Jana Skopalíková: Projednali jsme podporu projektu zaměřeného na zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým rizikům

Jana Skopalíková: Projednali jsme podporu projektu zaměřeného na zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým rizikům

Částkou 2,5 milionu korun chce Středočeský kraj podpořit pětiletý projekt zaměřený na zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým rizikům. Jde o projekt LIFE WILL - Water in Landscape and Soil, se kterým organizace Člověk v tísni uspěla spolu s dalšími partnery jak v evropské, tak v národní dotační výzvě. Rada kraje loni v listopadu kofinancování předběžně přislíbila a souhlasila s podáním konceptu projektového návrhu. Konečné slovo o tom, zda kraj dotaci poskytne, bude mít zastupitelstvo.

„Středočeský kraj se projektům na udržení vody v krajině věnuje soustavně a dlouhodobě. Česká republika je střechou Evropy. Žádná velká řeka k nám nepřitéká, máme jen tu vodu, která nám naprší. A proto musíme dbát na to, aby co nejvíce vody zadržela naše půda místo toho, aby vše rychle odteklo. I proto nás zaujal projekt LIFE WILL - Water in Landscape and Soil, jehož cílem je zvyšování retenční schopnosti krajiny a půdy a realizace přírodě blízkých adaptačních opatření na lokální úrovni,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Na území České republiky byly jako pilotní obce pro realizaci projektu zvoleny Němčice u Kolína a Velvary. V těchto lokalitách budou realizována opatření, která mají přispět ke zvýšení odolnosti místních obyvatel a krajiny vůči klimatickým rizikům, jakými jsou například bleskové povodně, sucha nebo vodní a větrná eroze. „Zjednodušeně řečeno jde o vytvoření tůní, polderů, mokřadů, o vysázení ochranných stromových a keřových pásem a dalších krajinných prvků, které přispějí ke zvýšení odolnosti území vůči suchu, velkým dešťům a podobně,“ doplnila radní. Zájmové území v obci Velvary pokrývá zejména mikropovodí Svodnice (11,62 km2). Rozloha zájmového území v obci Němčice u Kolína tvoří 4 km2.

Projekt zahrnuje i participativní části: veřejné prezentace, diskuse se zástupci obcí, vlastníky pozemků, hospodáři, zástupci povodí a orgánů ochrany životního prostředí. Prezentace bude otevřená i místním obyvatelům nebo rekreantům. Cílem prezentací bude zvýšení porozumění místním procesům fungování vody v krajině, jeho příčin a dopadů. Počítá se také s ustavením místní pracovní skupiny pro zadržování vody v krajině v každé z pilotních lokalit. Výsledkem budou revidované plány vodozádržných opatření v celém zájmovém území a z nich vybraná ta, která budou zvolena na realizaci přímo v rámci projektu LIFE WILL. Celkové náklady projektu činí 2 597 268 eur, z toho dotace EU činí 1 558 361 eur a národní dotace MŽP 415 500 eur. Pokud krajské zastupitelstvo návrh schválí, Středočeský kraj se bude na kofinancování podílet částkou ve výši 2 500 000 Kč (ekvivalent 100 000 eur).

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.