Poznejte Semínkovny. Najdete v nich osivo, ale i vyšší smysl. Ve středočeském kraji je jich 52

Poznejte Semínkovny. Najdete v nich osivo, ale i vyšší smysl. Ve středočeském kraji je jich 52

Jaro je již v plném proudu a vy ještě přemýšlíte, čím svou zahrádku oživit? Než vyrazíte do nejbližšího hobbymarketu, seznamte se Semínkovnou – iniciativou na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení. Je blíže, než si myslíte. 

Středočeši si pro semínka mohou přijít do dvaapadesáti výdejních míst ve čtyřiceti osmi obcích kraje. A také se do iniciativy sami aktivně zapojit tím, že do Semínkovny vrátí svou vlastní úrodu nebo založí nové výdejní místo. Semínkovna je pro všechny, kteří chtějí svobodně sdílet výsledky svého semenaření a zahradničení. Semínka musí být výhradně nemořená a z chemicky neošetřovaných rostlin, tedy v bio kvalitě. 

“Myšlenka má velký přesah. O tom, jak důležité je osivo zachovat, svědčí celosvětová banka semen na Špicberkách. Také Semínkovna se snaží o udržení biodiverzity a zdravého vztahu k půdě, zároveň se hlásí k svobodnému přístupu k osivu, jako jednoho ze základních práv člověka. Byť si dnes můžeme vše jednoduše koupit v supermarketu, existují lidé, pro něž má toto právo nebývalý význam. Pokud si dokážeme vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu a bylinky, ekologická stopa toho, co jíme, se významně sníží. Iniciativa v roce 2022 také  zaznamenala úspěch na poli společenské odpovědnosti. V Cenách SDGs 2022, prestižním ocenění udržitelnosti, se probojovala mezi 20 nejlepších projektů v České republice v kategorii Změna klimatu,” říká k tématu Jana Skopalíková (Piráti), krajská radní pro životní prostředí a zemědělství.

Jak to funguje? Výdejní místo je často součástí kaváren, knihoven, komunitních zahrad a obchodů. Jedno se nachází také v infocentru zámku Veltrusy. Semínkovna je v podstatě označená krabice s nadepsanými sáčky obsahujícími osivo. Do semínkovny nepatří semínka získaná z F1 hybridních rostlin (první generace kříženců) ani  semínka rostlin invazivních, preferují se naopak lokální druhy ovoce, zeleniny a bylin. V tuto chvíli je také možné kromě semínek směňovat i sazenice. Princip je stejný jako třeba u knihoven. Co bylo půjčeno, má být vráceno. Podrobněji si o Semínkovnách přečtěte ZDE.

Iniciativa na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení Semínkovna v Česku vznikla už před osmi lety a stojí za ní Klára Hrdá, která se inspirovala v zahraničí. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.