Jana Skopalíková: Zřídili jsme expertní komisi "VODA - SUCHO"

Jana Skopalíková: Zřídili jsme expertní komisi "VODA - SUCHO"

Středočeští krajští radní ve čtvrtek 24. června zřídili Komisi VODA - SUCHO, která bude fungovat jako expertní a poradní orgán Rady kraje. Nová komise má zajistit komplexní přístup k problematice sucha na území celého středočeského regionu s cílem snížit dopady sucha a nedostatku vody v krajině.

Komise bude fungovat napříč institucemi

> „Komise bude projednávat a zaujímat stanoviska ke strategickým a koncepčním dokumentům při řešení negativních dopadů sucha a nedostatku vody a zároveň posuzovat návrhy na konkrétní opatření ke zmírnění škodlivých následků,“ přiblížila Jana Skopalíková, naše radní pro oblast životního prostřední a zemědělství.

Komise podle radní Jany Skopalíkové bude složena ze dvou pracovních skupin: 1. Vodohospodářská infrastruktura 2. Retence vody v krajině

Vodárenská infrastruktura je podfinancována, říká Jana Skopalíková

Pracovní skupina Vodohospodářská infrastruktura bude mít na starosti zvýšení zabezpečení dostatečného množství pitné vody a odvádění odpadních vod pro obyvatele středních Čech. Půjde o výstavbu a modernizaci vodohospodářské infrastruktury a bude navazovat na činnost v minulosti fungující Komise pro zmírňování negativních dopadů sucha a nedostatku vody ve Středočeském kraji.

> „Podíl obyvatel ve Středočeském kraji, kteří jsou napojeni na vodovod a kanalizaci pro veřejnou potřebu, je pod celorepublikovým průměrem. V současnosti je zásobováno z veřejného vodovodu pouze 86,5 % obyvatel. Vodárenská infrastruktura je podfinancována a řada rozvodných sítí i velkých přiváděcích řadů je v nevyhovujícím technickém stavu. S problémy ohledně financování obnovy vodárenské infrastruktury se přitom potýkají menší i větší subjekty, které provozují páteřní vodovodní přivaděče,“ shrnula Jana Skopalíková.

Problém s nedostatkem vody má řešení

Nedostatek vody se projevuje hlavně v oblastech s intenzivní bytovou výstavbou.

> „Řešením je budování nových přivaděčů a propojování vodárenských soustav napojených na dostatečně kapacitní zdroje. V současné době je aktuální např. posílení zásobování pitnou vodou oblasti Škvorecka, propojení skupinového vodovodu Stebno–Jesenice – Rakovník, případně propojení jihozápadní části kraje na Jihočeskou vodárenskou soustavu,“ dodala naše radní.

Zadržování vody v krajině je téma pro celou pracovní skupinu

Předmětem činnosti druhé pracovní skupiny Retence vody v krajině bude problematika klimatické změny, která si vynucuje zvýšení retenční schopnosti krajiny.

> „Tato skupina by se měla zabývat analýzou stávajících koncepčních materiálů, navrhovat zpracování dalších nebo činit návrhy efektivních opatření formou přírodě blízkých řešení,“ uvedla Jana Skopalíková.

Členy komise VODA-SUCHO budou: * Zástupci Středočeského kraje. * Odborní zaměstnanci krajského úřadu. * Zaměstnanci vodárenských společností. * Zaměstnanci dalších odborných institucí (např. Agrární komora, Povodí Vltavy, Povodí Labe, spolek Živá krajina a další)

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

S heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“ cílíme na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízíme garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představujeme také priority pro mladé: usilujeme o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Klademe důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž na zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouštíme petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také zahajujeme kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedeme mimo jiné speciální Pinkárou.

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

Středočeský kraj byl povinen aktivovat v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opatření dle „Nařízení k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Od půlnoci z pondělí na úterý, tedy od 30. 4. 0:00 hodin je tak zakázáno používat pyrotechniku nebo rozdělávat ohně na volných prostranstvích na rizikových místech.