Simona Luftová: Podporujeme vzdělávání ve Středočeském kraji

23. června 2021
Simona Luftová: Podporujeme vzdělávání ve Středočeském kraji

Krajské vzdělávání má svůj akční plán, který se nezastavil ani během dlouhotrvající koronavirové pandemie. Projekt Implementace Krajského akčního plánu II Středočeského kraje (IKAP II) si klade za cíl podporovat na území Středočeského kraje následující oblasti: * Zvýšení kvality všeobecné a odborné složky odborného vzdělávání. * Podnícení zájmu dětí o technické obory a řemesla cestou spolupráce napříč školami a zaměstnavateli. * Podpora polytechnického vzdělávání a rozvoj digitální gramotnosti. * Vytvoření podpůrných a motivačních sítí pro ty, kterým hrozí školní neúspěch.

Kurzy pro studenty i učitele letos probíhaly přes internet

V letošním školním roce veškeré aktivity proběhly on-line. Do projektu IKAP II se zapojilo kolem 1200 studentů a téměř 800 učitelů.

> "Jsem velmi ráda, že Středočeský kraj naplno využívá dotační fondy EU zaměřené na vzdělávání a nabízí je školám. Krajský akční plán (KAP) využilo mnoho škol formou tzv. Šablon a díky tomu se mohou pedagogové vzdělávat v rozmanitých oblastech. Studenti a žáci mají možnost navštěvovat zajímavé semináře, dílny, či upevnit znalosti formou doučování. Jako středoškolská učitelka, která se do Šablon zapojila, jsem například uvítala možnost mít ve svých hodinách „odborníka z praxe“ a propojit tak teorii z reálným pracovním životem. Mám radost, že KAP bude pokračovat dál," říká krajská zastupitelka Simona Luftová, která působí i jako místopředsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

Studenti se mohli účastnit např.: * Vzdělávacích kurzů zaměřených na čtenářskou gramotnost a matematiku * Kroužků robotiky, 3D technologií a elektroniky. * Kroužků zaměřených na výuku cizích jazyků.

Některé kurzy jsou určené i pedagogům. Dostali možnost zdokonalit se v práci s počítačovými programy nebo nástroji výuky na dálku. Mohli absolvovat odborné semináře např. na téma Diferenciace výuky, Syndrom vyhoření, atd.

K účasti v tomto projektu byly osloveny všechny středočeské střední školy bez ohledu na zřizovatele. Do projektu se zapojilo 55 organizací. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v letech 2020 - 2023. Celkový rozpočet projektu činí bezmála 320 milionů korun.

> "Významným partnerem projektu je také Vzdělávací institut Středočeského kraje, který díky projektu rozšiřuje nabídku dalšího vzdělávání učitelů. Jednou z důležitých oblastí profesního rozvoje je kariérové poradenství. V moderních systémech školství je kariérové vzdělávání a poradenství jednou z priorit, podporuje žáky na jejich vzdělávací cestě a v dalším profesním zaměřením. Mnoho žáků středních škol potřebuje změnit obor během studia, co nejlépe se orientovat ve vzdělávacích a pracovních příležitostech, poznat své silné stránky a umět rozvíjet svůj talent. Workshopy pro učitele a poradce pomáhají dostupnosti a kvalitě kariérového poradenství pro žáky i absolventy škol," uvádí Petr Chaluš, náš expert na vzdělávání.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.