Jana Skopalíková: Na rok 2023 jsou navržené dotace do oblasti životního prostředí ve výši 137 milionů korun

Jana Skopalíková: Na rok 2023 jsou navržené dotace do oblasti životního prostředí ve výši 137 milionů korun

„Jsem moc ráda, že se podařilo ve fondech zachovat vysoké částky, které pomohou lidem v regionu. Nejvíce peněz je navrženo opět ve Středočeském infrastrukturním fondu, díky kterému mohou obce žádat o dotace na své vodohospodářské stavby a projekty. Pomoc s řešením nedostatku pitné vody a zachování její kvality je pro nás velkou prioritou. Další dotace jsou určené na rybníky, malé vodní nádrže, tůně a mokřady a také na projekty související s environmentální výchovou,“ shrnula radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

V Programu 2023 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství je navrženo 20 000 000 Kč. Tento Program je určen k poskytování dotací v rámci tematického zadání rybníky a malé vodní nádrže, tedy například na výstavbu nových rybníků, malých vodních nádrží, tůní a mokřadů nebo jejich rekonstrukce a obnovu.

Druhý program se týká dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Infrastrukturního fondu, který se skládá ze dvou tematických zadání. Celkový předpokládaný objem finančních prostředků vyčleněných na tento fond v rozpočtu kraje pro rok 2023 je 110 000 000 Kč. Ze Středočeského Infrastrukturního fondu v rámci tematického zadání Drobné vodohospodářské projekty budou moci zájemci žádat o peníze na výstavbu, rozšíření, rekonstrukce ČOV a kanalizačních sítí nebo vodovodních sítí a vodárenských objektů. V rámci tematického zadání Životní prostředí bude možnost žádat o dotace na tři oblasti podpory, všechny zaměřené na téma odpadní vody a pitná voda.

Třetí program se týká poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (Program EVVO). Celkový předpokládaný objem finančních prostředků je v tomto případě 7 000 000 Kč. Žadatelé budou moci čerpat peníze na osvětovou činnost a na technické a odborné zázemí pro jejich činnost. Jedná se například o výukové programy zaměřené na ekologii nebo na naučné materiály, podpořeny mohou být také pobyty v naučných střediscích ekologické výchovy, odborné exkurze nebo realizace nových a obnova stávajících naučných stezek. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.