Jana Skopalíková: Pomáháme obcím zajistit zdroje pitné vody!

Jana Skopalíková: Pomáháme obcím zajistit zdroje pitné vody!

Středočeský kraj je připraven se finančně spolupodílet na realizaci 9 strategických projektů, které mají důležitou úlohu pro zajištění dodávek pitné vody. Krajská Komise VODA – SUCHO navrhla spoluúčast kraje do výše 10 %, maximální částka byla zastropována na 10 milionů korun na 1 projekt.

> „Pokrytí sítí vodovodů je ve Středočeském kraji 86 %, což je téměř o 10 % méně, než je celorepublikový průměr. Téměř 20 % obyvatel je odkázáno na individuální zdroje zásobování pitnou vodou, které jsou suchem nejvíce ohroženy. Naší snahou je proto pomáhat obcím a jejich obyvatelům tyto zásadní problémy řešit,“ uvádí k problematice nedostatku vody radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Kraj vytipoval projekty z hlediska propojení vodárenských soustav, které mají důležitou úlohu při zajištění dodávky vody v případě krizových situací. Projekty v různých fázích připravenosti realizují jejich vlastníci a provozovatelé. Ve většině případů jsou či teprve budou řešeny a financovány individuálně nesystémovou dotací ze státního rozpočtu. Středočeský kraj nabízí, v případě jejich realizace až 10 % spoluúčast na jejich financování, maximálně však do výše 10 milionů korun na 1 projekt.

Jedná se o následující projekty:

1) Rekonstrukce vodovodní shybky skupinového vodovodu KSKM u obce Obříství 2) Rekonstrukce přívodního zásobního řadu včetně modernizace a posílení kapacity čerpací stanice Hostouň 3) Propojení vodárenských systémů Nymburka a Mladé Boleslavi 4) Obnovení čerpání důlní vody na Kladensku 5) Posílení zásobování pitnou vodou oblasti Škvorecka 6) Rozšíření VDJ Kopanina 7) Úpravna vody Antonín v Rakovníku 8) Propojení skupinového vodovodu Stebno – Jesenice – Rakovník 9) Vodovodní přivaděč v koridoru dálnice D3 - „etapa 0“

Kraj se zabývá přípravou koncepčních materiálů řešících rozšíření vodárenských soustav a propojování vodárenských systémů. V současné době se nejintenzivněji zabývá zásobováním pitnou vodou v oblastech v okolí Prahy, kde dochází k výraznému nárůstu počtu obyvatel a stávající vodohospodářská infrastruktura je nedostatečná. Připravuje se také vodovodní přivaděč v koridoru dálnice D3. Prostřednictvím Středočeského infrastrukturního fondu kraj rovněž přispívá na budování vodohospodářské infrastruktury v obcích.

Řešení problematiky sucha je jednou z krajských priorit. V roce 2021 byla zřízena Komise VODA – SUCHO Středočeského kraje, v jejímž rámci začala působit pracovní skupina „Vodohospodářská infrastruktura“, složená z odborníků v oblasti vodovodů a kanalizací. Ta se zabývá přípravou klíčových projektů ve Středočeském kraji.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Sněmovnou prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.