Tomáš Zmuda: Státní IT zakázky agilněji? Cena nemusí být vždy rozhodujícím faktorem!

9. prosince 2021
Tomáš Zmuda: Státní IT zakázky agilněji? Cena nemusí být vždy rozhodujícím faktorem!

Agilita neboli agilní vývoj nemusí být jen dominantou soukromých firem. Jedná se o moderní nástroj, díky kterému dokáže zadavatel pružněji reagovat a zachycovat změny na trhu ve svůj prospěch. Cílem je po dobu celé realizace zakázky splnit individuální a proměnlivé potřeby zadavatele.

Standardně to nyní funguje tak, že státní správa navrhne zadání ve formě více či méně pečlivě definovaných funkčních a nefunkčních požadavků, to poté soutěží na otevřeném trhu a zakázka má většinou jen jedno hodnotící kritérium; cena. Nicméně praxe ukazuje dvě úskalí, cena neukáže kvalitu dodavatele a potřeby zadavatele se mohou měnit (a také se mění) v průběhu plnění. Dodavatel je ale svázán zadáním a změny v plnění pak způsobují nechvalně známé vícepráce.

Jak se i ve státní sféře posunout od ceny ke kvalitě, nad tím se na pilotním ASWA Tenderthonu 19. 11. v pražském Karlíně bavili zástupci Středočeského kraje a Asociace softwarových agentur, které reprezentovaly agentury Applifting, NetGlade a Synetech. Od zástupců Středočeského kraje dostaly agentury zadání, na které měly během 3 hodin připravit nabídky. Ty pak společně vyhodnocovali a detailně prodiskutovali.

> „Spolupráce vznikla tak, že jsme se jako první kraj stali členem spolku Otevřená města, a přes něj a Martina Šebka jsme se propojili. Cílem Tenderthonu bylo získat argumenty pro to, že cena jako 100% rozhodovací faktor při zadávání software zakázky je nesmysl. Dobře napsané zadání a důraz na kvalitu je ideální pro úředníky i bezproblémové užívání produktu,“ říká místopředseda Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomáš Zmuda.

Zadání zakázky bylo napsané tak, aby vývoj mohl probíhat agilněji. Výsledek by tedy nevznikal metodikou "fixed time-fixed price", ale byl postupně vyvíjen ve sprintech. K tomu Tomáš Zmuda dodává: > „Bylo vidět, že softwarové agentury mají úplně jiné myšlení než standardní dodavatelé státní správy a přicházeli s nabídkami, které by z našeho pohledu přinášely uživatelům našeho softwaru vyšší přidanou hodnotu. Jsme však limitování zákonem a kontrolním úřadem, který se kdykoli může zeptat, jak jsme co udělali, a my to musíme detailně vysvětlit. Když tedy dodavatel do nabídky dobře vysvětlí navrhované řešení a dokáže dobře popsat, proč například využil dražší technologii, je to pak snazší pro nás i pro kontrolní úřad. Důležité téma tedy bylo, jak agilně vyvíjet i ve stávajících zákonných podmínkách.“

Základním vodítkem může být metodika hodnocení Technologické agentury ČR, která právě preferuje, aby cena tvořila pouze váhu 30% hodnotících kritérií.

{% asset 'https://a.pirati.cz/stredocesky/img/posts/2021/2021-12-09-tenderthon.jpg' alt='kritéria' %}

> „Tenderthon jako takový hodnotím velice pozitivně. Jsem rád, že dorazili i kolegové z odboru krajského investora, kteří zakázky v praxi řeší a jsou tvrdě mentálně svázáni se zákonem i směrnicemi o zadávání veřejných zakázek. Ukázalo se pro nás všechny, že vývoj může jít dělat jinak a tudíž i do budoucna vzájemná diskuse jistě bude jednodušší. Zde jsme si ukázali, že to jde a měli bychom to zkusit i v praxi, tak to pojďme zkusit v praxi,“ uzavírá Tomáš Zmuda.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.