Středočeský kraj i letos podpoří lepší dostupnost paliativní péče, vyhlášení dotačního programu s částkou deseti milionů korun schválili krajší zastupitelé. O dotace mohou žádat poskytovatelé mobilní hospicové, ambulantní a stacionární péče i poskytovatelé lůžkové formy péče.

“Důstojné odcházení je základní lidskou potřebou pro nemocného i jeho nejbližší. Oproti loňsku se podařilo dotační program ještě o tři miliony navýšit, to je dobrý signál. Demografická křivka je neúprosná a vzhledem k tomu, že nevyléčitelně nemocní pacienti si přejí zůstat co nejdéle ve svém prostředí, budeme za Piráty rádi, když dotace posílí právě mobilní hospicovou službu a paliativní péči poskytovanou v domácnostech pacientů. Stejně tak když půjdou na podporu zdravotního personálu i pečujících z řad osob blízkých,” říká krajský zastupitel Milan Zelený.

Ve středních Čechách momentálně působí několik hospiců. Lůžkový a domácí hospic Svatého pastýře v Čerčanech, dětský domácí hospic Nadačního fondu klíček se sídlem v Praze 5, domácí hospic RUAH o.p.s. v Benešově, domácí hospic Nablízku v Lysé nad Labem, Hospic svaté Hedviky v Kladně a další. Paliativní oddělení mají i některé z krajem zřizovaných nemocnic, například Oblastní nemocnice Příbram, nebo Oblastní nemocnice Kolín.

“Poptávka bohužel stále převyšuje nabídku. Dotace může být proto využitá například na podporu vzniku multidisciplinárních mobilních paliativních týmů s trvalou kontinuální dostupností a časovou flexibilitou, podporu pohotovostních týmů, které jsou tady pro pacienty 24/7 po celý rok, na vzdělávání zdravotnických a sociálních pracovníků v oblasti paliativní péče, tak aby ty kapacity mohly být doplněny. Lůžková forma má být zachována jen pro případ, kdy pacienti nemohou využít jinou možnost,” vyjmenovává Milan Zelený.

Cílem dotačního programu je přispět k co nejlepší možné koordinaci paliativních služeb na místní úrovni a v kraji obecně tak, aby ty mohly být co nejefektivnější. Kraj dotuje poskytovatele paliativní péče každoročně.

“Neziskové organizace v tomto případě sehrávají nezastupitelnou roli, systém paliativní péče v kraji by bez nich nefungoval. Dotace jsou jedním z nástrojů, jak tyto služby v kraji zachovat a postupně zvyšovat jejich nabídku i standard,” dodává zastupitel a místopředseda Výboru pro zdravotnictví Tomáš Zmuda.

Poskytovatelé mohou o dotace žádat od 11. do 25. března 2024 do 15:00 hodin, a to na projekty, které budou schopny z 10 % financovat sami. Kraj formou dotace proplatí maximálně 90 % z celkových uznatelných nákladů. Projekty péče poskytované ambulantní a/nebo stacionární formou a/nebo ve vlastním sociálním prostředí pacienta kraj podpoří částkou až do výše 400 000 Kč. Projekty péče poskytované lůžkovou formou kraj podpoří až do výše 1 500 000 Kč. Všechny důležité informace žadatelé najdou na stránkách Středočeského kraje.

Služby na sociálně zdravotním pomezí, kam paliativní péče spadá, se navíc dočkají i legislativních změn.

“Letos představí Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví novelizaci zákonů o sociálních službách, o zdravotních službách a o veřejném zdravotním pojištění. Smyslem novelizace je právě propojení sfér sociální a zdravotní péče tak, aby se zlepšila kvalita života klientů,” říká Marta Martinová, členka krajského kontrolního výboru.

“Naprostá většina z nás si přeje zemřít doma, ve známém prostředí, mezi svými blízkými, a přesto kolem sedmdesáti procent lidí umírá v nemocnicích nebo zařízeních dlouhodobé péče. Je proto skvělé, že Středočeský kraj finančně podpoří projekty, které důstojný konec života v souladu s přáním nevyléčitelně nemocných a jejich rodin umožňují,“ dodává Marta Martinová.