Do výběrového řízení kraje na provoz autobusových linek v rámci PID na území Středočeského kraje, resp. Středočeského kraje a Hlavního města Prahy, mezi lety 2024 a 2034 se přihlásilo celkem 28 uchazečů. Výsledkem je celkově 35 nadlimitních zakázek rozdělených podle jednotlivých regionů Středočeského kraje. Nové autobusy se po kraji rozjedou s novým jízdním řádem v prosinci tohoto roku.

„Je až k nevíře, že Středočeský kraj, při tak velké zakázce, nikdy podobné veřejné soutěže nerealizoval. O to větší radost mám, že nám se to společnými silami povedlo – žádná ze soutěží či následný výběr vítězného uchazeče nebyly napadeny a nebyly podány ani námitky k ÚOHS. Ušetřili jsme tak bezmála 400 mil. korun,” doplňuje krajský zastupitel a předseda místního sdružení Pirátů v Nymburce Petr Procházka.

V kontextu veřejných soutěží v České republice byly tyto nadlimitní veřejné zakázky v režimu společného nebo výhradního zadávání (pouze SČK) historicky nejúspěšnější. Celkem bylo vysoutěženo více jak 85 mil. linkových kilometrů za 3 068 mil. Kč, a to v nákladových cenách roku 2021, čímž dojde k výraznému snížení výdajů Středočeského kraje na zajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou dopravou.

Trasy autobusů zůstanou stejné. Polohu každého autobusu je ostatně možné sledovat online na stránce https://mapa.pid.cz, přesné informace o aktuálním zpoždění vybraného spoje cestující spolehlivě získají i v aplikaci PID Lítačka. Ta umí najít také nejvýhodnějším spojení spolu s informacemi o cenách jízdného, a to pro všechny typy dopravy zahrnuté do systému PID.

Výpis jednotlivých dopravců a jimi obsluhovaných oblastí:

ČSAD MHD Kladno: Kladensko, Hostivicko, Stochovsko, Horoměřicko

TRANSDEV Střední Čechy: Rakovnicko

ČSAD Benešov: Mníšecko, Voticko, Sázavsko, Neveklovsko, Vlašimsko

OAD Kolín: Mnichovohradištsko, Českobrodsko, Nymbursko

ČSAD Střední Čechy: Líbeznicko, Brandýssko, Mělnicko, Zdibsko

Autobusy Karlovy Vary: Velvarsko

ARRIVA Střední Čechy: Hořovicko, Berounsko, Mladoboleslavsko, Rožmitálsko, Příbramsko

Martin UHER: Štěchovicko

ARRIVA City: Jílovsko, Kostelecko

ARRIVA Autobusy: Poděbradsko, Čáslavsko, Kutnohorsko

ČSAD Slaný: Slánsko

ZDAR Žďár nad Sázavou: Sedlčansko

ČSAD POLKOST: Říčansko, Úvalsko, Kolínsko

Společná UMBRELLA CITY LINES s.r.o. a UMBRELLA COACH and Buses s.r.o.: Dolnobřežansko