Pro obce, které provozují nebo bych chtěly spustit Participativní rozpočet (dále jen ,,PAROZ“), nabízí nově Středočeský kraj zdarma technologickou platformu.

„Participativní rozpočet je proces, ve kterém občané mohou uvažovat, diskutovat, navrhovat a hlasovat o tom, na jaké veřejně prospěšné projekty bude vynaložena část veřejných financí z rozpočtu obce. Cílem participativního rozpočtování je rozšířit podíl občanů na utváření podoby a chodu obce a ve spolupráci s obecním úřadem zvýšit kvalitu života v obci, oživit veřejný prostor a posílit občanskou pospolitost,“ popisuje smysl tohoto projektu místopředseda Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomáš Zmuda.

Jak začít?

Pokud se obec rozhodne implementovat participativní rozpočet jako nástroj pro efektivnější rozhodování o části svých investic, je nejdůležitější zvážit a nastavit dvě základní oblasti:

  1. Finanční rámec a časový harmonogram (celkem Kč vyčleněných, maximální hodnota podpory jednoho projektu, a termíny podávání návrhů, sběr podpory pro projekty, veřejná diskuze nad návrhy, hlasování a realizace). Je velmi důležité se rozhodnout jak velká část finančních prostředků bude vyčleněna a zároveň určit také výchozí mantinely pro jednotlivé podávané návrhy projektů.
  2. Zásady participativního rozpočtování obce – dokument popisující a zpřesňující všechny etapy jednoho ročníku. Jde například o formální stanovení pravidel podávání projektu, veřejného projednávání, vyhodnocení a v neposlední řadě i pravidla pro realizaci.

S obojím pomůžeme a nasdílíme know-how z jiných obcí. Technologická platforma je web, který pomůže s celým procesem počínaje sběrem návrhů, přes jejich prezentaci až po mechanismus hlasování.

Hlasování

Klíčovou funkcionalitou celého procesu participativního rozpočtu je hlasování. Smyslem PAROZ je co nejširší zapojení občanů nejen do návrhů projektů, ale především do samotného rozhodování na který z navržených projektů se vyčleněné finance použijí.

Přesné určení, kdo může v PAROZ hlasovat si specifikuje každá obec zvlášť a je to uvedeno v základních zásadách. Systém umožňuje 3 způsoby hlasování.

1) Bez ověření

Základní a nejjednodušší způsob hlasování. Ověřuje se pouze unikátnost e-mailu hlasujícího a ochrana proti robotům (tzv. captcha).

2) Ruční ověření vůči vlastnímu seznamu obyvatel

Hlasující zadává své jméno, příjmení, ulici a č.p a e-mail. E-mail je uvěřován pro unikátnost a poté administrátor PAROZ ručně ověřuje jednotlivé hlasující v administraci systému na základě vlastního výpisu z registru obyvatel. Vhodné pro obce, kde hlasující mohou být například jen obyvatelé s trvalým bydlištěm v obci.

3) Ověření vůči vlastnímu seznamu kódů nebo unikátních identifikátorů

Obec nebo město může mezi občany distribuovat vygenerovanou sadu unikátních kódů. Každý občan je následně ověřen zadáním svého kódu. Nevýhodou je potřebná distribuce kódů. Administrátor může ale importovat CSV souborem jakýkoli seznam unikátních dat, tedy například rodná čísla nebo čísla OP oprávněných občanů. Veškerá data jsou v databázi šifrována.

Středočeský kraj iniciuje podporu vzniku participativních rozpočtu v jednotlivých obcích.

Za tímto účelem vznikl Fond na podporu participativních rozpočtů obcí, ze kterého je možné čerpat finanční prostředky na spuštění prvního ročníku. Pro každou obec je připraven dar 50 000 Kč. Finance je možné použít buď na software a vytvoření webu nebo z něj pokrýt část projektů nebo o tuto částku alokaci navýšit.

Kdo už je zapojen a kde najdu více informací?

Do pilotního provozu jsou zapojeny například obce a města Hořovice, Zaječov, Beroun, Jinočany, Mnichovice, Roztoky, Slaný či Chýně. Systém je plně připraven pro zapojení dalších obcí, vytvoření vlastních stránek a přístupy trvají jen pár minut. Veškeré informace a kontakty najdete na portálu Moje Obec.

„SW Moje Obec jsme vyvinuli pro obce nejen ve Středočeském kraji, nabídneme jej jako open-source všem dalším krajům. Věřím, že tato platforma usnadní zavedení a provoz PAZOR pro své občany. Obce může díky tomu ušetřit prostředky na nákup komerčního SW a navíc nebude muset řešit riziko v podobě tzv. vendor lock-inu. Těším se zapojení dalších obcí a z každého úspěšného ročníku mám ohromnou radost," uzavírá Tomáš Zmuda.
moje obec