
Piráti ve výzvě také navrhují, aby vláda po vzoru Německa přijala novelu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Ta umožní zajistit dostatečné investice do obrany bez škrtů v důležitých oblastech, jako jsou například zdravotnictví, školství, rozvoj infrastruktury nebo podpora rodin.
“Díky prozíravosti našich expertů na obranu, bezpečnost a zahraniční politiku Piráti už více než deset let podporují návrhy na nezávislou evropskou obranu. Koalice SPOLU nás v tom však nikdy nepodpořila. Poslední události ale dokazují, že tento plán má smysl a je třeba ho projednat s našimi evropskými spojenci. ČR přitom díky své bohaté tradici v obranném průmyslu i zkušené profesionální armádě má co nabídnout. Nesmíme se stát pasivními diváky, jinak opět skončíme pod nadvládou agresorů,” apeluje předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Společnou evropskou armádu navrhovali Piráti už v roce 2014 a také 2019, nicméně bez odezvy ostatních parlamentních stran. Bezpečnost všech českých občanů nelze zajistit bez silné společné obrany. Česko se také podle Pirátů musí více zapojit do obranných projektů EU a NATO, aby se posílila bezpečnost státu, zvýšit výrobní kapacity obranné techniky a investovat do nových technologií a vývoje.
“Konejte, co je potřeba. Věnujte co nejdříve pro potřeby obrany více prostředků, 3 % HDP za pět let je málo a pozdě. Posilujte obranný průmysl, budujte další a další kapacity. Ne o procenta, ale o stovky procent. Naše obrana potřebuje více profesionálních vojáků i členů aktivních záloh. Aktivizujte i tzv. pasivní zálohy a více pracujte s dalšími formami záloh,” vyzývá parlamentní politické strany odborník na obranu a bezpečnost Vladimír Votápek.
Piráti podporují vznik evropských spojeneckých vojenských sil na bázi NATO, které budou koordinované velením i technologicky. Ty by v případě potřeby podpořily přítomnost českých vojáků na případné mírové misi na linii Ukrajina - Rusko, pokud by se na ní většina evropských státu dohodla. Česká armáda by se také měla zapojit do ochrany západních hranic Ukrajiny a pomáhat na Ukrajině s opravou poničené infrastruktury, s čímž má česká armáda už bohaté zkušenosti z jiných misí.
“Česká armáda je však v současnosti trpí nedostatkem zájemců, proto nutně potřebuje zvýšit nábor profesionálních vojáků a posílit dobrovolné zálohy, aby nemusela být znovu povinná vojna. Vojáci a vojákyně totiž musejí být vysoce motivovaní bránit naši zemi, toho ale nelze dosáhnout nucenou službou, buzerací a šikanou. Piráti proto už při jednání ve Sněmovně podpořili vyšší náborový příspěvek,” dodává poslankyně Klára Kocmanová.
Piráti také navrhují, aby se urychlila výstavba bydlení pro rodiny vojáků, zejména proto, že 80 % z nich do své práce dojíždí. Dále Piráti chtějí, aby se pro dobrovolníky zavedla daňová sleva jako lepší kompenzace ušlého příjmu v době výcviku, zejména základního, a aby děti ve školách v přírodě trénovaly témata přípravy občanů k obraně státu (POKOS) nebo přípravu na krizové situace nebo výcvik první pomoci a chování při napadení státu agresorem.