Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku

16. března 2023
Piráti přichází s konkrétním návrhem na pravidelné navyšování rodičovského příspěvku
„Podle našeho názoru má stát utvářet dobré podmínky pro všechny skupiny obyvatel. Jsme kupříkladu rádi za navyšování a valorizaci důchodů, a stejně tak chceme myslet na rodiny s malými dětmi. Rodičovský příspěvek zamrzl v roce 2020 a jeho reálná hodnota neustále klesá. Jeho zvýšení, resp. reálné dorovnání a pravidelnou valorizaci jsme za Piráty prosazovali už v minulosti, ale hnutí ANO to smetlo ze stolu. Nyní diskutujeme s koaličními partnery o možném zlepšení, kdy jsme za Piráty předložili i konkrétní návrh s výpočtem. Jsem ráda, že se nám postupně daří s jednotlivými stranami najít na podpoře rodin shodu,“ uvedla Olga Richterová.

Ta se podporou rodin zabývá dlouhodobě a dnes představila tři konkrétní možnosti výpočtu pravidelné valorizace rodičovského příspěvku, které by se odvíjely nikoli od inflace, jako je tomu třeba u důchodů, ale od výše průměrné mzdy, a tím pádem od vývoje české ekonomiky.

„Náš pirátský návrh k jednání s koaličními partnery je mezi devíti až jedenáctinásobkem průměrné mzdy v předminulém roce od data narození dítěte. To konkrétně znamená, že pro letos narozené děti se použijí data o průměrné mzdě z roku 2021 a když vezmu desetinásobek, byl by to nárůst ze současných 300 tisíc na zhruba 378 tisíc, což je při čerpání do tří let věku dítěte nárůst o 2450 korun měsíčně. To už je významná pomoc v dnešní nelehké době ekonomické krize,“ vysvětlila Richterová.

Pro rodiče je ale stejně tak klíčová i dostupnost předškolní péče. Olga Richterová se proto s MPSV podílí na přípravě novely zákona o dětských skupinách. Jejím cílem je přenést do České republiky dobrou praxi fungující jinde, a zajistit rodičům kvalitní a dostupnou předškolní péči. 

„S kapacitou péče o malé děti jsme na tom téměř nejhůře v Evropské unii, přitom je to další velmi důležitá věc, kterou rodiny potřebují. Novela zákona o dětských skupinách, kterou již řadu měsíců řešíme společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí, pomůže v tom, že kromě doposud běžných předškolních zařízení budou mít rodiče další dobrovolnou alternativu a možnost volby, kam svoje dítě umístit. Připravujeme zavedení takzvaných Tagesmutter, denních tet, což jsou malé skupinky dětí ze sousedství hlídané v jedné domácnosti. Novela je už téměř připravena a počítá se v ní s podporou státu,“ upřesnila místopředsedkyně Sněmovny.

Podle ní je důležitá jak dobrovolnost a možnost volby, tak rovněž garance. 

„Za Piráty je důležité, aby bylo rodičům místo pro jejich dítě v jakémkoli předškolním zařízení garantováno. Na začátku za nás má jít o děti tříleté, kde již sice garanci v zákoně máme, ale praxe za tímto dost pokulhává, časem ale i pro děti dvouleté. Ať si rodiče mohou reálně vybrat. V sousedním Německu je garance místa pro děti již od jednoho roku. Znovu opakuji, že jde o dobrovolnost. V případě, že chce rodič pracovat, třeba na částečný úvazek, má mu stát vycházet vstříc, vyplatí se to totiž všem a vede to i k vyšší porodnosti,“ dodala Richterová.

Klíčová je samozřejmě i otázka financování.

„Podpora rodin nejde rozhodně na dluh. Málo se to ví, ale usnadněním zapojení rodičů na trh práce lze státní kasu posílit až o 15 miliard ročně skrz daně a odvody. A to i po odečtení nákladů na školky a další. Díky kratší době strávené mimo trh práce navíc mívá daný rodič celoživotně vyšší příjem, což je opět výhodné nejen pro dané lidi, ale v důsledku i pro veřejné finance. Studie a zkušenosti navíc dokládají, že tam, kde jsou pro rodiče příznivě nastavené podmínky i dostatečné kapacity předškolní péče, lidé mnohem více uvažují o druhém a třetím dítěti. Tedy stoupá porodnost. Což zase hraje roli například u udržitelného systému důchodů,“ uzavřela místopředsedkyně Sněmovny.

Návrh Pirátů na výpočet navýšení rodičovského příspěvku (PDF)

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Středočeský kraj transparentně rozdělil přes dvacet milionů na kulturu a cestovní ruch

Hudební festivaly, sportovní události i svatováclavská pouť. Dotace na podporu kultury a cestovního ruchu pro rok 2023 ve Středočeském kraji znají své adresáty. Na únorovém zasedání je schválili krajší zastupitelé. Sedm akcí se díky vysokému hodnocení komise kvalifikovalo pro tzv. návaznou víceletou dotaci pro tutéž akci, a to až do roku 2025.

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Pracujeme na strategii pro lepší podporu žen při kojení

Když v roce 2021 kandidovala Středočeská Pirátka Veronika Hažlinská do sněmovny, nesla s sebou téma porodnictví, poporodní péče a kojení. Jedním z bodů programu bylo i prohlášení, že jako Piráti budeme podporovat kojení sjednocenými postupy laktačního poradenství a plošně dostupnou pomocí v průběhu celého období kojení.

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Patrick Zandl: Proč nejde město řídit jako firmu?

Je to moje oblíbené téma: cena za provoz státu a samosprávy. Proč je vysoká? Velmi často lidé soudí, že je to proto, že město dělá spoustu zbytečných věcí, když něco platí. Jenže to je ten rozdíl. Když si založíte firmu, má svůj konkrétní účel. Třeba se snažíte vyrobit co nejrychlejší auto. No a ten, kdo chce nejrychlejší auto, si ho u vás koupí, zatímco zájemce o nejúspornější auto nebo o kolo jde nakupovat jinam. Tím všechno ve firmě podřídíte rychlosti, tedy tomu, na čem firma staví svůj prodej. A tím také ořežete náklady, protože tam nepotřebujete nikoho na spotřebu a ani na cyklo. Jenže u města je to jiné: město má být pro všechny, pro co nejširší skupinu lidí. Jistě, má nějaký svůj charakter, ale v zásadě má obsloužit všechny: staré, mladé, děti, nemocné i zdravé, pejskaře, kočkaře, běžce, auta i cyklisty. A to je něco, co všechno prodražuje ale také to dělá město dobrým místem pro život. Protože město, kde se pejskaři a rodiči malých dětí hádají o to, čí je tenhle plácek, tam se dobře nežije. Mimo jiné i proto se město nedá řídit jako firma. Je potřeba nacházet kompromisy, které vyhovují všem, ačkoliv jsou třeba dražší. Jenže tím, že vyhovují všem, jsou vlastně levné na osobu - a o to jde. A to je to, co spolu-tvoří rozdíl mezi Německem a Českem. Proto se snažíme zapojit do provozu města nejenom jeho vedení a běžné lidi, ale i opozici. V případě opozice se nám to nedaří, o konstruktivní práci tam je menší zájem, než bych čekal.