Schvalování rozpočtu Středočeského kraje na rok 2021

7. prosince 2020
Schvalování rozpočtu Středočeského kraje na rok 2021

Premiéra České pirátské strany na krajském úřadě Středočeského kraje se odehrávala ve znamení jednání o rozpočtu. Tato jednání započala okamžitě po ustavujícím zastupitelstvu a je třeba zdůraznit, že se nesla ve znamení toho, že doba růstu už je za námi. Ačkoliv si toto období mohlo užívat předchozí vedení kraje, zůstalo zde několik akcí realizovaných krajem, které byly ukončeny v letošním roce a jsou splatné v roce nadcházejícím.

Rozpočet kraje se bude muset vyrovnat nejen s důsledky pandemie Covid-19, ale také s daňovým balíčkem přijatým Poslaneckou sněmovnou v předchozích dnech. Oba tyto zásahy mají za důsledek výpadek v příjmech kraje ve výši 2 miliardy korun. Rada schválila rozpočet, který pokryje nezbytné výdaje týkající se péče o vlastní příspěvkové organizace, poskytování služeb, které je povinen úřad realizovat a splátky existujících úvěrů. Na financování investičních projektů bude pro financování využito úvěrových zdrojů. Realizovat se budou pouze takové projekty, které již byly schválené a jsou podpořené evropskými či národními dotacemi. Kraji chybí stovky milionů korun pro silniční infrastrukturu, na krytí ztrát veřejné dopravy. Rada kraje se rozhodla spořit také v oblasti dotačních fondů, z nichž větší část bude zrušená. Zachová se pouze Středočeský Fond obnovy venkova a Středočeský Infrastrukturní fond. Obyvatelé ve Středočeském kraji tak nebudou moci žádat o dotační podporu v mnoha oblastech, např. v oblasti sportu, kultury nebo sociální oblasti. Tento krok vnímáme jako nešťastný, neboť fondy jsou jedním z nástrojů, jak pomoci lidem přímo v regionu. To, že dosud nebyly čerpány příliš efektivně, nemění nic na tom, že by bylo dobré tento nástroj zachovat.

Předmětem jednání v rámci koalice bylo také zrušení participativního rozpočtu. Protože participaci občanů na výkonu veřejné správy vnímáme jako zásadní, otevřeli jsme na toto téma jednání. V zásadě panovala shoda na tom, že dosavadní praxe ohledně participativního rozpočtu ve Středočeském kraji není vyhovující. Často se s projekty přihlašovaly příspěvkové organizace kraje či zastupitelé z obcí. Středočeský kraj nemá své přirozené centrum, a proto nám dává větší smysl podpořit města a obce ve vytváření participativních rozpočtů. Logicky mají občané z měst a obcí blíže ke svému regionu než k celému kraji. Středočeský kraj tedy podpoří obce při realizaci participativních rozpočtů. O přesné podobě této podpory se bude nadále jednat.

> "Rada kraje se rozhodla podpořit participativní rozpočtování (PaRo) obcí. Kraj poskytne obcím software, aby mohly PaRo realizovat. Obcím tak odpadne prvotní investice, která byla často překážkou pro uskutečnění celého projektu PaRo. Kraj navíc pracuje na vytvoření fondu, ze kterého bude spolufinacovat vítězné návrhy vybrané v PaRo v jednotlivých obcí. Inspirovali jsme se od kolegů v Praze," uvedl Jiří Snížek.

Středočeský kraj také v minulosti dotoval plošně slevy žákům, studentům a seniorům na jízdné, a to konkrétně ve výši 25 % jízdného. Piráti jsou proti plošným slevám pro všechny a jejich cílem je podpořit ty, co to opravdu potřebují. Veřejná doprava se však bude muset v nadcházejícím roce vyrovnávat v důsledku pandemie Covid-19 se značnými ztrátami.

Jak o rozpočtu v takto mimořádně době rozhodnou zastupitelé se dozvíme již na dalším jednání zastupitelstva, které se uskuteční 14. 12. 2020.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.