Jana Skopalíková: Motivujeme Středočechy ke třídění odpadu!

Jana Skopalíková: Motivujeme Středočechy ke třídění odpadu!

67,9 kilogramu – v průměru tolik papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů vytřídil každý obyvatel Středočeského kraje v roce 2021. Meziročně si tak Středočeši připsali zlepšení skoro o 1 kilogram. Jak na tom byly ale jednotlivé obce kraje, resp. jejich třídiči? To zjišťovala tradičně soutěž My třídíme nejlépe.

Do soutěže bylo automaticky zařazeno všech 1 138 středočeských obcí zapojených do systému EKO-KOM. Dle soutěžních pravidel byly rozděleny do čtyř velikostních skupin podle počtu obyvatel. Samotné hodnocení je prováděno na základě dat z čtvrtletních výkazů, které obce systému EKO-KOM pravidelně poskytují. Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za sběr nápojového kartonu, za sběr papíru ostatními způsoby sběru a každá obec, která sníží svojí produkci směsného komunálního odpadu pod 200 kg na obyvatele a rok získává 20 bonusových bodů.

Letošní, v pořadí již 17. ročník soutěže přinesl, zejména díky změnám v kategoriích, nejedno překvapení – nechyběla obhajoba titulu, a na zlatých příčkách se objevili i nováčci. Zástupci Středočeského kraje a autorizované společnosti EKO-KOM je ocenili v pátek 29. 4. 2022 v prostorách restaurace Ginger&Fred v Tančícím domě. > „Cíl soutěže je jednoduchý - motivovat k třídění odpadu. Čím více papíru, skla, plastů a dalších znovu využitelných složek komunálního odpadu najde nové uplatnění, tím lépe. Děkuji všem Středočechům za to, že třídí, a vítězným obcím blahopřeji,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

V kategorii nejmenších obcí, do 300 obyvatel, obhájila své prvenství z předchozího ročníku obec Třebsko z okresu Příbram. Tímto byla nominovaná do celorepublikové soutěže O Křišťálovou popelnici, vyhlašované každoročně v červnu na odpadové konferenci „Odpady a obce“ v Hradci Králové. Stříbro získala, loni bronzová, obec Samopše a na třetím místě skončil Pavlov. Kategorie do 1 000 přinesla oproti minulým ročníkům překvapení. Na první místo se tentokrát „protřídila“ obec Rynholec a z pomyslného trůnu sesadila obec Sýkořici. Stálice mezi oceňovanými se tak letos musela spokojit „jen“ se stříbrnou pozicí. Na třetím místě se umístila obec Teplýšovice.

V kategorii do 3 000 obyvatel vyhrála, loni druhá, obec Sulice. Oproti loňskému ročníku si tak polepšila o jednu příčku. Dalšími v pořadí jsou pak obce Tuklaty a Lety.

V kategorii největších obcí, nad 3 000 obyvatel, se nejvíce projevila změna ve velikostních kategoriích obcí. Ze zlata se tak poprvé raduje obec Kamenice, na druhé příčce se umístilo město Sadská a bronzové ocenění získaly Mnichovice.

Oceněné obce obdržely plaketu vyrobenou z recyklovaného skla a dle umístění šek na 60 000, 40 000 a 20 000 Kč. Finanční odměnou do soutěže přispěl již tradičně Středočeský kraj.

Výsledky soutěže My třídíme nejlépe 2021

Obce do 299 obyvatel

 1. Třebsko
 2. Samopše
 3. Pavlov

Obce od 300 do 999 obyvatel

 1. Rynholec
 2. Sýkořice
 3. Teplýšovice

Obce od 1000 do 2999 obyvatel

 1. Sulice
 2. Tuklaty
 3. Lety

Obce nad 3000 obyvatel

 1. Kamenice
 2. Sadská
 3. Mnichovice
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

V Lysé nad Labem se dnes setkali zástupci obcí s vedením Středočeského kraje
16.06.2022

V Lysé nad Labem se dnes setkali zástupci obcí s vedením Středočeského kraje

Setkání starostů s vedením Středočeského kraje se dnes na Výstavišti v Lysé nad Labem zúčastnily zhruba tři stovky zástupců obcí. Šlo o poslední společné setkání před komunálními volbami, které se budou konat letos v září. Součástí akce byl i tradiční veletrh služeb, kde se starostky a starostové mohli zastavit u stánků krajských příspěvkových organizací, vybraných odborů Krajského úřadu a dalších hostů.

Lucie Cirkva Chocholová: Podporujeme udržitelný rozvoj cestovního ruchu!
01.06.2022

Lucie Cirkva Chocholová: Podporujeme udržitelný rozvoj cestovního ruchu!

V roce 2021 ve Středních Čechách vzrostl počet domácích i zahraničních hostů. Tuzemští návštěvníci tvořili 90 % klientely ubytovacích zařízení. Abychom mohli v tomto rostoucím trendu pokračovat i v příštích letech a cestovní ruch nepřinášel negativní dopady do života měst a obcí, je třeba podpořit infrastrukturu v této oblasti.Proto jsme z rozpočtu Středočeského kraje vyčlenili 20 milionů korun do Programu pro poskytování dotací na podporu rozvoje doprovodné infrastruktury. V roce 2022 mohou z tohoto programu žádat výhradně obce na podporu karavaningu, rekreační plavby, budování záchytných parkovišť včetně dopravního a orientačního značení a poprvé také i na pořízení projektové přípravy v souvislosti s projekty IROP II.