Krajské vzdělávání má svůj akční plán, který se nezastavil ani během dlouhotrvající koronavirové pandemie. Projekt Implementace Krajského akčního plánu II Středočeského kraje (IKAP II) si klade za cíl podporovat na území Středočeského kraje následující oblasti: * Zvýšení kvality všeobecné a odborné složky odborného vzdělávání. * Podnícení zájmu dětí o technické obory a řemesla cestou spolupráce napříč školami a zaměstnavateli. * Podpora polytechnického vzdělávání a rozvoj digitální gramotnosti. * Vytvoření podpůrných a motivačních sítí pro ty, kterým hrozí školní neúspěch.
Kurzy pro studenty i učitele letos probíhaly přes internet
V letošním školním roce veškeré aktivity proběhly on-line. Do projektu IKAP II se zapojilo kolem 1200 studentů a téměř 800 učitelů.
> "Jsem velmi ráda, že Středočeský kraj naplno využívá dotační fondy EU zaměřené na vzdělávání a nabízí je školám. Krajský akční plán (KAP) využilo mnoho škol formou tzv. Šablon a díky tomu se mohou pedagogové vzdělávat v rozmanitých oblastech. Studenti a žáci mají možnost navštěvovat zajímavé semináře, dílny, či upevnit znalosti formou doučování. Jako středoškolská učitelka, která se do Šablon zapojila, jsem například uvítala možnost mít ve svých hodinách „odborníka z praxe“ a propojit tak teorii z reálným pracovním životem. Mám radost, že KAP bude pokračovat dál," říká krajská zastupitelka Simona Luftová, která působí i jako místopředsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.
Studenti se mohli účastnit např.: * Vzdělávacích kurzů zaměřených na čtenářskou gramotnost a matematiku * Kroužků robotiky, 3D technologií a elektroniky. * Kroužků zaměřených na výuku cizích jazyků.
Některé kurzy jsou určené i pedagogům. Dostali možnost zdokonalit se v práci s počítačovými programy nebo nástroji výuky na dálku. Mohli absolvovat odborné semináře např. na téma Diferenciace výuky, Syndrom vyhoření, atd.
K účasti v tomto projektu byly osloveny všechny středočeské střední školy bez ohledu na zřizovatele. Do projektu se zapojilo 55 organizací. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v letech 2020 - 2023. Celkový rozpočet projektu činí bezmála 320 milionů korun.
> "Významným partnerem projektu je také Vzdělávací institut Středočeského kraje, který díky projektu rozšiřuje nabídku dalšího vzdělávání učitelů. Jednou z důležitých oblastí profesního rozvoje je kariérové poradenství. V moderních systémech školství je kariérové vzdělávání a poradenství jednou z priorit, podporuje žáky na jejich vzdělávací cestě a v dalším profesním zaměřením. Mnoho žáků středních škol potřebuje změnit obor během studia, co nejlépe se orientovat ve vzdělávacích a pracovních příležitostech, poznat své silné stránky a umět rozvíjet svůj talent. Workshopy pro učitele a poradce pomáhají dostupnosti a kvalitě kariérového poradenství pro žáky i absolventy škol," uvádí Petr Chaluš, náš expert na vzdělávání.