předchozích letech vysychal, nebyl vhodnou alternativou.

{% asset 'https://a.pirati.cz/stredocesky/img/posts/2021/2021-05-07-zaby2.jpg' alt='kuňky obecné' %}

Proto bylo odchyceno celkem 400 kuněk, které byly uloženy ve specializovaném zařízení, kde mohly naplňovat své životní potřeby. Mezitím se rozmnožily a do mokřadu se vrátilo přesně 428 kuněk.

Celkové náklady projektu byly vyčísleny téměř na 5,5 mil. Kč a Středočeský kraj dotaci získal prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

> „Na závěr nezbývá než poděkovat obci Jablonná, bez jejíž spolupráce by nebylo možné projekt realizovat, a také všem, kdo se na záchraně lokality podíleli. Podobné akce jsou poměrně unikátní, mimo jiné i pro jejich vysokou finanční náročnost,“ dodala radní Skopalíková.

{% asset 'https://a.pirati.cz/stredocesky/img/posts/2021/2021-05-07-zaby3.jpg' alt='kuňka obecná' %}

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.