Jana Skopalíková vyhlásila vítěze soutěže "My třídíme nejlépe"

Jana Skopalíková vyhlásila vítěze soutěže "My třídíme nejlépe"

V 16. ročníku soutěže středočeských obcí v třídění odpadu obhájily loňské vítězství Sýkořice, Nový Knín a Beroun, z nejmenších obcí je pak doplnilo Třebsko

Každý obyvatel Středočeského kraje vytřídil v roce 2020 v průměru téměř 67 kilogramů papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. To je meziroční zlepšení o více než 5 kilogramů. Jak na tom byly jednotlivé obce kraje, resp. jejich třídiči, zjišťovala tradičně soutěž My třídíme nejlépe. Její 16. ročník ovládly obce Třebsko, Sýkořice a město Beroun.

Soutěž obcí pořádaná Středočeským krajem a Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., je důležitou součástí motivačních programů podporujících zlepšování životního prostředí kraje.

Jako vždy v soutěži automaticky měřily své třídičské síly všechny obce zapojené do systému EKO-KOM, přesně 1 138. Obce jsou rozděleny do čtyř velikostních skupin dle počtu obyvatel. V kategorii nejmenších obcí, do 500 obyvatel, zvítězilo Třebsko z okresu Příbram. Tato obec se dokázala velmi dobře prosadit i v celostátní soutěži O Křišťálovou popelnici, kde obsadila stříbrnou příčku. Na druhém místě skončila obec Okřínek, bronz si pak odnesla stálice předních příček, obec Samopše.

Kategorie obcí do 1 999 obyvatel byla ve znamení obhajoby loňských předních příček. Zlato si znovu odnesla Sýkořice, stříbro Lety a bronz putuje opět do Horního Bezděkova. Obec Nový Knín pak obhájila loňské vítězství v kategorii do 10 000 obyvatel, na druhé místo se protřídila obec Sulice a třetí byl Velký Osek.

Staronového vítěze má i kategorie měst na 10 000 obyvatel – loňskou pozici obhájil opět Beroun, poprvé se do vítězné trojky dostala Příbram a svou pozici mezi nejlepšími obhájila Vlašim.

Všechny tyto oceněné obce obdržely od zástupců EKO-KOMu plaketu vyrobenou z recyklovaného skla a Středočeský kraj pak věnoval nejlépe třídícím obcím finanční odměnu - šeky na 60 000 Kč, 40 000 Kč a 20 000 Kč (dle pořadí). Samotné hodnocení je prováděno na základě dat z čtvrtletních výkazů, které obce systému EKO-KOM pravidelně poskytují. Hlavním kritériem v soutěži je množství vytříděného plastu, papíru, skla a kovů v kilogramech připadající na jednoho obyvatele. Plusové body pak soutěžící získávají za oddělený sběr čirého a směsného skla, za sběr nápojových kartonů a za tzv. hustotu sběrné sítě (kolik obyvatel obce či města může využívat jedno průměrné veřejně přístupné sběrné hnízdo).

VÝSLEDKY SOUTĚŽE MY TŘÍDÍME NEJLÉPE 2020

kategorie Obce do 500 obyvatel:

  1. Třebsko
  2. Okřínek
  3. Samopše

kategorie Obce 501 – 1 999 obyvatel:

  1. Sýkořice
  2. Lety
  3. Horní Bezděkov

kategorie Obce 2 000 – 10 000 obyvatel:

  1. Nový Knín
  2. Sulice
  3. Velký Osek

kategorie Obce nad 10 000 obyvatel:

  1. Beroun
  2. Příbram
  3. Vlašim
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.