Lucie Cirkva Chocholová: Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Lucie Cirkva Chocholová: Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Pro podporu významných kulturních, společenských a sportovních akcí, které přispívají k rozvoji cestovního ruchu transparentně vybraní pořadatelé získají z rozpočtu kraje, konkrétně z Fondu podpory cestovního ruchu, deset milionů korun. Šestnáct kulturních projektů si rozdělí 6 300 0000 korun a devět sportovních akcí zase 3 700 000 korun. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025. Jde především o zavedené akce, jejichž pořadatelé díky tomu mohou lépe plánovat budoucí program.

“Z kulturních akcí Středočeský kraj finančně podpoří například hudební festival Let it roll v Milovicích, který ve svém žánru patří k největším a nejlepším na světě. Loni jej navštívilo okolo 30 tisíc lidí z různých koutů světa. Z oblasti hudby jsou to také festivaly Votvírák a Kmochův Kolín a dále Mělnické vinobraní či Národní svatováclavská pouť,” popisuje předsedkyně výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová, jež větší transparentnost do čerpání dotačního programu zavedla. Psali jsme ZDE.

Dohromady téměř jedenácti miliony z Fondu kultury a obnovy památek Středočeský kraj podpoří také další projekty.

“Pro získání této dotace splnilo podmínky hned 115 projektů, které podpoříme částkou pohybující se od 40 do 99 tisíc. Jsem ráda, že ten seznam je velice různorodý, namátkou Ortenova Kutná Hora, Kladenské dvorky a Hrabalovo Kersko, různé divadelní akce pro děti, program pro seniory, je tam také Česká mše vánoční v Berouně nebo oslavy významných jubileí středočeských obcí. Doufám, že se na některé podpořené akce budu moci osobně zastavit,” doplňuje Lucie Cirkva Chocholová.

Již druhým rokem jsou příjemci dotací vybíráni zcela transparentním řízením, hodnotící komise zahrnuje odborníky z oboru a kritéria přidělení podpory jsou předem známá také žadatelům o dotaci. Skončila tím předešlá mnohaletá praxe, kdy na některé dotace dosáhli jen jakýsi „vyvolení“ a nikdo další neměl možnost se o stejnou podporu ucházet.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Začal advent, galerie a muzea Středočeského kraje nabízí bohatý program

Začal advent, galerie a muzea Středočeského kraje nabízí bohatý program

Letos začátek adventu připadá na tuto neděli, bude přitom nejkratší, protože čtvrtá adventní neděle připadá zároveň i na Štědrý den. Svíčka, kterou v první adventní (železnou) neděli zapalujeme se nazývá Naděje a podle starých zvyků by ji mělo zapálit nejmladší dítě rodiny. Svíčky by se také měly zapalovat proti směru hodinových ručiček.