Petr Tomáš: Zdravotníkům musíme nabídnout dobrou odměnu a kvalitní pracovní prostředí!

Petr Tomáš: Zdravotníkům musíme nabídnout dobrou odměnu a kvalitní pracovní prostředí!

Petr Tomáš je pirátský kandidát z 15. místa v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Celý život se profesně pohybuje v oblasti zdravotnictví, které vystudoval. Od roku 1990 působil jako záchranář ve Středočeském kraji. Nyní podniká v oblasti zdravotní techniky, věnuje se školení a defibrilátorům. V poslanecké sněmovně se chce věnovat stabilizaci zdravotnictví a je pro něj podstatná investice do lidí…

Co tě motivovalo kandidovat v letošních volbách do poslanecké sněmovny?

Chci svou kandidaturou podpořit změnu politiky. Současný stav se mi vůbec nelíbí. Vládne zde populistický projekt miliardáře spolu s umírající ČSSD i s podporou komunistů a populistů. Je nutná změna a nové směrování společnosti. Chci moderní stát a slušnou soutěž politických stran.

Jaká témata bys jako poslanec prosazoval?

Třicet let jsem pracoval na záchrance. To dá člověku vhled do všech vrstev společnosti. Prosazoval bych vytvoření podmínek pro kvalitní fungování zdravotní a sociální péče. V této oblasti je vzhledem ke stárnutí populace opravdu mnoho práce. Je to možná před volbami nepopulární, ale už samotné udržení současného stavu by bylo úspěchem.

Jaké je tvoje životní motto (oblíbený citát)?

“Tuto zemi jsme nezdědili po předcích, ale máme jí propůjčenu od našich dětí!” Jeho autora ale neznám. Druhý citát je z Talmudu: “Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět.”

Které body z koaličního programu ti jsou nejbližší?

Neřeknu jeden konkrétní bod. Celý náš koaliční program je moderní, slušný a hlavně realizovatelný. A to je na něm to nejdůležitější.

Co je podle tebe třeba vylepšit na českém zdravotnickém systému? Co jsou aktuálně největší úskalí?

Potřebujeme jasná pravidla. Vztahy mezi klientem, poskytovatelem a plátcem (pojišťovna) musí být jasné a transparentní. Byl bych také rád, aby se každý zajímal o to, kolik za něj pojišťovna zaplatila poskytovateli. Jsem zastáncem solidárního zdravotního pojištění.

Jak dostat do českého zdravotnictví dostatek kvalitního personálu a motivovat studenty medicíny, aby zůstali v ČR.

To kdybych věděl… Musíme zdravotníkům nabídnout kombinaci dobré odměny a kvalitního pracovního prostředí. Mladým musíme nabídnout zajímavou kariéru a stabilitu. Představte si, jak mladý pár, ona zdravotní sestra a on RTG laborant, založí rodinu. Jak zvládnou zajistit důstojné bydlení a péči o rodinu s tak náročnými a povoláními? Zvládnou hypotéku? Chceme a potřebujeme jejich práci, a proto jim musíme nabídnout řešení.

Jak zamezit kauzám v oblasti předražených nákupů v oblasti zdravotnictví?

Velmi obtížně. Mnohé pokusy selhaly anebo vedly k nákupům buď předražené techniky a služeb nebo naopak nákupu nejlevnějších přístrojů na trhu, které mnohdy nejsou kvalitní a trvanlivé. Centrální nákupy také nepřinesly očekávané cenové a kvalitativní výhody. Zadavatelé by měli precizně specifikovat své požadavky a potřeby, přístroje v praxi ověřit, vyzkoušet a vybírat na základě poměru kvalita/cena/servis.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

CHCI VĚDĚT VÍCE