V prostorách Krajského úřadu Středočeského kraje se dne 18. října 2021 uskutečnilo 13. setkání koordinátorů ekologické výchovy ze škol Středočeského kraje. Akci již tradičně pořádá Klub ekologické výchovy ve spolupráci s KÚ Středočeského kraje. Letošní ročník podpořila také Přírodovědecká fakulta UK, geologická sekce. Jednání zahájila a účastníky přivítala radní pro oblast životního prostředí Mgr. Jana Skopalíková, zúčastnily se zástupkyně odboru životního prostředí a školství Ing. Simona Jandurová a Ing. Věra Chobotová.

Hlavním tématem letošního setkání byla klimatická změna a její dopady na krajinu a zemědělství a samozřejmě i na potřebné změny v myšlení lidí. Přednášející RNDr. Václav Cílek, CSc. seznámil účastníky s krátkodobými i dlouhodobými cíli strategií např. v energetice, zemědělství a průmyslu. Pro budoucnost jsou a budou klíčové především nové technologie spolu se zvýšenou odpovědností lidí.

V dalších příspěvcích se účastníci dozvěděli o vyhlašovaných tématech pro rok 2022, a to na úrovni mezinárodní i národní. Hlavními tématy roku 2022 vyhlášenými OSN jsou Mezinárodní rok řemeslného rybolovu a akvakultury (jeden z cílů udržitelného rozvoje) a Mezinárodní rok skla. S vyhlášenými tématy podrobněji seznámila přítomné Doc. Milada Švecová, předsedkyně KEV a členka ČK pro UNESCO. Součástí programu byla také informace RNDr. Dobroslava Matějky, CSc. z Přírodovědecké fakulty o vyhlášení Minerálu roku u příležitosti Mezinárodního roku mineralogie v roce 2022. Neživé přírody se týkala také informace o činnosti Domu natura v Příbrami včetně aktivit Ekologického centra Orlov.

> „Jelikož z důvodu protipandemických opatření pravidelné jarní setkání letos proběhlo pouze on-line, jsem moc ráda, že se nám podařilo ve spolupráci s Klubem ekologické výchovy a geologickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy uspořádat navíc toto podzimní setkání na půdě Krajského úřadu.“ vyjádřila svou spokojenost radní pro Skopalíková. „Pod vedením klubu se můžeme v příštím roce těšit mimo jiné na doplňování školních sbírek nebo popularizační přednášky a exkurze.“ nastínila dále plány pro nadcházející období.

Součástí setkání bylo také vyhlášení 9. ročníku soutěž Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje. Přihlásit do soutěže se mohou školy do 31.12.2021 a informace najdou na webu KÚSK a na webu KEV. Zájem o setkání lze dokladovat i počtem účastníků. Letošního ročníku i přes veškerá omezení se zúčastnilo přes 50 koordinátorů environmentální výchovy a dalších zájemců z řad pedagogů škol ve Středočeském kraji.