Brandýs bude mít odpad pod dohledem

21. srpna 2023
Brandýs bude mít odpad pod dohledem

Velká označovací akce všech popelnic nyní probíhá v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Všechny kontejnery a nádoby na odpad dostanou svou nálepku. Radnice nejprve nechala označit všechny popelnice na tříděný odpad, tedy na plast a papír, nyní přicházejí na řadu všechny nádoby na směsný komunální odpad.

„Naším cílem je mít přehled o tom, kolik, jakého odpadu a odkud se sváží, a vše směřujeme k úplně novému systému, jak účtovat platby za odpad, aby byly spravedlivé a odpovídaly produkovanému odpadu,“ řekl pirátský místostarosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Patrick Zandl.

Všechny popelnice by měly být označené do konce září tohoto roku bílou nálepkou s názvem města.

„Během podzimu budeme obyvatele vyzývat, aby se k vlastnictví popelnice přihlásili. Smyslem je zaregistrovat označenou sváženou nádobu na konkrétního občana s trvalým pobytem ve městě,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Stránská.

Od začátku roku 2024 by měly být vyváženy pouze ty nádoby, které budou v evidenci. V současné době je to totiž velmi jednoduše řečeno tak, že kdokoli vystrčí na ulici popelnici, město ji nechá vyvézt, aniž by bylo jasné, zda je obyvatel domu přihlášený k pobytu a má zaplacený poplatek. Městu, kde žije téměř 20 tisíc trvale hlášených obyvatel a dalších zhruba tři až pět tisíc nepřihlášených, tak utíkají miliony korun ročně. Registrací by se měly odhalit i podnikající osoby, které tu odpad produkují, ale neplatí za něj.

Další peníze unikají neefektivním svozem poloprázdných popelnic. Místostarostou zmíněný spravedlivý systém účtování směřuje k tomu, aby si lidé sami mohli stanovit, zda chtějí vyvážet popelnici od svého domu jednou za týden, dva nebo za měsíc, a podle toho budou i platit.

„Svozové vozy mohou mít sofistikovaný software, který jim přesně ukáže trasu a kde mají ve který den kterou popelnici vysypat. Je to i motivace k třídění odpadu, protože papír a plasty vyvezeme zdarma,“ vysvětlil místostarosta Zandl. K menšímu skládkování a třídění tlačí i legislativa, která vyžaduje, aby se 60 procent odpadu vytřídilo. „My jsme zatím na třiceti procentech, takže musíme přimět obyvatele, aby třídili víc,“ dodal Zandl

V současné době jsou celkové náklady na svoz a likvidaci odpadu podle místostarosty ve výši téměř 34 milionů za rok. Na poplatcích radnice vybere necelých 15 milionů, takže přes 19 milionů platí z městské pokladny. 

Zdroj: Právo, Autor: Radek Plavecký

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.