Dotační programy v oblasti kultury, památek a cestovního ruchu vypisuje Středočeský kraj s dostatečným předstihem a vždy jsou žadatelům dopředu známa jasná bodová hodnotící kritéria. Nastavením těchto kritérií říká kraj jaké typy projektů chce podporovat. Každý dotační program hodnotí komise složená z členů výboru, což jsou z velké části zkušení lidé s rozmanitou odborností. V komisích máme také zástupce odborné veřejnosti např. zástupce NPÚ, zástupce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, zástupce Asociace turistických informačních center, zástupkyně CzechTourism a dalších odborníků. Součástí hodnotící komise jsou také zástupci opozice. Každou žádost posuzuje samostatně několik hodnotitelů a výsledné hodnocení je průměrem individuálních hodnocení.
Nově také hodnotitelé podepisují etický kodex, ve kterém se zavazují k tomu, že jejich hodnocení bude prováděno vždy ve veřejném zájmu, objektivně a nestranně. Zároveň hodnotitel souhlasí s tím, že se zdrží jednání, které ohrozí důvěryhodnost kraje a nebude jednat svévolně k újmě či prospěchu jakékoli fyzické či právnické osoby nebo skupiny osob. To zda se hodnotitelé těchto zásad drží je snadno ověřitelné podle jejich bodového hodnocení. Kritéria hodnocení projektů se totiž dělí na objektivní a subjektivní. Mezi objektivní patří např. výše finanční spoluúčasti žadatele, stav nebo typ památkové chráněného objektu nebo doba trvání projektu. V rámci subjektivního hodnocení se hodnotí obsahová kvalita projektu či jeho přínos nebo význam v daném regionu.
Letos došlo k situaci, kdy se hodnocení některých členů komise výrazně odchylovalo od hodnocení ostatních. Jednalo se shodou okolností o zastupitelku a stínovou ministryni kultury Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Při bližším prostudování došlo k ověření, že u některých projektů nebyla z její strany řádně zhodnocena objektivní kritéria. Nejen, že tyto zjištěné odchylky naplňují obavy z možného přezkoumávání hodnocení a tím pak zpochybnění poskytnutých dotací, ale také je tento přístup k hodnocení v rozporu s výše zmíněným etickým kodexem. Proto naše předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová postupovala v souladu s pravidly vypsaného Programu, která umožňují v případě významné odchylky v bodovém hodnocení radě kraje tato hodnocení vyřadit.
Od nástupu do vedení Středočeského kraje pracujeme na zvýšení jeho transparentnosti. Jedním z kroků, který se podařil bylo právě nastavení spravedlivých podmínek pro poskytování dotací v oblasti kultury, památkové péče a cestovního ruchu, o což se zasloužila právě Lucie Cirkva Chocholová. Zamezili jsme tomu, aby se podporovaly jen projekty v obcích aktuálně vládnoucích krajských zastupitelů a jejich kamarádů. Rozhodujícím kritériem musí být vždy kvalita a přínos pro region! Tento směr svým dnešním krokem Rada kraje potvrdila.