Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do knihovny v Kralupech nad Vltavou – dohromady 278 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst nad 6000 obyvatel. V kategorii obcí, v nichž žije 1500-6000 obyvatel, se nejlépe dařilo knihovně v Rudné, v níž se sesbíralo 163 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna v Úněticích, kam čtenáři přinesli 97 starých telefonů.

Celkový počet vybraných přístrojů nás příjemně překvapil, vysbírané množství ale nebylo hlavním cílem projektu. Především jsme chtěli upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí hlavně kvůli nedostatku informací nesprávně odhazuje do směsného komunálního odpadu,“ uvedla Jana Skopalíková, radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 4112 starých mobilních telefonů. Veškeré vybrané mobilní telefony budou předány neziskové společnosti Remobil, která za každý odevzdaný mobilní telefon přispěje částkou 10 Kč na aktivity Jedličkova ústavu a škol (JUŠ).

Dlouhodobě spolupracujeme s projektem Remobil, který myslí nejen na přírodu, ale skrze recyklaci mobilních telefonů a dalšího elektronického zařízení také na lidi s postižením. Vedle stovek tisíc korun vybraných v minulosti a použitých na rozličné užitečné vybavení v Jedli, se nyní podařilo vybrat 41.120 korun. Tyto peníze použijeme na vybudování bezbariérové rekreační chatky v Novohradských horách. Moc děkujeme Asekolu, Remobilu i Středočeskému kraji a všem, kteří se zapojili. Naši žáci a klienti jsou také z různých míst, takže jste udělali radost možná i někomu od vás ze sousedství,“ uvedl Radek Musílek, mediální koordinátor JUŠ.

Remobil zároveň zajistí předání všech odevzdaných mobilních telefonů k odborné recyklaci, nebo využití na náhradní díly, včetně likvidace osobních dat. Řada surovin z recyklovaných přístrojů se tak vrátí zpět do oběhu, a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Lidé často staré mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou stále podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů. Na sběrná místa přinesli čtenáři mobily, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení víc než týden, což zní z dnešního pohledu neuvěřitelně,“ popsal Vojtěch Smoter ze společnosti ASEKOL.

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih od společnosti Knihobot získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Další necelá stovka vylosovaných čtenářů, kteří se do sběru zapojili, obdrží volné rodinné vstupenky do galerií a muzeí v kraji. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

S heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“ cílíme na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízíme garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představujeme také priority pro mladé: usilujeme o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Klademe důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž na zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouštíme petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také zahajujeme kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedeme mimo jiné speciální Pinkárou.

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

Středočeský kraj byl povinen aktivovat v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opatření dle „Nařízení k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Od půlnoci z pondělí na úterý, tedy od 30. 4. 0:00 hodin je tak zakázáno používat pyrotechniku nebo rozdělávat ohně na volných prostranstvích na rizikových místech.