Piráti pečují o kutnohorské památky

5. září 2020
Piráti pečují o kutnohorské památky

Kutná Hora je z hlediska památkové péče jedno z nejvýznamnějších míst v Česku, ale věhlas města je bez nadsázky celosvětový. Toto kulturní dědictví bylo svěřeno na určitou dobu do správy mj. dvěma pirátským zastupitelům. Jak si vedou a jaké mají plány do budoucna?

Sochařská výzdoba před Jezuitskou kolejí

Významnou památkou je unikátní parapetní zeď se sochařskou výzdobou před Jezuitskou kolejí, která byla vytvořena na začátku 18. století. Sochy vytvořil člen jezuitského řádu František Baugut, který měl v Kutné Hoře svou vlastní dílnu. Vlastní architektura terasy je řešena velice nápaditě a některé sokly svým iluzivním šikmým bosováním nesporně odkazují na dílo Jana Blažeje Santiniho. V letech 2017-2019 sochy prošly restaurátorskými pracemi a před ně byly instalovány malé bronzové desky se jmény jednotlivých světců.

Co se nám ještě podařilo

Za minulý rok se také povedla celá řada renovací a na tento rok se další plánují. Na Kamenném domu byla dokončena II. etapa restaurování uliční fasády, vstupní mříže a doplnění bodel proti sedání ptáků. Restaurátorskými pracemi prošel také Morový sloup. Na Kaňku byla dokončena oprava fasády budovy bývalé radnice. Dokončena byla také II. etapa opravy ohradní zdi u areálu chrámu sv. Barbory.

Plány pro další období

V minulém roce též začala rekonstrukce střechy Hrádku, kde sídlí České muzeum stříbra. Tyto dvě poslední jmenované akce pokračují i v tomto roce. Uskuteční se např. i kompletní restaurování vitrážových oken Kamenného domu, oprava ohradní zdi u hřbitova Všech svatých, začne oprava fasády Tylova divadla, obnova altánu v parku pod Vlašským dvorem nebo rekonstrukce vnějšího pláště budovy č.p. 56 Národního odboje.

Úspěšný Fond regenerace města

Ve snahách o opravy soukromými vlastníky pomáhá značně také Fond regenerace města Kutná Hora, ze kterého byly na dubnovém zastupitelstvu uvolněny příspěvky ve výši 2,4 mil. Kč na opravy památek či nemovitostí v památkové zóně, které patří vlastníkům z řad soukromníků nebo církví. Podpořen byl tak např. areál bývalého pivovaru v Sedlci.

Soutěž Historické město roku podruhé?

Po dokončení stavebních prací, především na Vlašském dvoře, budeme v příštím roce usilovat o první místo v soutěži Historické město roku, kde se Kutná Hora stala vítězem již v roce 1999. Žádnému městu se zatím tuto soutěž nepodařilo vyhrát dvakrát - Kutná Hora je ale společně s Prachaticemi zatím jediným městem, které se po svém prvenství probojovalo opět do finále. Tímto děkuji i našemu odboru památkové péče, který na poli oprav památek odvádí velký kus práce.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.