Občané středních Čech mají výdaje svého kraje pod dohledem. Poté, co loni Středočeský kraj jako první vstoupil do spolku Otevřená města, se může nyní pochlubit úspěšným rozjezdem prvního projektu. Je jím rozklikávací rozpočet CityVizor. Do účetnictví kraje a většiny z jeho 270 příspěvkových organizací může nyní nahlédnout každý. Účetní data jsou každé tři měsíce aktualizována a sjednocována, kraj do svého rozklikávacího rozpočtu navíc nahrál také všechna data za uplynulé čtyři roky a občané mají přístup dokonce až na úroveň jednotlivých faktur. Cílem je veřejné transparentní hospodaření kraje i téměř všech jeho příspěvkových organizací.

Transparentnost a zapojování občanů do samosprávy jsou základem pirátské politiky. Uživatelsky přívětivý rozklikávací rozpočet umožní nejen dohled nad nakládání s veřejnými financemi, občané mohou také jeho prostřednictvím pokládat kraji v případě nejasností u jednotlivých položek dotazy.

Úspěšnému spuštění předcházelo oslovení spolku Otevřená města s dotazem, zdali dokáže veškerá data v CityVizoru zobrazovat.

„První výměna dat ukázala, že to nebude jednoduché. Dodavatel krajského systému, odbor informatiky a odborníci z Otevřených měst, několik měsíců pracovali na tom, aby vše běželo automaticky a veřejnost tak měla přehledná, a hlavně snadno přístupná data. V současné době pracujeme na tom, aby se na úroveň jednotlivých faktur občané proklikali i u příspěvkových organizací, zatím to lze na úroveň jednotlivých položek,“ vysvětluje Tomáš Zmuda, místopředseda krajského Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj a pirátský zastupitel.

Pro přenos dat mezi krajským systémem GINIS a CityVizor slouží převodník ODT (OpenData Generátor) od společnosti Gordic.

Aktuálně jsou na stránkách cityvizor.cz dostupné profily téměř všech krajem zřizovaných organizací a také samotného kraje. Veřejnost má tedy k dispozici krajský rozpočet, jeho čerpání, příjmy a výdaje a to až na úroveň jednotlivých faktur, aby bylo možné dohledat konkrétního příjemce každé utracené koruny z veřejných peněz. Na CityVizoru je dále přehled dodavatelů a celkové částky po jednotlivých měsících nebo za celý rok. Z dalších registrů se stahují a přehledně zobrazují data z úřední desky a registru smluv.

CityVizor původně vznikl na Ministerstvu financí, o provoz a vývoj se postarala organizace Otevřená města, technologickým partnerem se stala komunita Česko.Digital. Jedná se o nástroj s open-source licencí GNU AGPL v3, což mimo jiné znamená, že každý nabyvatel licence, který akceptuje její podmínky, získává právo modifikovat dílo, kopírovat ho a dál jej rozšiřovat, a to i jakoukoli jeho odvozenou verzi. Zároveň to znamená, že každý, kdo provozuje aplikaci po síti, musí nabídnout zdrojové kódy (včetně všech úprav) opět k dispozici pod stejnou licencí.