Jana Skopalíková: Hrr na mor 2022!

Jana Skopalíková: Hrr na mor 2022!

Středočeští včelaři žádají kraj o podporu v boji s šířením moru včelího plodu. Radní dnes jejich žádost o dotaci na projekt „Hrr na mor 2022“ podpořili, konečné slovo bude mít krajské zastupitelstvo.

Celkové náklady na projekt jsou odhadovány na 1,7 milionu korun, Český svaz včelařů žádá Středočeský svaz o 1,36 milionu korun.

> „Projekt je pokračováním úspěšných kampaní z minulých let. Ty mimo jiné pomohly odhalit 25 pozitivních stanovišť na základě provedených vyšetření vzorků "zimní měli". Nová kampaň naváže na pozitivní zkušenosti a zaměří se na zdokonalení komunikace se včelaři s cílem plošného zapojení aktivních jednotlivců a osvědčených propagátorů předešlých kampaní,“ uvedla radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Finanční podpora bude dostupná pro všechny chovatele včel ve Středočeském kraji, kterým je také tato kampaň určena. Konečným výstupem projektu má být minimálně 2 700 vzorků vyšetřených na mor včelího plodu v rámci celého kraje, což představuje zhruba 50 000 včelstev. Projekt, který bude probíhat od listopadu 2021 do července 2022, počítá i se zřízením odborné poradny a webových stránek s kontakty a instrukcemi pro chovatele.

Vzhledem k tomu, že neexistuje subjekt zastřešující všechny včelaře ve Středočeském kraji, převzala iniciativu připravit projekt pro všechny včelaře v regionu kladenská Okresní organizace Českého svazu včelařů. Zástupci ostatních okresních organizací tomuto projektu vyjádřili podporu.

> „Připravovaná Kampaň prevence šíření moru včelího plodu by měla pomoci v odhalování dosud neznámých ložisek ve Středočeském kraji. Počítá se také s objektivním informováním včelařů o rizicích spojených s touto nebezpečnou chorobou. Nedostatek informací totiž mnohdy brání včasnému odhalování nákazy,“ dodala Jana Skopalíková, podle které by realizace projektu mohla přispět k rozvoji včelařství ve Středočeském kraji.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.