Tomáš Zmuda: Benešovští patologové se zase mohou těšit do práce!

Tomáš Zmuda: Benešovští patologové se zase mohou těšit do práce!

Patologové benešovské nemocnice pracují v novém moderním prostředí Budova patologicko-anatomického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s., nemocnice Středočeského kraje je po kompletní rekonstrukci. V pondělí 2. května 2022 se oddělení po obnově interiéru slavnostně otevřelo za účasti statutárního náměstka hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka a předsedy Výboru pro zdravotnictví Tomáše Zmudy, který zhodnotil zdařilou rekonstrukci těmito slovy:

> „Zaměstnanci si po 40 letech provozu v prostorách, které již neodpovídají moderním standardům, zasloužili takto významnou rekonstrukci. V původní budově byla vzduchotechnika pouze na pitevním sále, nyní je kompletní ve všech místnostech a v pitevním sále jsou odvětrávány i samotné stoly. Došlo i na samostatné místnosti pro pohřební službu, pozůstalé a laboratoře, kde se prování zpracování, konzervace a skladování histologických vzorků. Ne vše je ale nové, například sedací soupravy a židle v denní místnosti zaměstnanců zůstaly původní. Nebyl důvod je měnit, i po 40 letech nejsou prosezené a retro design se sem opravdu hodí. Přeji všem ještě jednou, ať se jim v nových prostorách pracuje příjemně s kvalitním zázemím.“

> „Jsem velice rád, že se nám postupně daří rekonstruovat prostory provozů benešovské nemocnice. Byť se to na první pohled nemusí zdát, patologicko- anatomické oddělení je nepostradatelnou a nedílnou součástí této nemocnice. Mimo jiné zajišťuje veškerá bioptická, cytologická a nekroptická vyšetření nejen pro všechna její oddělení, ale i pro některé ambulantní lékaře ze spádové oblasti. Jedná se tak o další krok, který přispěje k celkové modernizaci nemocnice.“ uvedl za Středočeský kraj statutární náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Díky modernizaci se vytvoří také lepší podmínky pro samotné zaměstnance nemocnice. > „Personál, který roky odváděl skvělou práci v nelibých podmínkách, si musí dnešní den s radostí vychutnat. To, co se za velmi krátkou dobu podařilo udělat z původní ruiny, která již nesplňovala mnoho parametrů, je výsledkem spolupráce nadšeného personálu patologie a profesionality a preciznosti všech ostatních, kteří tuto stavbu realizovali. Všem za to patří velké díky,“ uvedl předseda představenstva MUDr. Roman Mrva s tím, že patologicko-anatomické pracoviště je nepochybně stejně důležité, jako kterékoli jiné nemocniční oddělení. „Pacienti sem sice osobně nedocházejí, ale jejich biologické vzorky ano. A právě precizní zpracování a finální makro i mikroskopické odečtení toho, zda je onen vzorek lidské tkáně zdravý, či je nějak alterován, rozhoduje o dalším způsobu léčby a díky včasnosti nezřídka i o jejím úspěchu,“ upozornil předseda představenstva MUDr. Roman Mrva.

Opravit se muselo vše od rozvodů vody, elektřiny po nové podlahy a nábytek. Obnovou prošla laboratorní část, a především novou vzduchotechniku mají nyní nejen prostory pitevny ale celá budova. > „Pavilon patologie byl vybydlený a zároveň už nesplňoval ani platnou legislativu, například došlo k malé vnitřní úpravě dispozic v přízemí, kde vznikla místnost, v níž se mohou pozůstalí rozloučit se zemřelými. Pietní místnost je v dnešní době již standardem,“ doplnil technický ředitel PhDr. Jan Kolbaba.

S pracemi se začalo koncem loňského roku, po celou dobu fungovaly laboratoře tohoto oddělení v provizorních prostorách.

> „Jsme velmi rádi, že k rekonstrukci došlo. Nyní máme daleko lepší pracovní podmínky, ať už se jedná o sociální zázemí či laboratoře a pitevnu. Také díky nové vzduchotechnice pracujeme v bezpečnějším prostředí, jelikož používáme chemické látky,“ podotkla primářka patologicko-anatomického oddělení MUDr. Barbora Prchlíková.

Rekonstrukce interiéru začala 29. 11. 2021, náklady byly 35 milionů korun, které nemocnice hradila z vlastních zdrojů. Přístrojově je oddělení velmi dobře vybaveno, před dvěma lety totiž došlo k obnově přístrojů, z nichž některým bylo již více než dvacet let. K zateplení budovy, opravě střechy, výměně oken a nové fasádě se přistoupilo již koncem roku 2020.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Na středočeské tratě byl nasazen první RegioPanter PID

Veřejnosti byl dnes představen první vlak RegioPanter v barvách PID. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí. Na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky, konkrétně RegioFox anebo RegioSpider.