Krajští zastupitelé Pirátů vyzývají vládu k ukončení těžby uhlí v roce 2033

18. února 2021
Krajští zastupitelé Pirátů vyzývají vládu k ukončení těžby uhlí v roce 2033

Pirátští radní za životní prostředí a další zastupitelé vyzývají vládu k ukončení spalování uhlí do roku 2033, tedy o pět let dříve, než zní doporučení Uhelné komise. Deklaraci, požadující ukončení spalování v roce 2033 a adekvátní kompenzace pracovníkům v odvětví těžby, již schválilo hlavní město Praha, ale také Liberecký a Olomoucký kraj. Iniciativu krajů podporuje rovněž předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí Pirátka Dana Balcarová.

Ze závěrů analýzy Akademie věd ČR vyplývá, že patříme k zemím s nejvyššími emisemi, jejichž hlavním zdrojem je právě spalování uhlí. Podle názoru expertů opustí vyspělé země spalování uhlí k roku 2031, rozvojové pak k roku 2037. Z tohoto důvodu se krajští zastupitelé Pirátů zasadili o přijetí výzvy vládě, která požaduje ukončení spalování uhlí právě k roku 2033. Jen tak lze udržet Česko konkurenceschopné a zároveň ochránit zdraví občanů a přírodu. Důležité jsou ovšem také kompenzace či podpora horníků i citlivá transformace uhelných regionů.

> „Ačkoliv Liberecký kraj nemá na svém území hnědouhelný důl ani hnědouhelnou elektrárnu, cítím zodpovědnost za způsob výroby energie, kterou v kraji spotřebováváme. Zároveň jsme zasaženi činností polského dolu Túrow a pokud se cítíme ohroženi takovou činností, musíme mít stejný přístup i k hnědouhelným dolům a výrobě energie na našem území. Jsem rád, že jsme po věcné diskuzi v Radě Libereckého kraje schválili požadavek na konec uhlí v roce 2033,“

uvedl pirátský krajský radní pro životní prostředí v Libereckém kraji Václav Žídek.

> „Jsem rád, že se i Olomoucký kraj přihlásil k trendu, který již dnes vidíme ve vyspělých zemích, a apeloval tak na vládu, aby přijala dřívější termín útlumu spalování uhlí. Důvody jsou především zdravotní, ekologické a ekonomické. Jsem přesvědčen, že tato změna je pozitivní, a proto je rozumné provést ji co nejdříve, jak je jen možné,“

doplnil Martin Šmída, taktéž radní pro životní prostředí v Olomouckém kraji. Výše zmíněnou deklaraci odeslalo i hlavní město Praha. > „Jsem pyšný na to, že se pražští radní dohodli na podpoře dřívějšího termínu ukončení spalování uhlí. V roce 2019 jsme jako město přijali ambiciózní klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 procent do roku 2030 oproti stavu v roce 2010 a do roku 2050 se stát uhlíkově neutrální. Mimo projeveného nesouhlasu s navrženým termínem ukončení spalování uhlí v roce 2038 pro energetické a tepelné účely jako město podporujeme i eliminaci lokálních znečišťovatelů například tzv. kotlíkovými dotacemi, kdy hlavní město Praha finančně podporuje výměnu starých kotlů na uhlí za kotle na plyn nebo tepelná čerpadla,“

informoval Tomáš Murňák, pirátský místopředseda Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí ZHMP.

Krajští zastupitelé Pirátů v ostatních krajích ukončení spalování uhlí k roku 2033 taktéž podporují. Někteří si ale stěžují na nedostatečné informace ze strany Uhelné komise či Rady kraje o tom, že lze termín těžby za zastupitelstva rozporovat. V některých krajích pak postoj Pirátů nesdílí jiné politické strany. Jako například ve Středočeském kraji. > „I já podporuji brzký termín odchodu České republiky od spalování uhlí, proto jsem ve Středočeském kraji navrhla Radě k projednání návrh na podporu roku 2033 jako roku útlumu spalování uhlí. Bohužel toto usnesení nakonec přijato nebylo,“

uvedla Jana Skopalíková, pirátská radní za životní prostředí a zemědělství. Dřívější odklon od uhelné energie řeší ve středních Čechách nejen naši krajští zastupitelé. V senátu se tomuto tématu věnuje Adéla Šípová senátorka za obvod Kladno a členka Stálé komise Senátu VODA - SUCHO. K této problematice se vyjádřila v minulých dnech na svém facebookovém profilu: > "Připojuji se k výzvám odborníků, vědců a zejména mnohých občanů a důrazně žádám, aby vláda naplánovala ukončení uhlí již na rok 2033. Naše děti si zaslouží, abychom jim zemi předali ve slušném stavu a byla bych ráda, aby moje vnoučata nemusela čelit suchu, vlně veder a povodním, které jsou důsledkem našeho nešetrného zacházení s klimatem. Musíme se naučit lépe pracovat s obnovitelnými zdroji."

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

Vpluli jsme do horké fáze eurokampaně: představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyrážíme na kontaktní tour

S heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“ cílíme na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízíme garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představujeme také priority pro mladé: usilujeme o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Klademe důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž na zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouštíme petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také zahajujeme kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedeme mimo jiné speciální Pinkárou.

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

V kraji hrozí dle ČHMÚ nebezpečí vzniku požárů. Kraj byl povinen nařídit zvýšená bezpečnostní opatření. „Pálení čarodějnic“ lze za určitých podmínek uskutečnit

Středočeský kraj byl povinen aktivovat v souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) opatření dle „Nařízení k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Od půlnoci z pondělí na úterý, tedy od 30. 4. 0:00 hodin je tak zakázáno používat pyrotechniku nebo rozdělávat ohně na volných prostranstvích na rizikových místech.