Piráti prosazují nižší zdanění menstruačních pomůcek. Vláda o tom bude jednat dnes

Piráti prosazují nižší zdanění menstruačních pomůcek. Vláda o tom bude jednat dnes

Menstruační potřeby jsou pro řadu žen nutností. Ženy žijící na ulici, ve vyloučených lokalitách, samoživitelky, či nízkopříjmové rodiny s dospívajícími dívkami si ale menstruační pomůcky mnohdy nemohou dovolit. Místo toho používají alternativy, které často nesplňují účel a mohou být i zdraví škodlivé. Mnoho států tak kvůli menstruační chudobě daňovou sazbu na dámské hygienické potřeby snižuje, či je distribuuje zdarma. V České republice je 21% sazba jednou z nejvyšších v Evropě. Piráti proto nadále prosazují, aby byly menstruační pomůcky v rámci vládního konsolidačního balíčku zařazeny do snížené 12% sazby DPH. Ministerstvo financí tento požadavek v mezirezortním připomínkovém řízení nevypořádalo, rozhodne se tudíž až hlasováním na vládě.

„Menstruace není volba. Žena si nevybírá, jestli se jí to zrovna hodí do rozpočtu. Menstruační pomůcky potřebuje skoro polovina společnosti a nemůžeme se tvářit, že si je můžou dovolit úplně všichni. Finanční dostupnost menstruačních pomůcek je proto základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti. Jejich dostupnost je klíčová také pro předcházení zdravotním rizikům, které může způsobovat používání různých alternativ, jako je třeba staré oblečení. V neposlední řadě se stává, že kvůli nedostatku menstruačních potřeb dívky vynechávají výuku ve škole, což má negativní dopad na jejich vzdělávání,” řekla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Britský průzkum z roku 2017 ukázal, že každá desátá školačka v zemi nemá dost prostředků na nákup vložek nebo tamponů. V Česku statistická data o menstruační chudobě zatím chybí, situace se však nebude nějak zásadně lišit. Skotsko v návaznosti na to minulý rok schválilo, že vložky a tampóny budou zcela zdarma, poskytovat je budou místní úřady, školy a univerzity. Naopak v Česku je současné 21% zdanění menstruačních potřeb pořád jedno z nejvyšších v EU, z okolních států má vyšší zdanění pouze Maďarsko, které dámské hygienické potřeby daní 27% sazbou. Podstatně nižší zdanění mají pak ostatní sousední země – v Polsku je to 5 %, v Německu 7 %, na Slovensku 9,5 %.

„V České republice je menstruace jako téma stále tabu, o menstruaci se zkrátka nemluví. Hygienické potřeby nejsou žádný luxus, bez kterého se dá v praxi obejít, je to nutnost. Za mě je tedy v první řadě potřeba periodu destigmatizovat a někde začít. Proto by měl i stát podat ženám pomocnou ruku, zvlášť v době vysoké inflace. Snížení DPH na menstruační potřeby proto pokládám za důležité gesto,” uvedla Kocmanová.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.