Oprava Hrabalovy chaty navrátí místu autentičnost, prostřednictvím reportáže do ní můžete nahlédnout již dnes

Oprava Hrabalovy chaty navrátí místu autentičnost, prostřednictvím reportáže do ní můžete nahlédnout již dnes

Řešení expozičního modelu Hrabalovy chaty připravil tým pod vedení prof. Václava Girsy. Cílem projektu je navrátit chatě původní vzhled, v jakém ji užíval Bohumil Hrabal, a nabídnout návštěvníkům autentický zážitek. S otevřením stálé expozice kraj počítá na jaře příštího roku u příležitosti 110. výročí narození slavného spisovatele.

Milníkem pro vznik expozice byl podzim roku 2021, kdy Zastupitelstvo schválilo odkup chaty od soukromého majitele. Kraj se od té doby snažil najít provozní model, který by důstojně reprezentoval odkaz spisovatele Hrabala, byl atraktivní pro návštěvníky, ale současně by výrazně nenarušoval život obyvatel Kerska.


Vedoucí Ústavu památkové péče z Fakulty architektury ČVUT profesor Václav Girsa: „Celý koncept je postaven na dvou zásadních bodech – na šetrnosti, ekonomičnosti a minimálním zásahu, tím druhým je zachování atmosféry. To je u Hrabalovy chaty mimořádně důležité, je to malý prostor choulostivý na jakékoli intervence.“ Na návrhu koncepce opravy se úspěšně podílely také dvě studentky architektury. „Ústav památkové péče se v rámci svých ateliérů snaží své studenty naučit solidně zacházet s kulturním dědictvím. Mezi zadané úkoly patří i řešení konkrétních akcí, proto jsme přivítali tuto spolupráci, “ doplnil architekt Girsa.

Chata po rekonstrukci získá svou původní podobu, jak vypadala, když na chatě pobýval sám Bohumil Hrabal. Po jeho smrti v roce 1997 chatu zdědil soukromý majitel, který provedl do interiéru i exteriéru několik zásahů. Konkrétní úpravy, které na chatě budou probíhat, představil Martin Čtverák, vědecký pracovník Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT.  Návrh počítá s plánem ubourat například nově postavenou koupelnu a odstranit nové okenní a dveřní výplně Naopak budou doplněny zpět dva přístavky, schodiště a terasa.

Zpřístupnění expozice připravuje Polabské muzeum, příspěvková organizace Středočeského kraje.  

V rámci chaty se nebude jednat o klasickou muzejní expozici, ta chystá v Nymburku, tam probíhá rekonstrukce budovy muzea. Tamní výstava bude navazovat právě na chatu Bohumila Hrabala. Kromě toho kraj chystá i doprovodnou mobilní aplikaci.

V chatě Bohumil Hrabal žil a tvořil v letech 1966 až 1996. Právě tady nejspíš vznikla celá řada jeho knih, od Postřižin, Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále. 

Kraj plánuje otevřít novou expozici do plného provozu v průběhu roku 2024, do chaty  můžete nahlédnout již dnes prostřednictvím reportáže ČT24 společně s Lucií Cirkvou Chocholovou, krajskou zastupitelkou a předsedkyní výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch.

Jak bude opravená chata vypadat si můžete prohlédnout v
prezentaci.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Veřejnosti byl dnes představen první vlak RegioPanter v barvách PID. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí. Na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky, konkrétně RegioFox anebo RegioSpider.