Tomáš Zmuda: online rozklikávací rozpočet středočeských příspěvkových organizací je nyní kompletní!

Tomáš Zmuda: online rozklikávací rozpočet středočeských příspěvkových organizací je nyní kompletní!

Na základě iniciativy Pirátů schválilo Zastupitelstvo Středočeského kraje vstup do spolku Otevřená města jako vůbec prvního kraje v ČR. První projekt, který jsme začali realizovat bylo nasazení rozklikávacího rozpočtu CityVizor.

V kraji máme cca 260 příspěvkových organizací, jejich rozklikávací rozpočty jsou kompletně online. Navíc je v nich možné nově filtrovat i dle kategorií https://cityvizor.cz/landing/profil-rozcestnik/72

„Rozklikávací rozpočet veřejné instituce je jedním ze základních pilířů transparentnosti, a proto jsem rád, že se povedlo zveřejnit online hospodaření nejen Středočeského kraje, ale i všech jeho příspěvkových organizací,“ uvedl Tomáš Zmuda předseda Komise pro ICT a digitalizaci Středočeského kraje.

CityVizor původně vznikl na myšlence a nápadu Ministerstva financí, o provoz a vývoj Cityvizoru se postarala organizace Otevřená města, technologickým partnerem se stala komunita Česko.Digital. Jedná se o nástroj s open-source licenci GNU AGPL v3, což mimo jiné znamená, že každý nabyvatel licence, který akceptuje její podmínky, získává právo modifikovat dílo, kopírovat ho a dál rozšiřovat toto dílo i jakoukoli jeho odvozenou verzi. Zároveň to znamená, že každý, kdo provozuje aplikaci po síti, musí nabídnout zdrojové kódy (včetně všech úprav) opět k dispozici pod stejnou licencí ostatním.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

S hazardem chceme bojovat efektivně, náš pozměňovací návrh zastupitelstvem neprošel

Piráti na dnešním zastupitelstvu předložili pozměňovací návrh k záměru hejtmanky Středočeského kraje. Původní návrh počítal s tím, že kraj poskytne dotace pouze těm obcím, které na svém území netolerují provozování hazardních her. Pirátský pozměňovací návrh reflektoval nejen potřebu omezování heren v regionu, ale také posílení prevence a zmírnění negativních dopadů spojených s patologickým hráčstvím. Tento návrh počítal s vytvořením dotačního programu pro neziskové organizace v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, které aktivně řeší téma negativního dopadu hazardu v obcích. Pirátský pozměňovací návrh, ani původní návrh nezískal podporu zastupitelů ODS a hnutí ANO 2011.