Tereza Kvitová: Zjednodušme proces zařazování žadatelů o adopci a pěstounství!

Tereza Kvitová: Zjednodušme proces zařazování žadatelů o adopci a pěstounství!

Tereza Kvitová je naše kandidátka z 21. místa do poslanecké sněmovny. Vyrůstala v Praze a po maturitě vystudovala Pomocné vědy historické na Filosofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity. Její láska ke kultuře a historii ji přivedla až na pozici předsedkyně Krajského expertního týmu (KET) pro kulturu a cestovní ruch a členky Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. Též je předsedkyní Místního sdružení (MS) Kolín. Bydlí s rodinou ve Vinařicích u Týnce nad Labem.

Co tě motivovalo kandidovat v letošních volbách do poslanecké sněmovny?

> O kandidatuře jsem dlouho přemýšlela, a nakonec jsem zvedla hozenou rukavici, přijala nominaci a dostala velkou podporu od kolegyň a kolegů ve Středočeském kraji. Možnost kandidovat za Pirátskou stranu do sněmovny je pro mě obrovskou výzvou a pobídkou k další práci.

Jaká témata bys jako poslankyně prosazovala?

> Mým téměř celoživotním tématem je láska ke kultuře, a tak bych ráda přispěla především ke zlepšení situace v této oblasti. Dalším tématem, o které se zajímám, je náhradní rodinná péče.

Jaké je tvoje životní motto?

> Nejsem člověk, který by se řídil nějakými citáty či motty, ale pokud bych měla vybrat jedno oblíbené, tak to je „Klidné moře nedělá zkušené námořníky“, které vystihuje moji odhodlanost jít přes překážky.

Které body z koaličního programu jsou ti nejbližší?

> Celý program je vytvořený skvěle, přesně podle toho, co naše země v tuto chvíli potřebuje. Vyzdvihla bych především bod Zasloužené peníze české kultuře, který obsahuje řešení financování a stabilizaci v našich kulturních institucích tak, aby byla dostupná pro všechny a aby i lidé pracující v tomto odvětví měli větší životní jistoty. Jako matku dvou dětí, žijící s rodinou na venkově, se mě dále týkají i body o změnách výuky na školách a rozvoje venkova.

Jak by podle tvého názoru měla fungovat náhradní rodinná péče?

> Podle mého názoru by bylo skvělé zjednodušit celý proces při zařazování žadatelů, ať už se jedná o adopci či pěstounství, dále je nutné zvýšit finanční podporu jak pěstounům, tak jejich podpůrným organizacím. V neposlední řadě je také nutné podpořit ohrožené rodiny tak, aby bylo možné předejít nutnosti předávání dětí do péče ústavů.

Jak bys chtěla podpořit města a obce v jejich kulturním rozkvětu a co by pro to měl udělat stát?

> Kultura ve všech svých podobách je jedním z nejzasaženějších odvětví díky pandemii. Téměř roční stopka pro všechny kulturní akce postihla snad všechny občany naší země. Nyní je potřeba nastavit pravidla pro rozdělování podpory tak, aby byla co nejefektivnější a dosáhly na ní i menší subjekty tak, aby mohly být pořádány akce podle přání a potřeb občanů v regionech. O takové nastavení se právě teď snažíme s kolegy ve Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch ve Středočeském kraji a věřím, že toto nastavení by bylo vhodné aplikovat i na státní úrovni.

Jaký máš názor na současnou podporu rodičů s malými dětmi a samoživitelů?

> I přesto, že se mohou tyto dva modely diametrálně odlišovat, v obou dvou situacích bude jistě velká poptávka po místech ve školkách a také po zkrácených úvazcích. Většina rodičů, ať už se jedná o úplnou rodinu nebo samorodiče, řeší především nemožnost návratu do pracovního procesu právě proto, že nemají kam umístit své dítě v pracovní době. I když spousta firem už tento celosvětový trend pomoci s návratem po založení rodiny následuje, je nutné ho podpořit i na státní úrovni.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Čtenáři vysbírali přes 4 tisíce mobilů, nejlepší byly knihovny v Kralupech, Rudné a Úněticích

Přesně 4112 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři ve Středočeském kraji. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Středočeský kraj a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, se v regionu zapojilo přes 130 institucí ve městech i v menších obcích. Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna v Úněticích, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Kralupech nad Vltavou a Rudné. Knihovny si rozdělí odměny v celkové výši 30 000 korun.

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj vyčlenil milion korun na podporu aktivit zaměřených na třídění odpadu

Středočeský kraj chce v letošním roce zintenzivnit aktivity zaměřené na třídění odpadu, a to opět prostřednictvím spolupráce se společností EKO-KOM. Ta zajistí soutěž pro obce, vzdělávací semináře a podpoří intenzifikaci regionálního systému nakládání s komunálními a ostatními odpady. Kraj na spolupráci vyčlení částku 1 milion korun, příspěvek společnosti EKO-KOM je 1,2 mil. Kč.

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se i vy do hry „Putování po střediscích ekologické výchovy Středočeského kraje a hlavního města Prahy“

Zapojte se do Návštěvnické hry a poznejte zajímavá zákoutí obou krajů, rozšiřte si své vědomosti v oblasti ochrany přírody nebo spojte návštěvu ekocentra s výletem do přírody. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie. Počet dílků skládačky je však omezen. Neváhejte tedy a udělejte si poznávací výlety po ekocentrech obou krajů.