Vašich pár minut času může zachránit život!

Vašich pár minut času může zachránit život!

Na začátku ledna benešovská nemocnice zveřejnila na sociálních sítích výzvu dárcům krve, aby přišli a pomohli doplnit krevní zásoby. Jen o tři dny později transfuzní a hematologické oddělení výzvu aktualizovalo a s velkým díky hlásilo, že dobrá věc se podařila. “Prosíme, zachovejte věrnost i v následujících odběrových týdnech, krev je stále potřeba,” dodala ale.

Do Světového dne dárců krve, který je 14. června, ještě několik měsíců zbývá, připomeňme si ale význam darování krve jako aktu solidarity již dnes.

V České republice chybí 100 000 dárců krve. V průměru však každý z nás potřebuje za svůj život 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml a v důsledku stále složitějších operací spotřeba krve neustále roste. Většinou také chybí rezervy pro případ mimořádné situace.

Bez krev se neobejdeme, uměle vyrobit ji ale neumíme. Naštěstí je její darování jednoduché. Věk mezi 18 a 60 lety, průměrná fyzická kondice a dobrý zdravotní stav jsou v podstatě jediné podmínky pro dárcovství. Všechny potřebné informace se dočtete ZDE.

Jedním ze zhruba 230 tisíc dárců krve je i náš Pirát Štěpán Drtina z Kutné Hory.

“Darovat krev chodím od roku 2020 do čáslavské nemocnice. Toto místo jsem si vybral, protože jsem se zde narodil. Tak alespoň tímto chci své rodné nemocnici a všem spoluobčanům, kteří krev potřebují, pomoci,” říká Štěpán a potvrzuje také, že darovat krev je jednodušší, než se může některým zdát. “Pokud jste zdraví, tak se nad možnosti darování krve v nemocnici určitě zamyslete. Stojí to jenom pár minut vašeho času, nebolí to a můžete někomu pomoci zachránit život. Personál transfuzního oddělení je také velice milý a vstřícný,” dodává.

Pro dárcovství krve se hned jak to bylo možné rozhodl také náš kolega Milan Zelený.

“Darovat krev chodím pravidelně do kolínské nemocnice, a to již od svých 18 let. Jako zdravotník cítím povinnost udělat nejen dobrou věc, ale také pomoct ostatním lidem, které trápí zdravotní problémy. Velkou výhodou kromě uvolnění z práce může být pravidelné vyšetření před hlavním tzv. velkým odběrem. Lékař vás vždy celkově vyšetří, a tím také můžete preventivně předcházet vlastnímu onemocnění,” přibližuje proces odběru Milan.

Spolu s drobným občerstvením navíc po odběru krve dostanou dárci také – jak už zmínil Milan Zelený – paragraf na den pracovního či studijního volna, který mají využít k odpočinku. Bezpříspěvkovým dárcům krve stát tuto důležitou službu kompenzuje také ve formě vrácení části daní. Největší odměnou je však vědomí záchrany života a zdraví.

Darování krve funguje na principu solidarity a zásoby krevní transfuze v nemocnicích znamenají záchranu i vašeho života a života vašich blízkých.

Rozšiřte i vy řady dárců krve!

A kde můžete ve středočeském kraji krev darovat?

Fotka – Zdroj: Michelle Gordon

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes představila komplexní návrh Pirátů na zvýšení a pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Ta by se měla odvíjet spravedlivě od výše průměrné mzdy, protože právě tu v období péče rodičovský příspěvek nahrazuje. Rodičovský příspěvek se totiž léta nezvyšoval, zatímco ceny potravin či energií letěly nahoru. V souvislosti s podporou rodin spolupracují dále Piráti s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) na novele zákona o dětských skupinách, která zlepší dostupnost předškolní péče. Upozorňují také na to, že pro rodiče je důležitá přímo garance místa pro jejich dítě v předškolním zařízení.

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025.

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Když v roce 2021 kandidovala Středočeská Pirátka Veronika Hažlinská do sněmovny, nesla s sebou téma porodnictví, poporodní péče a kojení. Jedním z bodů programu bylo i prohlášení, že jako Piráti budeme podporovat kojení sjednocenými postupy laktačního poradenství a plošně dostupnou pomocí v průběhu celého období kojení.