
Středočeští Piráti kritizují postup, jakým Česká pošta přistoupila k redukci počtu svých poboček. Změna se výrazně dotkne také obyvatel středočeských obcí. Piráti poukazují na nesystematický a nelogický klíč, podle kterého budou pobočky rušeny. Rozhodnutí navíc zcela obchází samosprávy a nereflektuje reálný každodenní život v obcích.
Hlavním kritériem redukce je počet poboček v obci a zrušení se týká jen obce, kde je více než jedna pobočka. Kritérium je ale aplikováno zcela slepě, podle katastrální hranice, a každá taková obec je posuzována izolovaně a nikoli v kontextu daného území. Dobře to ilustruje příklad z Plzeňského kraje. Nákupní centrum na okraji Plzně, kde je pošta, je už katastrálně na území sousedního Chotíkova, který má vlastní poštu ve vsi, Chotíkov se tak do seznamu dostal. Pobočka v centru má být zrušena stejně jako pobočka na přilehlém sídlišti Bolevec.
„Rozumím potřebě řešit ziskovost České pošty, proč ale obešla starosty jednotlivých obcí a postavila jejich obyvatele před hotovou věc? Pokud pobočka není zisková, je třeba ji nabídnout obcím do projektu Pošta Partner, pak již je na obci a jejím rozpočtu, jestli tuhle službu pro lidi chce. Rozvíjením konceptu Pošta Partner mohlo dojít k výrazným úsporám právě ve venkovské sítí bez citelného omezení služeb. To však pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán dle svých veřejných vyjádření odmítá,” rozporuje postup pošty Jiří Snížek, náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj.
Také zadání nerušit pobočky na vesnicích se zdá být aplikováno zcela bezmyšlenkovitě a nesystémově bez ohledu na to, že vesnice může být buď samostatná, nebo spadat pod obec s rozšířenou působností. V samostatné vesnici se pobočka nikdy neruší. Jakmile je ale administrativně součástí vzdáleného města nebo spadá pod jinou obec, náhle se ocitá v kategorii "víc poboček v jedné obci" a na řadu přichází redukce, a to opět zcela nahodile.
„Například v městské části Kaňk, která je součástí Kutné Hory, lidé o svou pobočku přijdou. Čím se však tato pobočka liší od samostatných Církvic, kde lidem pošta zůstane? Kaňk přitom tvoří v podstatě samostatný územní celek, který je na vlastní Kutnou Horu navázán jen volně, přičemž v něm žije řada starších občanů, kteří již teď mají problém s absencí některých služeb,” upozorňuje zastupitel Kutné Hory Štěpán Drtina.
Zmiňovaná Pošta Partner funguje například v Jinočanech, odkud pochází krajský zastupitel Tomáš Zmuda.
„Obec si sama určuje otevírací dobu, zaměstnává lidi na přepážce, vyházela prodejní balast a nabídla i některé služby navíc,” dodává předseda Komise pro digitalizaci a ICT.
Postup působí zbytečný zmatek. Podle krajské radní Jany Skopalíkové rušení poboček měla předcházet analýza dat.
„Byly vybrány prokazatelně nejméně vytížené pobočky, nebo šlo jen o malování v mapě? Pokud je potřeba rušit pobočky, má to být projednáno se starosty, protože ti zpravidla znají město a jeho každodenní chod a potřeby nejlépe,” dodává radní pro životní prostředí a zamědělství.
Například v Rakovníku a Nymburce zůstanou zachovány pošty v historickém centru, ale zruší se pobočky na nádraží.
„Jde o rozhodování od stolu. Evidentně se posoudila jen poloha pobočky bez místní znalosti. Nikoho zjevně nenapadlo, že do pobočky v nějakém městě mohou chodit i lidé, kteří do města dojíždějí do zaměstnání apod. Pracující lidé si vše mohou vyřídit při cestě do práce v okresním městě na nádraží. Rušení nádražních poboček tak může mít na dostupnost služeb na venkově paradoxně větší dopad než případná redukce sítě na vsích. Rušení poboček na sídlištích pak může zvýšit zátěž v centru města,” upozorňuje Snížek.