Schválili jsme transparentní podporu nejen pro filmové projekty

8. listopadu 2022
Schválili jsme transparentní podporu nejen pro filmové projekty

Za posledních pět let žádalo Středočeský kraj o podporu sedm filmových projektů. Většinou se na krajský úřad obrací filmaři, kteří natáčí na území kraje nebo se ho předmět filmu nějakým způsobem dotýká. V minulých letech byl podpořen film Žižka, který měl největší počet natáčecích dnů na našem území nebo Tajemství staré bambitky II., který využil dotaci mimo jiné i na pronájem zámku v Mníšku pod Brdy. Filmová podpora probíhala vždy formou individuální dotace, která je sama o sobě nesystémovým krokem. Žádosti byly v orgánech kraje posuzovány jednotlivě a záleželo vždy na tom, zda v rámci diskuze projekt podporu získá či nikoliv. Tato situace nebyla ideální a vyvolávala vždy mnoho pochybností.

Chtěli jsme tento systém transparentní a pro žadatele očekávatelný. To se nám podařilo. Na říjnovém zastupitelstvu jsme schválili závazná pravidla pro projednávání a hodnocení individuálních žádostí o podporu audiovizuálních projektů. Doporučení orgánům kraje předloží pracovní skupina, která bude podle předem jasně daných kritérií posuzovat odbornou úroveň, míru popularizace regionu střední Čechy a v neposlední řadě finanční přínos pro region.

„Vhodné nastavení těchto kritérií bylo předmětem několika jednání Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. Přizvali jsme si také zástupce Czech Film Commission, Asociace producentů v audiovizi a pracovníky Středočeské filmové kanceláře, kteří nám na základě svých odborných znalostí a zkušeností z jiných krajů, pomohli kritéria pro posuzování filmových projektů nastavit,“ dodává Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch dodává.

A proč vůbec podporovat filmové projekty? Je třeba upozornit, že v tomto případě se spíš než o dotační podporu jedná o investici, která má své jasné přínosy. Například filmový štáb filmu Žižka při natáčení si v našem kraji najímal lokace, dopravu, ubytování, zaměstnal řemeslníky při stavění dekorací a poskytující technické zázemí. Celkově produkce filmu utratila 450 mil. Kč. Z celkových 56 natáčecích dnů se v našem kraji natáčelo 36 dnů v lokalitách Lom Amerika, Plešivec, Lom Chlum u Srbska, Točník, Křivoklát, Nymburk a několika dalších. Filmová místa jsou také specifickou oblastí cestovního ruchu. Uvádí se, že 8 z 10 lidí dostane inspiraci na cestování právě díky lokalitám, které vidí ve filmu. Ve většině krajů si tyto ekonomické přínosy dobře uvědomují, a tak poskytují filmařům systematickou dotační podporu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.