Samozřejmost? Bohužel nikoli. Zdrojový kód software programovaného pro veřejnou správu je stále v častých případech buď zcela bez přístupu nebo licence obsažená ve smlouvě zamezuje jakékoliv nakládání s tím nebo poskytnutí třetím stranám, o open-source (OSS) nemluvě.
Jak změnit myšlení politiků a úředníků aby už v rámci přípravy veřejné zakázky nezapomínali na neomezené licence včetně publikace jako OSS se věnuje mimo jiné nezisková organizace zřízená pod Evropskou komisí OpenForum Europe již od roku 2002.
Co je vlastně open source?
Open source je softwarová licence, která umožňuje uživatelům přístup k zdrojovému kódu programu, což jim umožňuje upravovat a vylepšovat program dle svých potřeb. Výsledkem je, že softwarový kód je volně dostupný a může být použit, upraven a sdílen s kýmkoli, kdo má zájem. Tento přístup umožňuje uživatelům maximalizovat flexibilitu a úspěšnost svých projektů, zatímco minimalizuje jejich náklady.
Výhody open source jsou mnoho. Patří mezi ně například:
- dostupnost a možnost úprav kódu,sdílení nápadů a inovací,
- široká podpora uživatelů a komunity,
- nižší náklady na licenční poplatky,
- snadná integrace a kompatibilita s jinými aplikacemi.
Jak usnadnit a urychlit zavádění OSS ve veřejné správě se probíralo v rámci série workshopů, kde odborníci z jednotlivých zemí EU sešli za cílem prozkoumat a nasdílet jak úřady a jejich IT pracují s OSS. Tyto workshopy, povedou k vydání knihy poskytující první soudržný pohled na využívání OSS v úřadech v celé EU.
První workshop 25. dubna se zaměřil na stranu zadávání zakázek OSS a řešily se otázky jako je mapování využívání software, schvalovací rámec, spolupráce s dodavateli či způsoby komunikace, aby se snížil odpor při zavádění OSS.
Výsledkem bude online setkání a prezentace výsledků jednotlivých skupin a také příležitosti k rozšiřování tzv. OSPO, což jsou regionální kanceláře pro open source. Jedna z nich je i v Brně pod hlavičkou spolku Otevřená města. Setkání se bude konat 4. května, bude veřejné a registrovat se je možné ZDE.
„Ve Středočeském kraji je od příchodu Pirátů na kraj open source u nově pořizovaného software samozřejmostí, stejně tak se snažíme i o získání OSS licence u stávajícího SW, které by mohlo být užitečné nasdílet v rámci veřejné správy například na Národním portálu otevřeného kódu. Za něm bude během několika týdnů zveřejněn zdrojový kód Středočeského platebního portálu tak, aby jej zdarma mohli použít i ostatní kraje a společně jej rozvíjet," doplňuje Tomáš Zmuda, předseda komise pro ICT a digitalizaci.