Středočeský kraj zadal tvorbu zásadního dokumentu potřebného pro strategické plánování v oblasti kultury, kulturního dědictví a kulturně kreativních odvětví. Prostor dostanou místní samosprávy, komunity i další aktéři. Do tvorby se zapojí i předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová.

Povinností krajů je péče o kulturní dědictví včetně jeho rozvoje a dostupnost kultury v obcích. K naplnění této povinnosti má kraj tři hlavní nástroje: příspěvkové organizace, finance a strategické dokumenty. Strategie v oblasti kultury, kulturního dědictví a kulturně kreativních odvětví, která umí definovat příležitosti a konkrétní cíle ve Středočeském kraji dosud chyběla. Přitom je základním nástrojem, který může pomoci k rozvoji kraje a smysluplnému přerozdělování finančních prostředků. 

Pro zajištění efektivity by měla být všeobecná shoda napříč celým územím kraje. Toho chce kraj docílit výraznou participací všech dotčených aktérů při tvorbě strategie. Tento přístup doporučují i mnozí odborníci a pozitivní zkušenost mají i jiné kraje, například Královéhradecký. 

„Participativní přístup při tvorbě strategie je pro mě zásadní. Nebudeme rozhodovat o rozvoji kultury na území největšího kraje takzvaně od stolu, ale v souladu se skutečnými potřebami jednotlivých regionů a hlavně aktérů, kteří poskytují občanům kulturní služby,“ vítá přístup Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. 

Z hlediska řízení celého procesu a zpracování výstupů se jedná o náročný a komplexní úkol. Na základě veřejného výběrového řízení se zpracovatelem celého strategického dokumentu na roky 2024 až 2030 stala společnost ONplan lab, která má již s podobnými realizacemi zkušenosti. 

Na tvorbě dokumentu se bude aktivně podílet pracovní skupina tvořená osmdesáti odborníky z různých oblastí kultury. Jsou zde zastoupení reprezentanti obcí, příspěvkových organizací kraje, knihoven, základních uměleckých škol, zástupci muzeí zřizovaných státem, lidé věnující se nehmotnému kulturnímu dědictví, aktéři se zkušeností se správou památkových objektů, zástupci muzeí a galerií zřizovaných městy, ale také těch nezřizovaných - soukromých, provozovatelé kulturních domů, divadel, zástupci amatérských divadelních souborů, provozovatelé kin, pořadatelé kulturních akcí, zástupci neziskovek a komunitních center, zástupci nezávislé a alternativní scény, církve, reprezentanti architektury, ale také aktéři s přesahem do kulturních a kreativních odvětví nebo cestovního ruchu. 

Výstupy této pracovní skupiny budou podrobeny konzultacím, které budou přístupného pro kohokoliv z řad veřejnosti na workshopech v regionech – zejména v okresních městech. 

Dále budou také probíhat dotazníková šetření s obcemi a rozhovory s dalšími aktéry. Pro takto významný strategický dokument bude zásadní vytvoření akčního plánu s popisem aktivit a pravidelný monitoring jeho plnění. 

Výsledná strategie by měla být hotová do 29. března 2024.