Pohodlnější pro turisty, lepší pro místní. Kraj podpořil infrastrukturu pro cestovní ruch

Pohodlnější pro turisty, lepší pro místní. Kraj podpořil infrastrukturu pro cestovní ruch

Karavanová stání kempu v Zruči nad Sázavou, rozšíření mobiliáře cyklotras v obci Klokočná, příprava záchytného parkoviště v Želízech a další. Mezi 13 projektů podporujících budování doprovodné infrastruktury cestovního ruchu rozdělí Středočeský kraj 10 milionů korun. Přidělení dotací na svém posledním jednání schválilo zastupitelstvo.

“Střední Čechy jsou, co se turismu týče, jedním z nejvytíženějších regionů. Některá z míst však bez doprovodné infrastruktury zájmem turistů spíše trpí, což působí i potíže v soužití místních a návštěvníků,” vysvětluje zastupitelka a předsedkyně výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová důvody, které v létě Středočeský kraj k zopakování vypsání dotačního titulu přiměly. 

Ačkoliv byl vypsán i loni, finance z důvodu malého zájmu nebyly vyčerpány. V letošním roce kraj naopak eviduje významný převis žádostí. Hodnotilo se 41 žádostí s celkovým požadavkem více než 37 milionů Kč. Žádat bylo možné na dopravní infrastrukturu pro cestovní ruch, projektovou přípravu či ostatní zařízení doprovodné infrastruktury. Nejvíce žádostí se týkalo budování vývazišť, rozšíření či modernizace kempů či modernizace stávajících cyklostezek včetně budování dobíjecích stanic pro elektrokola a cykloservisních stanic. 

Hodnotící komise vybrala dle kritérii dotačního programu mezi více než čtyřmi desítkami 13 projektů.

“Želízy získají finance na projektovou přípravu parkoviště. Dosud neměli návštěvníci přilehlého cíle Čertovy hlavy kde zaparkovat. Parkování turistů před vjezdy do domů místních vyvolávalo konfliktní situace. Brdy se staly atraktivní oblastí, nemají z důvodu své minulosti ale dostatečně vyřešenou infrastrukturu, podpoříme tedy vznik nástupního místa na cyklostezku v obci Zaječov. Modernizovat se bude také vybavení kempu v Bakově nad Jizerou,” zmiňuje další z podpořených projektů pirátská kandidátka na hejtmanku Lucie Cirkva Chocholová.

V podpoře budování doprovodné infrastruktury cestovního ruchu chce kraj pokračovat a dotační program vyhlásí i v příštím roce.

“To, že se k nám turisté vrací a objevují nová místa, je pro kraj přínosem. Musí to být ale přínosem také pro místní. Piráti podporují udržitelný cestovní ruch. Podporou atraktivních cílů napříč okresy se daří zvýšit úroveň služeb a rozptýlit zájem návštěvníků středních Čech,” dodává Cirkva Chocholová.

Přidělené dotace zohledňují rozvoj karavaningu, který má v posledních letech vzrůstající trend. Důležitá je také  podpora budování záchytných parkovišť v turisticky atraktivních lokalitách a infrastruktura pro vodáky a cyklisty.

Seznam podpořených projektů:

 • Projektová příprava – záchytné parkoviště Želízy (okres Mělník)
 • Nástupní místo na cyklostezku CHKO Brdy v obci Zaječov (okres Beroun)
 • Parkoviště Mužský (okres Mladá Boleslav)
 • Projektová dokumentace nástupního místa lodní dopravy Slapy (Benešov)
 • Zlepšení zázemí pro cyklisty ve Zruči nad Sázavou (okres Kutná Hora)
 • Příprava projektové dokumentace – Vodácké vývaziště Zruč nad Sázavou (okres Kutná Hora)
 • Modernizace vybavení kempu ve Volnočasovém areálu Bakov nad Jizerou (okres Mladá Boleslav)
 • Příprava projektu k akci Rozšíření infrastruktury v kempu Ostrá (okres Nymburk)
 • Rozšíření mobiliáře cyklotras v obci Klokočná (okres Praha-východ)
 • Karavanová stání kempu V Rákosí (okres Kutná Hora)
 • Modernizace mobiliáře stávající cyklotrasy č. 11 Greenways Praha-Vídeň včetně vybudování dobíjecí stanice pro elektrokola a cyklo-servisní stanice (okres Benešov)
 • Záchytné parkoviště Nižbor (okres Beroun)
 • Záchytné parkoviště u baziliky sv. Václava ve Staré Boleslavi (okres Praha-východ)
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články