Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Pro podporu významných kulturních, společenských a sportovních akcí, které přispívají k rozvoji cestovního ruchu transparentně vybraní pořadatelé získají z rozpočtu kraje, konkrétně z Fondu podpory cestovního ruchu, deset milionů korun. Šestnáct kulturních projektů si rozdělí 6 300 0000 korun a devět sportovních akcí zase 3 700 000 korun. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025. Jde především o zavedené akce, jejichž pořadatelé díky tomu mohou lépe plánovat budoucí program.

“Z kulturních akcí Středočeský kraj finančně podpoří například hudební festival Let it roll v Milovicích, který ve svém žánru patří k největším a nejlepším na světě. Loni jej navštívilo okolo 30 tisíc lidí z různých koutů světa. Z oblasti hudby jsou to také festivaly Votvírák a Kmochův Kolín a dále Mělnické vinobraní či Národní svatováclavská pouť,” popisuje předsedkyně výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová, jež větší transparentnost do čerpání dotačního programu zavedla. Psali jsme ZDE.

Dohromady téměř jedenácti miliony z Fondu kultury a obnovy památek Středočeský kraj podpoří také další projekty.

“Pro získání této dotace splnilo podmínky hned 115 projektů, které podpoříme částkou pohybující se od 40 do 99 tisíc. Jsem ráda, že ten seznam je velice různorodý, namátkou Ortenova Kutná Hora, Kladenské dvorky a Hrabalovo Kersko, různé divadelní akce pro děti, program pro seniory, je tam také Česká mše vánoční v Berouně nebo oslavy významných jubileí středočeských obcí. Doufám, že se na některé podpořené akce budu moci osobně zastavit,” doplňuje Lucie Cirkva Chocholová.

Již druhým rokem jsou příjemci dotací vybíráni zcela transparentním řízením, hodnotící komise zahrnuje odborníky z oboru a kritéria přidělení podpory jsou předem známá také žadatelům o dotaci. Skončila tím předešlá mnohaletá praxe, kdy na některé dotace dosáhli jen jakýsi „vyvolení“ a nikdo další neměl možnost se o stejnou podporu ucházet.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes představila komplexní návrh Pirátů na zvýšení a pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Ta by se měla odvíjet spravedlivě od výše průměrné mzdy, protože právě tu v období péče rodičovský příspěvek nahrazuje. Rodičovský příspěvek se totiž léta nezvyšoval, zatímco ceny potravin či energií letěly nahoru. V souvislosti s podporou rodin spolupracují dále Piráti s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) na novele zákona o dětských skupinách, která zlepší dostupnost předškolní péče. Upozorňují také na to, že pro rodiče je důležitá přímo garance místa pro jejich dítě v předškolním zařízení.

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Když v roce 2021 kandidovala Středočeská Pirátka Veronika Hažlinská do sněmovny, nesla s sebou téma porodnictví, poporodní péče a kojení. Jedním z bodů programu bylo i prohlášení, že jako Piráti budeme podporovat kojení sjednocenými postupy laktačního poradenství a plošně dostupnou pomocí v průběhu celého období kojení.

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Je to moje oblíbené téma: cena za provoz státu a samosprávy. Proč je vysoká? Velmi často lidé soudí, že je to proto, že město dělá spoustu zbytečných věcí, když něco platí. Jenže to je ten rozdíl. Když si založíte firmu, má svůj konkrétní účel. Třeba se snažíte vyrobit co nejrychlejší auto. No a ten, kdo chce nejrychlejší auto, si ho u vás koupí, zatímco zájemce o nejúspornější auto nebo o kolo jde nakupovat jinam. Tím všechno ve firmě podřídíte rychlosti, tedy tomu, na čem firma staví svůj prodej. A tím také ořežete náklady, protože tam nepotřebujete nikoho na spotřebu a ani na cyklo. Jenže u města je to jiné: město má být pro všechny, pro co nejširší skupinu lidí. Jistě, má nějaký svůj charakter, ale v zásadě má obsloužit všechny: staré, mladé, děti, nemocné i zdravé, pejskaře, kočkaře, běžce, auta i cyklisty. A to je něco, co všechno prodražuje ale také to dělá město dobrým místem pro život. Protože město, kde se pejskaři a rodiči malých dětí hádají o to, čí je tenhle plácek, tam se dobře nežije. Mimo jiné i proto se město nedá řídit jako firma. Je potřeba nacházet kompromisy, které vyhovují všem, ačkoliv jsou třeba dražší. Jenže tím, že vyhovují všem, jsou vlastně levné na osobu - a o to jde. A to je to, co spolu-tvoří rozdíl mezi Německem a Českem. Proto se snažíme zapojit do provozu města nejenom jeho vedení a běžné lidi, ale i opozici. V případě opozice se nám to nedaří, o konstruktivní práci tam je menší zájem, než bych čekal.